reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Jaki zasiłek po porodzie?

Dołączył(a)
28 Luty 2014
Postów
2
Bardzo proszę o poradę...

Przepracowałam pełny rok, po czym w dniu wygaśnięcia umowy okazało się że jestem w ciąży i wylądowałam w szpitalu. Pracodawca umowy nie przedłużył bo nie musiał, okres ochronny mnie nie obejmowal bo ciąża była 7 tyg. Następnie przyznano mi na czas ciąży zasiłek chorobowy, zachowana była ciągłość zwolnień lekarskich. Zasiłek chorobowy skończy się z dniem porodu a zasiłek macierzyński już mi się nie należy.


I wtedy co dalej? Zus czy Urząd pracy? Przecież z dniem porodu nie stanę się nagle zdolna do pracy aby udać się do urzędu pracy i zarejestrować jako bezrobotna poszukująca pracy. Co będzie z moim ubezpieczeniem? Czy z dniem porodu i zakończeniem zasiłku chorobowego zostanę bez ubezpieczenia?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
reklama
Bardzo proszę o poradę...

Przepracowałam pełny rok, po czym w dniu wygaśnięcia umowy okazało się że jestem w ciąży i wylądowałam w szpitalu. Pracodawca umowy nie przedłużył bo nie musiał, okres ochronny mnie nie obejmowal bo ciąża była 7 tyg. Następnie przyznano mi na czas ciąży zasiłek chorobowy, zachowana była ciągłość zwolnień lekarskich. Zasiłek chorobowy skończy się z dniem porodu a zasiłek macierzyński już mi się nie należy.


I wtedy co dalej? Zus czy Urząd pracy? Przecież z dniem porodu nie stanę się nagle zdolna do pracy aby udać się do urzędu pracy i zarejestrować jako bezrobotna poszukująca pracy. Co będzie z moim ubezpieczeniem? Czy z dniem porodu i zakończeniem zasiłku chorobowego zostanę bez ubezpieczenia?

aki jest Pani stan cywilny?
ponieważ w dniu porodu nie będzie Pani ubezpieczona to nie będzie Pani przysługiwał zasiłek macierzyński. Może pani po porodzie:
1. zarejestrować się w UP.
2. opłacać ubezpieczenie sama
lub może panią ubezpieczyć mąż (jesli jest pani mężatką).
 
Dziękuję za odpowiedź.

Konsultowałam się także z ZUS i NFZ. Ustaliłam że:
Nie mam prawa do zasiłku macierzyńskil ponieważ będąc osobą bezrobotną pobieram zasiłek chorobowy z ZUSu.
Jestem panną, mój partner nie jest moim mężem więc mnie nie ubezpieczy.
Mam więcej niż 26 lat i już studia skończyam, więc rodzice mnie nie ubezpieczą.
Już teraz, pobierając zasiłek chorobowy nie jestem ubezpieczona ale mam prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej. To prawo i zasiłek mam ponieważ jestem na zwolnieniu lekarskim.
Z dniem porodu kończy się zasiłek chorobowy jednak przez kolejne 42 dni od porodu mam dalej prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej (informacja z nfz). Wiadomo, że z dniem porodu nie będe mogła powędrować do UP aby sie zarejestrowac, jednak musze to zrobic w ciagu tych 42 dni.
Dziecko ubezpieczy ojciec, na szczęście...


Mam jeszcze takie pytanie, czy gdy zgłoszę się do UP, to będe miec prawo do jakiegos zasiłku? Przed zwolnieniem lekarskim przepracowałam pełny rok na umowę o pracę. Mam świadectwo pracy.
 
Ostatnia edycja:
Do góry