Zaparcia - co to takiego? Co powinnaś wiedzieć o zaparciach u dzieci

Zaparcia - co to takiego? Co powinnaś wiedzieć o zaparciach u dzieci

Zaparć u dzieci, choć wydają się nieszkodliwe, nie wolno lekceważyć. Choć objawiają się różnie, w zależności od wieku i nasilenia problemu, zawsze uprzykrzają życie, wpływając na codzienne funkcjonowanie i komfort życia. Kiedy mamy do czynienia z zaparciem? Co powinnaś wiedzieć o tej dolegliwości?

Zaparcia – co to takiego?

To, jak dziecko często się wypróżnia, zależy od wielu czynników, ale i wieku. O ile karmione piersią niemowlęta mogą robić kupę kilka razy dziennie, o tyle kilkulatki od 2 razy dziennie do… dwóch tygodniowo. I nie ma w tym nic niepokojącego, o ile konsystencja stolca nie odbiega od normy (przypomina pastę do zębów), a wypróżnianiu nie towarzyszą ból i dyskomfort.

Zaparcia to powszechny problem – te o charakterze chronicznym występują u około 10% dzieci. Okresowo cierpi na nie co trzecie dziecko.

Jak się objawia zaparcie?

O zaparciu, inaczej zatwardzeniu, mówimy wówczas, gdy pomiędzy wypróżnieniami występują długie odstępy czasu - dziecko wypróżnia się rzadziej niż raz na 3 dni, jego stolec jest twardy, zbity i duży, a wydalaniu towarzyszą trudności i ból. Zdarza się, że wskutek uszkodzenia zwieracza pojawia się domieszka krwi na stolcu. Maluchy z powodu zaparć często wydają się rozdrażnione, a i niechętnie jedzą, ponieważ czują się pełne i wzdęte.

Zdarza się, że dzieciom, którym dokuczają zparcia, wypróżnianie kojarzy się z czymś nieprzyjemnym i wręcz bolesnym, dlatego powstrzymują potrzebę zrobienia kupy i przeciągają moment pójścia do toalety jak tylko długo się da. Znacie to? Maluch przerywa zabawę, usztywnia się, zaciska pośladki i krzyżuje nogi lub siada na pięcie, a kiedy znika uczucie parcia, wraca do swoich zajęć? To tzw. postawa retencyjna, a schemat ten układa się w błędne koło. Maluch uczucie parcia odbiera jak ostrzeżenie przed bólem, stąd jego chęć powstrzymania defekacji. Z kolei ignorowanie potrzeby pójścia do toalety sprzyja zaparciom. To dlatego tak ważne jest, by zaparciom zapobiegać, a jeśli się pojawiają, dolegliwości im towarzyszące łagodzić wszelkimi sposobami.

Kiedy iść z maluchem do lekarza?

Pamiętaj, by zawsze wtedy, gdy zatwardzenia utrudniają dziecku życie, a domowe sposoby nie skutkują, udać się z problemem do pediatry. Do lekarza idź także wówczas, gdy w stolcu widoczne są pasemka jasnej krwi lub gdy dziecko wymiotuje, skarży się na ból brzucha lub ma wzdęcia. Być może stwardniały kał zablokował jelita.

 

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:
reklama