reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Przyznanie władzy rodzicielskiej

reklama
Odsyłam do Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Oddział 2 poświęcony jest władzy rodzicielskiej. Oto jeden z artykułów:
[h=3]Art. 95. Zakres i zasady wykonywania władzy rodzicielskiej [/h]
§ 1.Władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw.
§ 2. Dziecko pozostające pod władzą rodzicielską winno rodzicom posłuszeństwo, a w sprawach, w których może samodzielnie podejmować decyzje i składać oświadczenia woli, powinno wysłuchać opinii i zaleceń rodziców formułowanych dla jego dobra.
§ 3. Władza rodzicielska powinna być wykonywana tak, jak tego wymaga dobro dziecka i interes społeczny.
§ 4. Rodzice przed powzięciem decyzji w ważniejszych sprawach dotyczących osoby lub majątku dziecka powinni je wysłuchać, jeżeli rozwój umysłowy, stan zdrowia i stopień dojrzałości dziecka na to pozwala, oraz uwzględnić w miarę możliwości jego rozsądne życzenia.
 
Chodzi mi konkretnie o sytuacji, że gdy ojciec bierze dziecko do siebie i nie chce mi oddać to wtedy zdziałam coś z policją? Skoro wykonywanie władzy jest powierzone mnie? Z tym właśnie że on nie ma ograniczonej
 
Jeżeli ojciec dziecka nie ma ograniczonej władzy rodzicielskiej to znaczy, że władza rodzicielska przysługuje obydwojgu rodzicom i oboje są uprawnieni do jej wykonywania. A jak konkretnie brzmi sentencja wyroku dot. dziecka?
 
Chodzi mi konkretnie o sytuacji, że gdy ojciec bierze dziecko do siebie i nie chce mi oddać to wtedy zdziałam coś z policją? Skoro wykonywanie władzy jest powierzone mnie? Z tym właśnie że on nie ma ograniczonej

Jak pisała Katasza, nie da się odpowiedzieć na tak ogólne pytanie inaczej, że ojciec, któremu nie ograniczono praw korzysta z pełni władzy rodzicielskiej. Warto by pani przytoczyła sentencję wyroku. Być może to coś rozjaśni.
 
Jak pisała Katasza, nie da się odpowiedzieć na tak ogólne pytanie inaczej, że ojciec, któremu nie ograniczono praw korzysta z pełni władzy rodzicielskiej. Warto by pani przytoczyła sentencję wyroku. Być może to coś rozjaśni.
Przyznać jest o wiele trudniej już władzę rodzicielską niż odebrać. Zupełnie inaczej by to wyglądało jakby pozbawiono ojca władzy rodzicielskiej, ale w przypadku kiedy mama straciła uprawnienia to sąd może patrzeć na to bardzo nieprzychylnie ;)
 
Do góry