reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zadbana i piękna mama

Madzia_Singh

Kochana PYCHOTKA
Dołączył(a)
25 Sierpień 2008
Postów
1 076
Miasto
Warszawa/Amritsar
Ciąża to czas, w którym wiele kobiet pięknieje. Blasku dodaje im często radość płynąca z wewnątrz. Odmienny stan okazuje się być naprawdę stanem błogosławionym, w którym łatwiej o zadowolenie ze swego wyglądu i dobre samopoczucie. W tym czasie coraz bardziej zmienia się nasze ciało i potrzebuje coraz większej troski o siebie.
Wielu mankamentom i dolegliwościom można w odpowiedni sposób zapobiec, albo przynajmniej zminimalizować je. Nie traktujmy wówczas swojego wyglądu ulgowo. Nie lekceważmy pojawiających się rozstępów, przesuszonej skóry, opuchniętych nóg czy psujących się zębów. Dbajmy o siebie jeszcze bardziej niż zwykle, nie tylko dla siebie ale i dla naszych bliskich. Zadbana kobieta w ciąży to naprawdę uroczy widok.
Zmieniające się kształty mogą być piękne i zmysłowe. Trzeba tylko umieć na nie patrzyć i nauczyć się je akceptować. Zadowolona ze swojego wyglądu kobieta łatwiej przechodzi przez okres ciąży. Gdy przez 9 miesięcy zatroszczysz się odpowiednio o swoje ciało, po porodzie błyskawicznie powrócisz do dawnej formy. Nie będziesz musiała użalać się nad swoją zdeformowaną figurą, tylko....znowu zapragniesz być w ciąży.
Zadbaj o piersi.
Zwykle już w drugim miesiącu się powiększają, dlatego należy im się odpowiednio większy biustonosz, który nie będzie uciskał i pozwoli utrzymać właściwy ich kształt. Trzeba też pamiętać o zachowaniu wyprostowanej sylwetki, ćwiczeniach wzmacniających mięśnie piersiowe, codziennym masażu podczas kąpieli, wcieraniu kremu przeciw rozstępom.
Zadbaj o twarz.
Na twarzy, zwłaszcza na policzkach, czole i pod nosem, mogą pojawić się brązowe plamy, które znikają zwykle po porodzie. Bywa jednak, że silne promienie słoneczne utrwalają je. Aby temu zapobiec, należy stosować przez cały okres ciąży kremy z filtrem przeciwsłonecznym. Raz w tygodniu wskazany jest peeling złuszczający powierzchniową warstwę naskórka i zapobiegający przebarwieniom. Twarzy dobrze zrobi także naturalna maseczka (na przykład z ogórka). Nie zapominaj o codziennym nawilżaniu kremem.
Zadbaj o skórę.
Pod wpływem działania hormonów wzrasta zapotrzebowanie organizmu na wodę. Braki odczuje natychmiast skóra. Należy więc wypijać odpowiednią ilość płynów (nie mnie niż 2 litry dziennie), stosować kremy i balsamy nawilżające, maseczki oraz wodę w aerozolu. Przy wyjątkowo suchej skórze warto kupić nawilżacz powietrza. Ponadto unikaj spacerów po ruchliwych ulicach z unoszącymi się spalinami, gwałtownych skoków temperatury (sauna, pomieszczenia klimatyzowane - dodatkowo wysuszają skórę), światła słonecznego, promieni ultrafioletowych, wody morskiej, chłodu i wiatru.
O ile przebarwienia na skórze w postaci plam najczęściej po ciąży znikają, o tyle rozstępy niestety pozostają. Dochodzi do nich wskutek zanikania włókien elastycznych w skórze oraz wzrastającej masy ciała. Najczęściej pojawiają się na brzuchu, udach, pośladkach, piersiach. Początkowo wyglądają jak różowoczerwone smugi, z czasem nabierają barwy perłowo białej. Winę za ich powstawanie ponoszą geny. Można próbować im zapobiegać stosując kremy nawilżające, specjalne kremy przeciw rozstępom, dodawać do kąpieli olejek migdałowy, brać naprzemienny ciepło-zimny prysznic, po kąpieli masować brzuch i piersi. Należy baczniej kontrolować wagę, stosować dietę bogatą w warzywa, owoce i tłuszcze roślinne.
