Biegunka u dziecka

Biegunka u dziecka

 Ostatnia modyfikacja: 12/07/2017 , artykuł powstał: 27/03/2014

Biegunka jest zwykle wywoływana przez wirusy, bakterie lub pasożyty, które zaatakowały przewód pokarmowy. O jej wystąpieniu mówimy wtedy, gdy maluch oddaje więcej niż trzy duże, wodniste stolce w ciągu 12 godzin (nie dotyczy to noworodków i niemowląt karmionych piersią - u takich dzieci objawem jest wyraźne zwiększenie się ilości stolców i pogorszona ich konsystencja). Również zawartość śladów krwi lub ropy jest sygnałem do niepokoju. Wraz z luźnymi stolcami mogą pojawić się wymioty, ból brzucha , ból głowy i gorączka.

Biegunki są bardzo groźne dla dzieci, szczególnie dla niemowląt, ponieważ powodują szybkie odwodnienie organizmu, co prowadzi do utraty soli mineralnych, zagęszczenia krwi, z kolei mogącej spowodować niedokrwienie mózgu, nerek czy wątroby.

Przyczyny

Choroba może być spowodowana przyczynami infekcyjnymi dotyczącymi przewodu pokarmowego (czerwonka bakteryjna, dur brzuszny, salmonelloza, biegunki rotawirusowe, lamblioza), czy też innych narządów i układów (w przebiegu zapalenia ucha środkowego, ostrego zapalenia dróg moczowych itd.). Może być wywołana czynnikami alergicznymi czy nietolerancją niektórych składników pokarmowych (np. alergia na mleko krowie), chorobami wrodzonymi, np. celiakia, zaburzeniami regulacji hormonalnej i nerwowej. Nie należy też zapominać o tym, iż biegunka może pojawić się w wypadku przekarmiania dziecka, stosowania diety niedoborowej lub może być efektem dysbakteriozy lub grzybicy będącej powikłaniem stosowania niektórych leków,np. antybiotyków.

Jakie są rodzaje biegunek?

Wirusowe zapalenie jelit zwane “grypa żołądkową” jest jedną z najczęstszych przyczyn biegunek u maluszków. Może trwać od  5 -14 dni. Biegunce mogą towarzyszyć wymioty i kurczowe bóle brzucha. Przebieg potrafi być gwałtowny, więc  należy zapobiegać utracie płynów, pamiętając, że w trakcie choroby dziecko traci nie tylko wodę, ale elektrolity, które trzeba uzupełnić. Spytaj lekarza, po jakie preparaty sięgnąć i jak je dawkować. Warto wiedzieć: Infekcje wirusowe powodujące biegunkę są bardzo zaraźliwe. W większości przypadków chory zakaża, aż do ustąpienia objawów, ale zdarza się, że nawet przez kolejne 2 tygodnie.

Biegunka poantybiotykowa. Stosowanie antybiotyków zabija nie tylko chorobotwórcze bakterie, ale również florę jelitową. To umożliwia nadmierny rozwój bakterii opornych na stosowany antybiotyk i w rezultacie powoduje biegunkę. Badania pokazują, że jogurty z żywymi kulturami bakterii lub zażywanie probiotyków może złagodzić objawy.

Warto wiedzieć: Jeśli to antybiotyk jest przyczyną biegunki skontaktuj się z lekarzem. Być może doktor zaleci zmniejszenie dawki lub zmieni antybiotyk .

Zatrucie pokarmowe może także powodować biegunkę u dzieci. Objawy zwykle ujawniają się szybko, mogą im towarzyszyć silne wymioty, a choroba zwykle ustępuje w ciągu doby. Ważny jest kontakt z lekarzem i ustalenie przyczyny zatrucia oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia. Oczywiście koniecznie pamiętaj o pojeniu chorego dziecka


Biegunki pasożytnicze są wywoływane, tak, jak nazwa wskazuje przez pasożyty.  Biegunka może być połączona z osłabieniem, uczuciem “rozbicia” i bólami brzucha. Lekarz może zlecić badanie kału i zapisać lekarstwa, np: metronidazol.Ważne: Nigdy, bez konsultacji z lekarzem nie podawaj leków przeciwbiegunkowym dzieciom. To może być groźne nie tylko dla ich zdrowia, ale również życia!!!

reklama

Okres wykluwania i zakaźności

W zależności od przyczyny biegunki, czyli czy jest to reakcja organizmu na otrzymywane pokarmy, czy też jest to zakażenie pochodzenia bakteryjnego lub wirusowego, bądź spowodowane obecnością pasożytów. Biegunka infekcyjna jest często tzw. chorobą brudnych rąk. Zachowanie odpowiedniej higieny chroni przed zachorowaniem. Należy pamiętać, że biegunki infekcyjne często szerzą się epidemicznie w środowiskach dziecięcych (żłobki, szpitale, przedszkola).

Powikłania

pojawiają się w zależności o nasilenia objawów, wieku dziecka, przyczyny wywołującej. Im dziecko jest młodsze tym powikłania biegunki mogą być cięższe. W wypadku ostrych biegunek infekcyjnych jeżeli stwierdzimy, że dziecko staje się apatyczne, nie chce się bawić, jest senne, oddaje mniej moczu niż zazwyczaj to znaczy, że pojawiło się najczęstsze powikłanie jakim jest odwodnienie. Odwodnienie nieleczone może doprowadzić do bardzo ciężkich powikłań włącznie ze śmiercią dziecka (na świecie główną przyczyną śmiertelności u dzieci jest właśnie biegunka). W przypadku biegunek przedłużających się i przewlekłych jak np w przypadku nietolerancji czynników pokarmowych, chorób alergicznych, stosowania diety niedoborowych, chorób wrodzonych- efektem może być wyniszczenie dziecka, zaburzenia rozwojowe (psychiczne i fizyczne), zaburzenia rozwoju socjalnego.

reklamaOdwodnienie czyli kiedy do lekarza?

