reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Mamy z Austrii

reklama
Kaśqu zależy w jakich okolicznościach, jest Papamonat po porodzie, Karenz(nie mylić z Kinderbetreungsgeld) można podzielić między rodziców, czy też przesunąć do 7dmego roku życia, jest dodatkowy tydzień Pflegefreistellung na dziecko do 12nastego roku życia po wykorzystaniu pierwszego i jest normalny Urlop plus dni na przeprowadzki, śluby, pogrzeby, wizyty u lekarza itp.

Po porodzie Tatuś wykorzystał opiekę nad Mamusia i dzieckiem te dwa tygodnie. Aktualnie Synek ma 19 m-cy i Mąż już innego urlopu na dziecko nie brał. Wiem że w Polsce można wziąć 2tyg tacierzyńskiego urlopu (inny niz ten po porodzie) przed ukonczeniem przez dziecko 2lat inaczej przepada. Dlatego zastanawiam się czy w Austrii też jest coś takiego. ;) żeby nam nie przepadł i żeby można było wykorzystać;) dzięki za odp
 
Drogie Kobietki mieszkające tutaj nieco dłużej :-) czy któraś odpowie mi na pytanko czy należą mi się jakieś świadczenia na rocznego syna tzn np urlop wychowawczy? Dodam bo to pewnie istotne, syn urodzony w Pl w Austrii nigdy nie pracowałam bo dopiero jesteśmy tu od miesiąca, ale właśnie pytanko czy mogę się o coś starać?
 
Hej dziewczyny.:)Kieruje swoje pytanie do mam i przyszłych mam.Mam problem.Jestem obecnie w 18 tygodniu ciąży pracuje na hotelu niestety są dni co jest bardzo ciężko i jak do tej pory pracuje tak samo jak reszta koleżanek nie będących w ciąży. Mój dyrektor potrafi tylko zwodzic i obiecywac, że wystawi papier żebym nie musiała pracować ale że wszystkiego się wycofuje, dlatego mu nie ufam.Nigdy nie jest tak jak on mówi. Boję się o siebie i dziecko_Od ginekologa nie dostane zwolnienia,więc będę musiała pracować jak najdłużej A pewnie do 32 tygodnia.Chcialabym wrócić do Polski wcześniej bo też tam chce rodzić i badania też prowadzę. Moje pytanie brzmi:JAK ZAŁATWIĆ SOBIE ZWOLNIENIE nie mówię, ze już może jeszcze dam radę pracować bez uszczerbku na nas dwojgu....proszę pomóżcie mi :(
 
Hej dziewczyny.:)Kieruje swoje pytanie do mam i przyszłych mam.Mam problem.Jestem obecnie w 18 tygodniu ciąży pracuje na hotelu niestety są dni co jest bardzo ciężko i jak do tej pory pracuje tak samo jak reszta koleżanek nie będących w ciąży. Mój dyrektor potrafi tylko zwodzic i obiecywac, że wystawi papier żebym nie musiała pracować ale że wszystkiego się wycofuje, dlatego mu nie ufam.Nigdy nie jest tak jak on mówi. Boję się o siebie i dziecko_Od ginekologa nie dostane zwolnienia,więc będę musiała pracować jak najdłużej A pewnie do 32 tygodnia.Chcialabym wrócić do Polski wcześniej bo też tam chce rodzić i badania też prowadzę. Moje pytanie brzmi:JAK ZAŁATWIĆ SOBIE ZWOLNIENIE nie mówię, ze już może jeszcze dam radę pracować bez uszczerbku na nas dwojgu....proszę pomóżcie mi :(
Witaj Ellaw, zależy Ci na pracy? Czy tak średnio?
Jako ciężarna masz sporo przywijelów, nie możesz pracować w niedziele, nie możesz w tyg. po 20 i przed 6stą, chyba, że szef ma pozwolenie od inspekcji pracy( W gastronomi i Hotelarstwie jest to możliwe, ale pozwolenie dostać bardzo trudno. Musiałby być szczyt sezonu np.) której powinien zgłosić, że jesteś w ciąży.
Masz prawo do dodatkowych przerw, łóżka, na którym możesz cały dzień przeleżeć [emoji14] nie możesz dźwigać więcej jak 5kg na codzień, okazjonalnie 10kg, od 21wszego tyg. max 4h pracy na stojąco, nie mogą przy Tobie palić i w pomieszczeniach, w których przebywasz itd.
 
Witaj Ellaw, zależy Ci na pracy? Czy tak średnio?
Jako ciężarna masz sporo przywijelów, nie możesz pracować w niedziele, nie możesz w tyg. po 20 i przed 6stą, chyba, że szef ma pozwolenie od inspekcji pracy( W gastronomi i Hotelarstwie jest to możliwe, ale pozwolenie dostać bardzo trudno. Musiałby być szczyt sezonu np.) której powinien zgłosić, że jesteś w ciąży.
Masz prawo do dodatkowych przerw, łóżka, na którym możesz cały dzień przeleżeć [emoji14] nie możesz dźwigać więcej jak 5kg na codzień, okazjonalnie 10kg, od 21wszego tyg. max 4h pracy na stojąco, nie mogą przy Tobie palić i w pomieszczeniach, w których przebywasz itd.
Zawsze mi zależało,ale nie chce być wykorzystywana.Niestety mamy taka menadzerke,że nic nam nie załatwi w pracy i dlatego tak się dzieje..Nie jestem pewna czy pracodawca się dostosuje do tych przepisów. Chciałabym wiedzieć na wszelki wypadek jak mogłabym sobie załatwić wcześniejszy mutterschutz
 
Zawsze mi zależało,ale nie chce być wykorzystywana.Niestety mamy taka menadzerke,że nic nam nie załatwi w pracy i dlatego tak się dzieje..Nie jestem pewna czy pracodawca się dostosuje do tych przepisów. Chciałabym wiedzieć na wszelki wypadek jak mogłabym sobie załatwić wcześniejszy mutterschutz
Jeśli nie ma medycznych wskazań to nie załatwisz, a pracodawca musi przestrzegać zasad. Dobrze wie, że zwolnić Cię nie może więc się nie przejmuj, nie zwolni...możesz się położyć, albo usiąść i tak już przesiedzieć cały dzień i powiedzieć, że źle się czujesz. Za to też, nie może Cię zwolnić. Po kilku takich dniach sam Cię wyśle na inne, lżejsze stanowisko pracy, albo zwolnienie. Tutaj nie rozdają L4 na samo bycie w ciąży. Muszą być wskazania i zagrożenie życia matki lub dziecka, albo praca na zabronionym stanowisku np. z chemikaliami, wirusami, rtg itp.
Możesz iść na zwykłe zwolnienie lekarskie, ale się po dłuższym czasie nie opłaci finanansowo i na kontrole się trzeba będzie stawiać w kasie chorych i te zwolnienia przedłużać.
 
reklama
Aaa i jak szef jest z tych cfanych to przypadkiem nic nie podpisuj. Po 21wszym tyg. nie możesz stać dłużej jak 4h. Nie wiem jaką masz dokładnie prace, ale np. sprzątasz pokoje to raczej na stojąco i może chcieć Ci zredukować etat do 20stu godzin [emoji14]
 
Do góry