reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Powiększone miedniczki nerkowe dziecka w 26 t. ciąży

Dołączył(a)
25 Wrzesień 2020
Postów
3
Chciałam się poradzić, zapytać mam, które miały taką samą sytuację o dalsze losy jakie nas czekają.
W 19 tygodniu na badaniach połówkowych lekarz zwróciła uwagę na powiększone miedniczki nerkowe UKM prawa 5.5, lewa 4.
Po dwóch tygodniach 21 tydzień miałam robione USG synka i miedniczki nerkowe powiększyły się prawa 7, lewa 5. Wczoraj byłam na badaniu USG 26 tydzień i wada nereczek synka prawa 10 mm, lewa 5. Lekarz narazie powiedział tylko tyle, że jeżeli powiększy się jeszcze mocniej to będę rodziła w szpitalu gdzie jest oddział nefrologi dziecięcej.
Bardzo się martwię, nie wiem co nas czeka. 😢 Może jakaś z was miała podobny przypadek i jest w stanie mi poradzić, podpowiedzieć jak będzie wyglądać ewentualne leczenie po porodzie. W październiku mam kolejną wizytę u lekarza, będzie robił badanie prenatalne trzeciego trymestru i wtedy okaże się czy wada nadal się powiększa.
Dziękuję z góry za odpowiedź. ❤️
 
reklama
Chciałam się poradzić, zapytać mam, które miały taką samą sytuację o dalsze losy jakie nas czekają.
W 19 tygodniu na badaniach połówkowych lekarz zwróciła uwagę na powiększone miedniczki nerkowe UKM prawa 5.5, lewa 4.
Po dwóch tygodniach 21 tydzień miałam robione USG synka i miedniczki nerkowe powiększyły się prawa 7, lewa 5. Wczoraj byłam na badaniu USG 26 tydzień i wada nereczek synka prawa 10 mm, lewa 5. Lekarz narazie powiedział tylko tyle, że jeżeli powiększy się jeszcze mocniej to będę rodziła w szpitalu gdzie jest oddział nefrologi dziecięcej.
Bardzo się martwię, nie wiem co nas czeka. 😢 Może jakaś z was miała podobny przypadek i jest w stanie mi poradzić, podpowiedzieć jak będzie wyglądać ewentualne leczenie po porodzie. W październiku mam kolejną wizytę u lekarza, będzie robił badanie prenatalne trzeciego trymestru i wtedy okaże się czy wada nadal się powiększa.
Dziękuję z góry za odpowiedź. ❤️
Jestem w podobnej sytuacji wiec mizemy sie wzajemnie wspierac :)) u nas w 19 tyg na polowkowych badaniach wyszla powiekszona lewa miedniczka i miala wtedy 5,5 mm. Prawa jest w porzadku. Pozniej bylam na wizycie kontrolnej tej miedniczki w 25 tyg i maly tak sie ulozyl ze ciezko bylo zmierzyc ale urosla do okolo 6,5 mm. Pani doktor mowila ze zmierzy i zbada wszystko na badaniach prenatalnych w 29 tyg wiec czekam poki co na to badanie. Mowila ze nereczka jest w dobrym stanie i dopoki obraz nerki jest prawidlowy to nie ma sie czym martwic, ze u chlopcow czesto zdarzaja sie takie zastoje. Mowila tez ze do 10 mm sie kontroluje a jesli pomiedzy 10 a 15 mm nerka zmienia obraz ze zaczyna sie powiedzmy „psuc” i zle pracuje to wtedy robia zabieg. Mowila, ze mozna oproznic miedniczke ale ze to pomoze na chwile i zaraz sie zapelni i moze do porodu nie wystarczyc lub zakladaja cos jak cewnik dzieciatku zeby plyn z miedniczki wydostawal sie do plynu owodniowego. Na pewno wazna tutaj jest czesta kontrola jak szybko rosnie miedniczka i jak wyglada nerka. Podobno po porodzie do roku czasu moze dziecko z tego wyrosnac a jesli nie to potrzebny jest zabieg. Na pewno kilka dni po porodzie robia USG i sprawdzaja czy miedniczka sie oproznila bo zdarza sie ze po porodzie sie to normuje. Nic sie nie martw. Wszystko bedzie dobrze z synkiem :)) nawet jesli cos sie podzieje to wiedza co z tym robic bo nie jest to cos skomplikowanego.
 
Może choć trochę pocieszę. Moja córka miała poszerzony UKM- 5mm i 6,5 drugi. Raz na usg były takie pozniej ciut mniejsze i znowu wzrastały. Lekarka już na pierwszych prenatalnych zwróciła na nie uwagę i napisała żeby kontrolować. Na każdym usg prowadząca podglądała i pocieszała, że przy problemach z ukm są dużo, dużo większę. Sprawdzała także pęcherz i żołądek. Podobno to także istotne przy diagnostyce. W szpitalu podczas porodu miałam zgłoszone, że mają być kontrolowane UKM. I okazało się, że z nimi wszystko ok. W drugim miesiącu życia także kontrola i także wszystko ok. aaaa i trzeba pamiętać norma na pierwszym prenatalnym jest inna niż a tym trzecim. Dziecko rośnie ukm też.
 
Myślicie, że warto skonsultować się z lekarzem nefrologiem czy poczekać do porodu. Boję się, że jak już nasza wada w prawej nerce jest 10 mm to co będzie za miesiąc na prenatalnych trzeciego trymestru 🤷😫 od trzech wizyt cały czas razem z synkiem rosną też miedniczki nerkowe.
 
Myślicie, że warto skonsultować się z lekarzem nefrologiem czy poczekać do porodu. Boję się, że jak już nasza wada w prawej nerce jest 10 mm to co będzie za miesiąc na prenatalnych trzeciego trymestru 🤷😫 od trzech wizyt cały czas razem z synkiem rosną też miedniczki nerkowe.
Kiedy masz te 3 prenatalne? Ja bym sluchala lekarza. Jesli na prenatalnych wyszloby np wodonercze to beda szybko dzialac. Ewentualnie w miedzyczasie pojsc na USG i podejrzec te miedniczki.
 
reklama
Kiedy masz te 3 prenatalne? Ja bym sluchala lekarza. Jesli na prenatalnych wyszloby np wodonercze to beda szybko dzialac. Ewentualnie w miedzyczasie pojsc na USG i podejrzec te miedniczki.
Witam ja na drugim badaniu prenatalnym 22 tygodniu miałam stwierdzone poszerzenie miedniczki lewej nerki 33×20 mm oraz moczowodu do szerokości 8 mm do różnicowania z nerka prawa.Prawa prawidłowa.Co miałaś na myśli pisząc o wodonerczu"Ze będą szybko dzialac"po porodzie?
 
reklama
Do góry