reklama
Różyczka

Różyczka


Choroba wirusowa przenoszona drogą kropelkową. Zupełnie niegroźna dla maluchów jest niebezpieczna dla kobiet w ciąży - szczególnie w pierwszych miesiącach jej trwania, bowiem wirus może spowodować uszkodzenie płodu. Dzieci, u których stwierdzono objawy różyczki nie powinny wychodzić z domu około 4-5 dni. Jednorazowe przebycie choroby uodparnia organizm na całe życie.
Okres wykluwania choroby:
trwa od około 14 dni do 21 dni
Okres zakaźności:
trwa od około 7 dni przed wystąpieniem wysypki oraz około 4-5 dni już po jej wystąpieniu.
Objawy:
czerwona plamista wysypka, początkowo występująca za uszami i na czole, w dalszej fazie choroby obejmująca całe ciało,
powiększone węzły chłonne(zwłaszcza na potylicy), które mogą być bolesne,
wysypka na podniebieniu
zazwyczaj niewielka gorączka
nieżyt gardła
Powikłania:
zdarzają się niezmiernie rzadko. Wirus może jednak spowodować zapalenie stawów, zapalenie mózgu lub częściej występującą małopłytkowość, której objawem jest intensywna, purpurowa wysypka pojawiająca się na tle jasnoczerwonych plamek różyczkowych.
Należy pamiętać, że ta łagodna dla dziecka choroba u kobiet w ciąży daje objawy tzw. zespołu różyczki wrodzonej mogącej spowodować śmierć lub uszkodzenia narządowe płodu. W tej sytuacji od niedawna wszystkie dziewczynki w wieku 13 lat powinny być zaszczepione przeciwko różyczce (szczepienie to jest w kalendarzu szczepień obowiązkowych i jest bezpłatne). Oprócz tego wszystkie dzieci mogą być zaszczepione nadobowiązkowo i płatnie w wieku 13 miesięcy i 9 lat szczepionką skojarzoną przeciwko odrze, śwince i różyczce (zamiast szczepienia obowiązkowego przeciwko odrze).
Leki:
nie ma leków specyficznie przeciwróżyczkowych. Podaje się jedynie leki objawowo działające, np: Paracetamol czy Ibuprofen. Zaleca się też podawnie Rutinoscorbiny, Calcium, ew. witamin. W wypadku bólu gardła można podawać leki odkażające gardło (do ssania lub w aerozolu).

reklama

Niezbędniki w dziale dzieci 1-2

reklama