Katar przewlekły
Treść powstała we współpracy z partnerem (*)

Katar przewlekły

Jeśli jesteś mamą dziecka, które chodzi do żłobka, przedszkola czy szkoły, możesz mieć czasem wrażenie, że Twojemu synowi czy córce nieustannie towarzyszy… katar. Dlaczego tak się dzieje?

Układ odpornościowy małego dziecka dopiero uczy się rozpoznawać zagrożenia i na nie reagować, często nie jest na tyle skuteczny, by odeprzeć atak wirusów, które są wszechobecne, przede wszystkim w skupiskach dzieci. Tym samym jest podatny na infekcje, zwłaszcza górnych dróg oddechowych.

Dzieci przebywające w żłobkach, przedszkolach i szkołach zapadają na infekcje nawet 8 razy w roku. Jeśli założymy, że nie leczony katar trwa tydzień, a leczony siedem dni, zaś osłabienie organizmu i dochodzenie do siebie po chorobie kolejnych kilkanaście, nietrudno o wrażenie, że jedna infekcja przechodzi w drugą, a katar to niekończąca się opowieść. Wówczas mówimy o katarze przewlekłym.

Jakie są przyczyny przewlekłego kataru u dzieci?

Choć katar i towarzyszący mu obrzęk śluzówki nosa to najczęściej objaw infekcji układu oddechowego, za który odpowiadają wirusy, to istnieją także inne przyczyny:

 • alergiczny nieżyt nosa
 • zespół zaciekania wydzieliny po tylnej ścianie gardła,
 • przyczyny laryngologiczne (np. przerost migdałków podniebiennych czy tzw. trzeciego migdała czy stany zapalne zatok),
 • ciało obce w jamie nosowej.

Czy katar przewlekły można leczyć?

W leczeniu kataru, nie tylko przewlekłego, pomocne są aerozole i krople do nosa, które obkurczają śluzówkę, jednak powinno się stosować je krótko (maksymalnie 5 dni) i w odpowiednich do wieku stężeniach, ponieważ zawarte w nich substancje chemiczne, np. oksymetazolina, powodują wysuszenie błony śluzowej nosa.

Z czasem, po dłuższym używaniu, dochodzi także do efektu tachyfilaksji - musimy stosować coraz większe dawki leku, bo małe już przestają działać. Tym samym długotrwałe stosowanie środków obkurczających, które leczą katar, jest niebezpieczne dla zdrowia i powoduje trudności w odstawieniu leku.

Najlepiej więc sięgnąć po bezpieczny lek, na przykład  Euphorbium S, który dzięki zawartości Euphorbium (wilczomlecz żywiconośny) oraz Pulsatilla pratensis (sasanka łąkowa) hamuje namnażanie wirusów powodujących katar i wspomaga organizm w walce z infekcją czy alergią. Co ważne nie podrażnia i nie wysusza błony śluzowej nosa, nie powoduje polekowego nieżytu nosa.

Jak możesz pomóc dziecku?

Jeśli chodzi o katar przewlekły, przede wszystkim trzeba łagodzić przykre objawy. Co robić?

 • Regularnie oczyszczać noc, by wydzielina nie zalegała i nie sprzyjała namnażaniu się bakterii (u dzieci nieleczony katar często przechodzi w zapalenie ucha).
 • Stosować bezpieczne i sprawdzone preparaty, np. Euphorbium S, które zwalczają wirusy i dbają, by nie doszło do nadkażeń, a infekcja nie przerodziła się w bakteryjną. Zwróć uwagę, by środki te nie drażniły, a regenerowały śluzówkę nosa.
 • Dbać o opróżnianie nosa, a jeśli dziecko nie umie tego zrobić samo, pomagać mu, używając aspiratora. Przed oczyszczeniem nosa warto zakroplić do każdej dziurki sól morską bądź izotoniczny roztwór wody morskiej.
 • Dbać o to, by powietrze w pomieszczeniu nie było suche, a temperatura za wysoka.

Kiedy iść z dzieckiem do lekarza?

Idź z dzieckiem do lekarza, jeśli:

 • pojawiła się gorączka,
 • katar nasila się – płynny i przeźroczysty katar, z początku wirusowy, w ciągu kilku dni może stać się katarem bakteryjnym (gęsty, zabarwiony na żółto lub zielono) i wówczas konieczne jest już podanie dziecku antybiotyków,
 • pojawiają się inne niepokojące objawy, takie jak ból ucha, obrzęk oka, męczący kaszel,
 • przewlekły katar u dzieci może rozwijać się na podłożu alergii (alergiczny nieżyt nosa, tzw. katar sienny). Jeśli obserwujesz objawy towarzyszące alergii, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.


 • Euphorbium S jest lekiem ukierunkowanym na zwalczanie kataru w przebiegu infekcji wirusowych i wspomagająco w przebiegu infekcji bakteryjnych.
 • Dzięki zawartości składników roślinnych i mineralnych hamuje namnażanie wirusów powodujących katar oraz zmniejsza ryzyko nadkażeń bakteryjnych.
 • Aerozol poprzez hamowanie namnażania wirusów udrażnia nos, ułatwia swobodne oddychanie, usprawnia odpływ zalegającej wydzieliny oraz w przeciwieństwie do leków zawierających m.in. ksylometazolinę, regeneruje błonę śluzową nosa i może być stosowany przez długi czas w połączeniu z innymi lekami.

Euphorbium® S
Produkt złożony.
Postać farmaceutyczna: Aerozol do nosa, roztwór.
Wskazania: Wspomagająco w leczeniu nieżytu nosa. Lek może zmniejszać nasilenie objawów towarzyszących nieżytowi nosa różnego pochodzenia (np. infekcja, alergia), takich jak: uczucie niedrożnego nosa, intensywny katar i kichanie.
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku. W bardzo rzadkich przypadkach, u pacjentów cierpiących na astmę, może wystąpić skurcz oskrzeli. Nie stosować w zaburzeniach czynności tarczycy bez konsultacji z lekarzem.
Podmiot odpowiedzialny: Biologische Heilmittel Heel GmbH, Niemcy

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki, dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu zdrowia lub zdrowiu.

reklama