Gdy dziecko dręczą koszmary

Gdy dziecko dręczą koszmary

Koszmary u dzieci pojawiają się dość często, czasem mogą stać się poważnym problemem, gdyż dziecko tak bardzo przeżywa swój sen, że później wytrącone z równowagi nie potrafi lub boi się zasnąć.

Czy to na pewno koszmar?

Płacz w nocy może mieć kilka przyczyn, które warto wykluczyć. Dziecko może budzić ból – to przyczyna, którą dość łatwo rozpoznać: małe dziecko ząbkuje, jest chore, a starsze wskazuje na bolące miejsce (często są to bolące nogi w okresie, gdy dziecko szybko rośnie). Maluch może też cierpieć na zaburzenia snu: zapada w lekki, płytki sen, z którego łatwo wybudza je każdy szelest, zasypia z trudem. Płacz wywołują również lęki nocne, które mogą wystąpić tuż po zaśnięciu – dziecko płacze, krzyczy, ma otwarte oczy, ale nie jest obudzone ani w pełni świadome. Na próby przytulenia reaguje negatywnie, odpycha osobę próbującą nawiązać kontakt. Szybko zasypia i często nie pamięta wydarzenia.

Najczęściej jednak przyczyną nocnego płaczu są koszmary. W nocy mózg pracuje, efektem tego są marzenia senne. Jedni śnią intensywnie i rano pamiętają, co im się śniło, inni z kolei nie zapamiętują swoich snów. Koszmar to zły sen, który sprawia, że człowiek budzi się zmęczony i niewsypany. Koszmary pojawiają się przeważnie w drugiej połowie nocy. Bez względu na to, czy są to koszmary, lęki nocne czy inne zaburzenia snu, trzeba się przyjrzeć temu, co dzieje się w życiu dziecka, bo takie problemy mogą pojawiać się wówczas, gdy:

·    dziecko jest przemęczone – wstaje wcześnie, kładzie się spać późno, przez cały czas jest bardzo aktywne, a nie sypia już w dzień – wieczorem jest tak zmęczone, że nie umie się wyciszyć na tyle, aby zasnąć, a kiedy w końcu mu się to uda, śpi niespokojnie;

·    za dużo telewizji i komputera – tego typu migające obrazy bardzo obciążają układ nerwowy, który w czasie snu usiłuje coś z tym nadmiarem „bodźców” zrobić;

·    opiekunowie są niespokojni – martwią się lub kłócą – ich niepokój udziela się dzieciom;

·    wydarzyło się coś ważnego: narodziny rodzeństwa, pójście do przedszkola, przeprowadzka – tego typu wydarzenia dziecko musi jakoś odreagować, często dzieje się to we śnie;

·    dziecko – zwykle w wieku 5-8 lat – zaczyna uświadamiać sobie pewne rzeczy: co to znaczy umrzeć, ciężko chorować, mieć wypadek; może to nim wstrząsnąć, wyobraża sobie, że to spotyka jego bliskich, a to naprawdę przerażające.

reklama

Zapewnić komfort

Kiedy koszmar się śni, dziecko płacze, jest przerażone, jego serce bije szybko, często jest też spocone. W takiej sytuacji najważniejsze jest zapewnienie dziecku komfortu: przytulenie, pokołysanie, poklepanie po plecach – małe dziecko to zwykle uspokaja. Starsze potrzebuje wsparcia słownego: warto wysłuchać co się śniło, co było takiego strasznego. Nie wolno tego bagatelizować, bo dla dziecka senne majaki są równie rzeczywiste jak otaczający go świat. W miarę jak maluch opowiada – jeśli już potrafi to zrobić – o swoich przeżyciach, to uświadamia sobie ich fikcyjność. Dorosły powinien przede wszystkim okazać zrozumienie. Potem może próbować przekonywać dziecko, że to, co widziane we śnie, nie jest prawdziwe: można wspólnie zajrzeć pod łóżko, do szafy, aby upewnić malucha, że to tylko sen.

Najważniejsze jest jednak to, żeby poczuło się znowu bezpiecznie. Co może w tym pomóc?

1.    Zostawienie zapalonego światła – najlepiej, gdy jest to maleńka lampka, ledwie rozpraszająca zmrok. Dobrze jest, gdy daje ona ciepłe, żółte światło.

2.    Uchylone drzwi – dziecko wie, że zostanie usłyszane, czuje, że jest bliżej rodziców.

3.    Spanie z rodzicem – na dłuższą metę jest męczące dla rodziców, więc można się z dzieckiem umówić, że zostanie ono w łóżku rodziców (lub rodzice zostaną w pokoju dziecka) aż ponownie zaśnie i wówczas wszyscy wracają do swoich łóżek.

4.    Wymyślenie szczęśliwego zakończenia – jeśli dziecko chce wracać do tego, co się śniło, możecie wspólnie wymyślić inne – dobre lub zabawne – zakończenie, które pozwoli rozproszyć obawy.

5.    Łapacz snów – najlepiej zrobić taki wspólnie z dzieckiem: wystarczy trochę piórek, sznurka, jakieś koraliki, aby powstała zawieszka, której rolą jest wyłapywanie złych snów, zanim dolecą do dziecka.

6.    „Magiczny krem” – posmarowanie nim czoła lub brzuszka przed pójściem do łóżka „chroni” przed złymi snami.

7.    Wyciszenie dziecka przed snem: unikanie telewizji, komputera tuż przed udaniem się na spoczynek, spokojna kąpiel, masaż, wspólne czytanie książki, uspokajający rytuał – bardzo mogą pomóc.

Joanna Górnisiewicz

Ocena: 5 z 5. Ocen: 1

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Co każdy rodzic powinien wiedzieć na temat słuchu

Co każdy rodzic powinien wiedzieć na temat słuchu

Na świecie 2-3 dzieci na 1000 rodzi się z głęboką wadą słuchu. Kolejne 2-4 dzieci ma uszkodzenia...   Więcej

Antybiotyk. Dobry czy zły?

Antybiotyk. Dobry czy zły?

Choć wydawać by się mogło, że na temat antybiotyków wiemy całkiem sporo, to okazuje się, że wciąż...   Więcej

Kiedy boli brzuszek, jest katar i kaszel. Dieta dla chorego maluszka

Kiedy boli brzuszek, jest katar i kaszel. Dieta dla chorego maluszka

Zatrucie pokarmowe jest niebezpiecznym schorzeniem dla małego dziecka. Przyczyną zatrucia może być...   Więcej

Alergia na białka mleka krowiego (CMA - cow milk allergy)

Alergia na białka mleka krowiego (CMA - cow milk allergy)

Alergia na białko mleka krowiego oraz na białko jaja kurzego jest najczęstszą alergią pokarmową u...   Więcej

Hartujemy, uodparniamy

Hartujemy, uodparniamy

Nie tylko jesień, zima, bo czasami pierwsze przeziębienie pojawia się równocześnie z pierwszymi oznakami...   Więcej

Biegunka

Biegunka

Biegunka jest zwykle wywoływana przez wirusy, bakterie lub pasożyty, które zaatakowały przewód pokarmowy....   Więcej

reklama

Niezbędniki w dziale dzieci 1-2