reklama

Przeziębienie u pociechy. Jak je leczyć i zapobiegać?

Przeziębienie jest jedną z najczęstszych dolegliwości wśród maluszków. Może je wywołać ponad 200 różnych wirusów!

Jednak bez obaw - u zdrowego dziecka nie jest ono niebezpieczne. Bardzo ważne, aby zareagować jak najwcześniej i zapobiec dalszemu rozwojowi infekcji, gdyż nieleczone przeziębienie może być początkiem poważniejszej infekcji.

Objawy przeziębienia

Objawy przeziębienia pojawiają się gwałtownie w ciągu 1 - 3 dni po wniknięciu wirusa do organizmu. Oznakami zakażenia mogą być:

  •     Wodnisty katar
  •     Zatkany nosek
  •     Ból gardła
  •     Kichanie
  •     Kaszel
  •     Ból głowy
  •     Łzawienie oczek
  •     Stan podgorączkowy
  •     Rozdrażnienie

Kiedy do lekarza?

Jeżeli jest to pierwsze przeziębienie u Twojej pociechy warto wybrać się do lekarza w celu konsultacji. Bardzo ważne, aby zareagować jak najwcześniej i zapobiec dalszemu rozwojowi infekcji. Samo przeziębienie nie jest groźne. Jednak może doprowadzić do spadku odporności u dziecka, a w konsekwencji do zakażenia bakteryjnego i rozwoju stanu zapalnego w obrębie płuc, oskrzeli, ucha lub gardła.

Jeżeli dziecko zaczyna gorączkować, pojawia się silny kaszel, osłabienie, powiększenie węzłów chłonnych czy ból ucha koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Jak postępować w trakcie przeziębienia?

Podawaj syropy na bazie naturalnych składników. Na rynku jest dostępnych wiele syropów przeciwkaszlowych i wykrztuśnych. Jednak zawierają one substancje chemiczne, które mogą być drażniące dla Twojej pociechy i mogą wywoływać wiele działań niepożądanych. Warto sięgnąć po naturalne syropy na bazie miodu i roślinnych ekstraktów, które skutecznie i bezpiecznie zwalczą objawy przeziębienia, kaszlu, zapalenia gardła czy kataru u Twojej pociechy.

Na ból i gorączkę wybierz paracetamol. Paracetamol nie zbija zbyt silnie temperatury ciała dziecka, dzięki czemu obniża gorączkę skutecznie, ale nie gwałtownie. Wiedz, że paracetamol w postaci czopków wchłania się jedynie w 65%. Nie mamy więc pewności, że lek zadziała. Warto sięgnąć po formę doustną, której przyswajalność wynosi ponad 90%.

Podawaj duże ilości płynów. Gdy przeziębienie przebiega z podwyższoną temperaturą pociecha traci duże ilości wody. Ponadto ciepłe napoje łagodzą kaszel i ból gardła oraz rozrzedzają zalegający śluz.

Zadbaj o nawilżanie powietrza. Suche powietrze dodatkowo podrażnia gardło. Możesz postawić nawilżacz w pokoju dziecka, który zwiększy wilgotność powietrza i ułatwi dziecku oddychanie. Pamiętaj, że nawilżacz nie powinien być włączony przez cały czas, ponieważ sprzyja to rozwojowi pleśni i grzybów.

Oczyszczaj nosek pociechy
. Jeśli Twoja pociecha nie potrafi jeszcze samodzielnie wydmuchać noska, możesz sobie pomóc specjalnymi odciągaczami śluzu. Warto sięgnąć po roztwory wody morskiej. Rozrzedzą one wydzielinę i ułatwią jej usunięcie.

reklama
reklama

Niezbędniki w dziale dzieci 1-2

reklama