reklama
Zapalenie krtani

Zapalenie krtani

Zapalenie krtani najczęściej jest wynikiem infekcji wirusowych. W efekcie rozwija się stan zapalny. Wirusy znajdujące się w krtani prowadzą do obrzęku i stanu zapalnego. Bywa niebezpieczne dla maluszków, ponieważ gardła dzieci są niewielkie, a obrzęk dodatkowo zmniejsza ich drożność. Najwięcej zachorowań obserwuje się u dzieci pomiędzy 1-2 rokiem życia.


Jakie są objawy zapalenia krtani?

Infekcja najczęściej atakuje w nocy, kiedy spada poziom sterydów w organizmie i często rozpoczyna się bezgorączkowo. Pojawia się kaszel, śluzówka gardła oraz krtani staje się czerwona i opuchnięta. Głos dziecka staje się zachrypnięty i rozwija się “szczekający” kaszel. Oddech może stać się przyspieszony, chrapliwy i świszczący. Później może pojawić się gorączka. Czasami dochodzi do duszności.

Jak pomóc dziecku?

Przede wszystkim zachowaj spokój, bo twoje przerażenie może doprowadzić maluszka do płaczu i w związku z tym do duszności. Następnie, jeżeli jest chłodno wyjdź z dzieckiem na dwór, to powinno zmniejszyć obrzęk. W domu użyj nawilżacza lub inhalatora. Możesz również w zamkniętej łazience odkręcić wodę i zrobić parę wodną, którą ma wdychać maluszek.


Jeżeli zauważysz, że dziecko ma kłopot z oddychaniem, z trudem łapie powietrze, pojawia się zasinienie wokół ust i nosa natychmiast wezwij karetkę!

Dodatkowo w czasie infekcji dobrze jest podawać dziecku dużo płynów, ale nigdy w czasie ataku, bo grozi to zakrztuszeniem.

Jeśli pojawi się gorączka możesz podać paracetamol. Nie dawaj ibuprofenu dziecku poniżej 6. miesiąca bez konsultacji z lekarzem.

Możesz również nawilżyć śluzówkę nosa maluszka za pomocą kropli z solą fizjologiczną.

Dla bezpieczeństwa w czasie choroby śpij w pokoju maluszka, bo dzięki temu łatwo usłyszysz, jeśli jego oddech stanie się szybszy lub pojawią się niepokojące zmiany i szybko zareagujesz.

reklama

Niezbędniki w dziale dzieci 1-2