Odwodnienie to jedno z najgroźniejszych powikłań biegunki. Łagodne biegunki zazwyczaj nie powodują utraty płynów, natomiast przy ciężkim przebiegu może nastąpić odwodnienie, a w jego konsekwencji pojawić się drgawki, uszkodzenie mózgu , a nawet śmierć dziecka . Natychmiast zadzwoń do lekarza lub wezwij pogotowie, jeśli dziecko ma :

 • Spierzchnięte usta
 • Ciemnożółty kolor moczu, lub bezmocz

 • Zapadnięte ciemiączko u niemowlęcia

 • Suchą skórę
 • Senność lub drażliwość

 • Zawroty głowy

 • Brak łez, gdy dziecko płacze
 • Biegunka zawiera krew


Leki

U noworodków i niemowląt czynnikiem chroniącym dziecko przed pojawieniem się biegunki jest karmienie piersią. Jeżeli u takiego dziecka pojawi się ostra biegunka infekcyjna to na ogół nie powinno się przerywać karmienia piersią. U niemowląt i bardzo małych dzieci nie karmionych piersią często stosuje się w takim wypadku lecznicze mieszanki mleczne, mleko zmieszane z papką marchwiową, kleiki ryżowe, tarte jabłko. Na ogół zmniejsza się ilość jedzenia a zwiększa ilość picia (stosowane płyny do nawodnienia doustnego to glukoza, herbatka, roztwory elektrolitów). Ilość płynów ma przywrócić dziecku jego naturalną aktywność i zwiększyć ilość oddawanego moczu do normy. Jeżeli nie udaje się nam takie postępowanie to dziecko należy pokazać lekarzowi. Leki przeciwbakteryjne (np antybiotyki może zlecić tylko lekarz, ponieważ w wypadku ostrych biegunek bardzo często ich stosowanie może pogorszyć obraz choroby, spowodować przejście choroby w stan przewlekły lub stosowanie ich jest po prostu niepotrzebne). Samoleczenie biegunki może wg podanych tu zasad mieć miejsce tylko w przypadku dzieci starszych niż rok, u których biegunka przebiega lekko. U niemowląt, dzieci starszych, u których biegunce towarzyszą wymioty lub/i temperatura czy też objawy odwodnienia należy skontaktować się z lekarzem. Wskazaniem do kontaktu z lekarzem jest również biegunka przewlekająca się (trwająca dłużej niż 10 dni)

Jeżeli przyczyną biegunki nie jest czynnik infekcyjny to choroba zawsze powinna być diagnozowana i leczona przez specjalistę.

reklama

Dieta w trakcie biegunki


Dzieci, które mają łagodną postać biegunki nie muszą przechodzić na specjalną dietę. Zwłaszcza niemowlęta nadal powinny być karmione piersią lub mlekiem dopasowanym do ich zapotrzebowań. Ponieważ w trakcie choroby dzieci często mają gorszy apetyt w pierwszym rzędzie zadbajmy żeby piły, a ze względu na osłabienie jelit starajmy się przygotowywać niewielkie porcje lekkostrawnych pokarmów.

Do diety dziecka możesz wprowadzić probiotyki, które skracają czas trwania choroby i odbudowują prawidłową florę bakteryjną układu pokarmowego.

Jak można zapobiec biegunce?Zasadniczo jest to raczej niemożliwe, ale istnieją sposoby, które zmniejszają ryzyko zachorowania ma biegunkę.


 • częste i dokładne mycie rąk to podstawa
 • mycie owoców i warzyw przed jedzeniem
 • 
mycie blatów kuchennych i naczyń, zwłaszcza jeśli miały kontakt z surowym mięsem, czy jajami
 • za granicą (zwłaszcza w tropikach) picie wody butelkowanej lub oznaczonej, jako zdatnej do picia
 • kupowanie wyrobów garmażeryjnych w zaufanych miejscach
 • Mycie klatki lub miski dla zwierząt w łazience, a nie w kuchennym zlewie!

 • Przyjmowanie preparatów probiotycznych.

Ocena: 5 z 5. Ocen: 4

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Przyczyny biegunek u dzieci

Przyczyny biegunek u dzieci

Biegunka to nie choroba, a dolegliwość objawiającą się zwiększoną częstotliwością wypróżnień lub...   Więcej

Jak zapobiegać biegunkom

Jak zapobiegać biegunkom

Biegunka jest oznaką podrażnienia bądź stanu zapalnego jelit. Jest to przypadłość uciążliwa – towarzyszy...   Więcej

Leki przeciw biegunce

Leki przeciw biegunce

Przyczyny biegunek u dzieci są bardzo różne – najczęściej wywołują je wirusy, bakterie, infekcje, ale...   Więcej

Biegunka - kiedy z dzieckiem iść do lekarza

Biegunka - kiedy z dzieckiem iść do lekarza

Jeżeli ostra biegunka u dziecka przebiega łagodnie, nie obserwujesz objawów odwodnienia, wystarczy że...   Więcej

Odwodnienie dziecka – co robić

Odwodnienie dziecka – co robić

Biegunka to przypadłość, której nie wolno bagatelizować. Zwłaszcza w przypadku dzieci niezwykle ważne...   Więcej

reklama

Niezbędniki w dziale dzieci 1-2