Zadbaj o nogi.
W czasie ciąży nogi często puchną w kostkach, są obolałe i ciężkie. Zrezygnuj z obuwia na wysokim obcasie. Unikaj dłuższego stania, wykonuj często ćwiczenie polegające na krążeniu stopami. Podczas odpoczynku układaj się w pozycji z nogami do góry, zwłaszcza gdy masz żylaki. Pomaga też masaż stóp z mieszanki olejku miętowego i oliwy z oliwek. Przy skurczach łydek zażywaj magnez.
Zadbaj o plecy.
Plecom w czasie ciąży należy się szczególna troskliwość z racji wciąż powiększającego się obciążenia. Bólom pleców zapobiega wyprostowana postawa. Pracuj głównie w pozycji siedzącej, tak aby dolny odcinek kręgosłupa przylegał do oparcia krzesła. Podnoś przedmioty tylko z przysiadu, unikaj skłonów, dźwigania ciężkich toreb. Jak najczęściej odpoczywaj. Poproś kogoś z domowników o masaż pleców.
Zadbaj o zęby.
W przeciwieństwie do włosów i paznokci, które podczas ciąży zwykle pięknieją, zęby mają się coraz gorzej. Wysokie stężenie progesteronu sprzyja rozpulchnieniu dziąseł. W wyniku tego resztki pokarmów łatwiej się osadzają i wywołują próchnicę. Należy więc jeszcze bardziej starannie dbać o zęby, kontrolować je u stomatologa (przed każdym zabiegiem informuj dentystę o tym, że jesteś w ciąży; istnieją bowiem przeciwwskazania do stosowania m.in. znieczulenia). W razie krwawienia z dziąseł zmień szczoteczkę na bardziej miękką.
Z czego zrezygnować?
Depilacja woskiem - gorący wosk naniesiony na nogi może doprowadzić do problemów z krążeniem żylnym, a te z kolei mogą skutkować pojawieniem się żylaków.
Solarium - w wyniku przegrzania organizmu może dojść do omdlenia, zaś promienie UV mogą wywołać na skórze przebarwienia.
Sauna - wysoka temperatura przyspiesza pracę serca, prowadzi do spadku ciśnienia i zakłóca krążenie.
Kremy z retinolem i witaminą A - kosmetyki zawierające aktywne składniki mogą podrażnić bardzo wrażliwą skórę kobiety w ciąży.
Farbowanie włosów i trwała ondulacja - opinie na temat tych zabiegów są podzielone. Niektórzy sądzą, że składniki preparatów wykorzystywanych w tych zabiegach mogą przenikać przez skórę. Najbezpieczniej wybierać więc te, które zawierają jedynie składniki roślinne (chna, basma).
Ponadto w czasie ciąży nie używaj kosmetyków z alkoholem, sztucznymi substancjami zapachowymi lub barwnikami, ponieważ mogą wywołać uczulenie. Zrezygnuj też z kosmetycznych eksperymentów - lepiej sięgać po sprawdzone produkty. Gdy mimo wszystko wystąpią podrażnienia, skonsultuj się z lekarzem.
Co można stosować?
Wybieraj preparaty przebadane dermatologicznie, o pH neutralnym dla skóry (5,5), najlepiej te przeznaczone specjalnie dla przyszłych mam. Do kąpieli używaj tylko mydeł neutralnych, nie perfumowanych. W skórę piersi, dekoltu, brzucha, ud wcieraj krem przeciw rozstępom.
Rozstępom zapobiegają też kremy i balsamy nawilżające. Bezpieczne są również dostępne w sklepach preparaty na cellulitis.
Przez cały okres ciąży stosuj kremy z filtrem przeciwsłonecznym. Powstawaniu przebarwień zapobiegnie delikatny pilling, złuszczający powierzchowną warstwę naskórka. Odświeżający żel poprawi krążenie krwi w nogach.
 
