Jak chronić dziecko przed kleszczami?

Jak chronić dziecko przed kleszczami?

Przeżywamy inwazję kleszczy. Zdaje się, że są one wszechobecne – można je spotkać nie tylko w głębokim lesie, ale i na miejskim trawniku przed domem. Kleszcze mogą przenosić groźne wirusy i stać się źródłem poważnych chorób. Choć nie każdy kleszcz jest niebezpieczny, to i tak spotkanie z nim do przyjemnych nie należy. Jak zatem chronić dziecko przed kleszczami?

Kleszcze

Kleszcze są niewielkie - mają rozmiar łebka od szpilki. To pasożyty, które potrzebują krwi, żeby się rozwijać. Ich aktywność rozpoczyna się w marcu i trwa do listopada. Potencjalną ofiarę wyczuwają z odległości 20 metrów.

Dorosły kleszcz może się wspiąć na wysokość metra 1,50, dlatego atakują maksymalnie na tej wysokości. A występują wszędzie: w lasach (głównie na paprociach i krzakach), na polanach i łąkach, nad jeziorem i rzeką, ale i na miejskich trawnikach. Bytują najczęściej na terenach przejściowych między różnymi typami roślinności (skraj lasu i łąki, granice lasu liściastego z iglastym).

W Polsce tereny endemiczne, czyli te, gdzie jest duża zachorowalność na kleszczowe zapalenie mózgu, to województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie, opolskie i mazowieckie.

Wbicie maleńkiego kleszcza w skórę jest całkowicie bezbolesne. Dlaczego? Ich jego ślina ma substancje przeciwzakrzepowe i znieczulające.

reklama

Dlaczego kleszcze są groźne?

Szacuje się, że 10–15% kleszczy to nosiciele groźnych wirusów i bakterii. Ich ukąszenie może wywołać wiele niebezpiecznych chorób – np. wirus kleszczowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu jest obecny gruczołach ślinowych kleszczy i jest przenoszony w chwili ugryzienia.

Jakie choroby przenoszą kleszcze?

Kleszczowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu (KZM). To wirusowa choroba ośrodkowego układu nerwowego. Nie każda infekcja prowadzi do ciężkiej choroby - większość ludzi przechodzi chorobę bez żadnych skutków. Może ona jednak doprowadzić do poważnych powikłań neurologicznych i psychicznych. Objawy przypominają grypę, później następuje okres bezobjawowy, a następnie może pojawić się: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego.

W Polsce nie ma zbyt wielu przypadków zachorowań na kleszczowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu (KZM). Rocznie jest ich nie więcej niż 300 na kilka tysięcy spotkań z kleszczem.

Borelioza. Przenoszą ją bakterie borrelia. Najpierw pojawiają się objawy grypopodobne, zaczyna się od gorączki, pojawiają się dreszcze, poty, zmęczenie, ociężałość, bóle stawów, kołatanie serca, skoki ciśnienia, objawy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i nerwów obwodowych i zapalenie mięśnia sercowego. Im dłużej kleszcz pije krew, tym większe ryzyko zachorowania, dlatego należy go szybko usunąć. Zdiagnozowana borelioza może być skutecznie leczona antybiotykami.

Inne choroby przenoszone przez kleszcze to: babeszjoza (w przebiegu podobna do malarii), anaplazmoza, bartoneloza, gorączka Q, tularemia, tibola.

Według statystyk Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH najwyższą liczbę przypadków zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu zanotowano w 2009 r.

reklama

Jak chronić dziecko przed kleszczami?

Jeśli wybieracie się z dzieckiem do lasu lub na tereny potencjalnie zagrożone inwazją kleszczy, zadbaj o malucha. Jak go chronić przed kleszczami?

  • Załóż dziecku odpowiednie ubrania - długie spodnie, koszulę lub bluzkę z długimi rękawami, skarpety, pełne obuwie oraz czapkę. Najlepiej by odzież była w jasnych kolorach – łatwiej dostrzeżesz intruza.
  • Zastosuj na ciało dziecka preparat odstraszający kleszcze.
  • Możesz skropić ubranie dziecka olejkiem cytrusowym, lawendowym lub eukaliptusowym – ich zapach odstrasza pajęczaki.
  • Kleszcze najbardziej aktywne są rano i późnym popołudniem - na spacer wybieraj godziny około południa.
  • Warto, by dziecko nie zapuszczało się w zarośla, a chodziło środkiem ścieżek i dróżek.
  • Po powrocie ze spaceru zdejmij dziecku ubranie, dokładnie je obejrzyj, wykąp dziecko.
  • Szczepienia. Przed kleszczowym zapaleniem mózgu chroni szczepionka (płatna), która podaje się w 3 dawkach. Już druga dawka chroni przed wirusem. Drugą dawkę przyjmuje się 2 tygodnie po pierwszej, a 3 po roku. Przeciwko boreliozie na ma szczepionki, leczy się ją antybiotykami.

Co zrobić, jeśli kleszcz wbił się w skórę dziecka?

Kleszcze wbijają się skórę, najchętniej w okolicach uszu, zgięć rąk i nóg oraz na brzuchu i głowie. Co robić, jeśli go zauważysz?

Kleszcza należy jak najszybciej usunąć – pęsetą bądź specjalnym narzędziem kupionym w aptece (przypomina pompkę). Jeśli używasz pęsety – rób to zdecydowanym ruchem, przykładając narzędzie jak najbliżej skóry, starać chwycić główkę kleszcza. Wyciągaj go jak drzazgę, nie wykręcaj go.

Miejsce ukąszenia zdezynfekuj i obserwuj je. Jeśli pojawi się zaczerwienienie, idź do lekarza. To może być objaw boleriozy.

Jeżeli boisz się, że nie uda ci się wyciągnąć kleszcza w całości, udaj się do lekarza lub na izbę przyjęć do szpitala.

Nigdy nie smaruj kleszcza tłuszczem! Spanikowany, duszący się kleszcz wymiotuje i wydziela więcej śliny i drobnoustrojów.

Ocena: 3.25 z 5. Ocen: 4

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Co każdy rodzic powinien wiedzieć na temat słuchu

Co każdy rodzic powinien wiedzieć na temat słuchu

Na świecie 2-3 dzieci na 1000 rodzi się z głęboką wadą słuchu. Kolejne 2-4 dzieci ma uszkodzenia...   Więcej

Antybiotyk. Dobry czy zły?

Antybiotyk. Dobry czy zły?

Choć wydawać by się mogło, że na temat antybiotyków wiemy całkiem sporo, to okazuje się, że wciąż...   Więcej

Kiedy boli brzuszek, jest katar i kaszel. Dieta dla chorego maluszka

Kiedy boli brzuszek, jest katar i kaszel. Dieta dla chorego maluszka

Zatrucie pokarmowe jest niebezpiecznym schorzeniem dla małego dziecka. Przyczyną zatrucia może być...   Więcej

Alergia na białka mleka krowiego (CMA - cow milk allergy)

Alergia na białka mleka krowiego (CMA - cow milk allergy)

Alergia na białko mleka krowiego oraz na białko jaja kurzego jest najczęstszą alergią pokarmową u...   Więcej

Hartujemy, uodparniamy

Hartujemy, uodparniamy

Nie tylko jesień, zima, bo czasami pierwsze przeziębienie pojawia się równocześnie z pierwszymi oznakami...   Więcej

Biegunka

Biegunka

Biegunka jest zwykle wywoływana przez wirusy, bakterie lub pasożyty, które zaatakowały przewód pokarmowy....   Więcej

reklama

Niezbędniki w dziale dzieci 1-2