reklama
ja wlasnie sie zastanawiam nad farbowaniem wlosow, nie wyobrazam sobie, ze do konca ciazy bede nieatrakcyjna kobieta z kilkucentymetrowymi ciemnymi odrostami ! moja polozna doradzila farbowanie bio, chyba sie skusze
 
No wlasnie dziewczyny! Co sadzicie o farbowaniu wlosow? Ja mialam nic nie robic, ale nie wytrzymalam i jestem umowiona na baleyage. Po prostu jestem zrudziala i nie moge na siebie patrzec, w koncu samopoczucie w ciazy tez jest chyba wazne? A przeciez przy balejazu farba nie ma wielkiego kontaktu z glowa, no chyba, ze bardziej chodzi o drazniacy zapach farby? Tak sobie mysle, ze nie dajmy sie zwariowac, ja ide do fryzjera!!!
 
Czesc dziewczyny,ja mysle ze z farbowaniem wlosow mozna sie wstrzymac do II trymestru ,niby mozna farbowac i ja farbowalam w pierwszej ciazy wlosy od poczatku,ale teraz jestem jakas przewrazliwiona na wszystko i uwazam jak tylko mozna:tak::tak::tak:.Ja mam bardzo jasny blond i moje odrosty sa gigantyczne,ale coz:no::no::no:,w przypadku balejazu mysle ze sprawa wyglada inaczej bo fryzjer zawsze zostawia jakies 0,5 centumetra odrostu,i farba nie ma bezposredniego kontaktu za skora.Pozdrawiam wszystkie piekne mamy.
 
Nie ma co ukrywać, powoli zaczynamy się rozrastac moje drogie. Czy u Was na wadze juz cos podskoczyło? bo u mnie na razie wskazówka stoi w miejscu, ale brzuszek sie zaokrągla ;) W poprzedniej ci.ązy miałam 13 kg na plusie ale po porodzie szybko spadłam do swojej wyjściowej wagi i mam nadzieję ze teraz też tak będzie, chociaż ze 3 kg na plusie może zostać, bo do duzych dziewczynek to ja nie należe ;)
 
oj u mnie póki co waga spada 46 kg rano, może przez nerwy, ale przecież jem a nie ruszam się wcale więc pewnie wkrótce obrosnę w tłuszcz:wściekła/y:
brzuszka nie ma nic a nic;-)
w poprzedniej ciąży przybrałam 30 kg :dry: i dałabym wszystko żeby w tej nie przekroczyć 10 kg :(
 
sheeppy, wazne ze udało ci się wrócić do swojej wagi, tym razem tez tak bedzie, przy dwójce maluchów bedzie tyle biegania że z nas szkieletorki zostaną (z tego co napisałas to ja waże tyle samo) ;) karmienie piersia tez pomaga zrzucic trochę sadełka ;)
 
sheeppy, wazne ze udało ci się wrócić do swojej wagi, tym razem tez tak bedzie, przy dwójce maluchów bedzie tyle biegania że z nas szkieletorki zostaną (z tego co napisałas to ja waże tyle samo) ;) karmienie piersia tez pomaga zrzucic trochę sadełka ;)
w ciągu półtora roku udało mi się 25 zrzucić, więc trochę zostało :/ pierwsze pół roku patrzeć na siebie nie mogłam. jak po tej ciąży też mi wejdzie to się załamię ;-)
a co do karmienia piersią to u mnie się nie sprawdziło - dopóki karmiłam nic a nic nie traciłam na wadze
 
reklama
ja przytylam w pierwszej ciazy okolo 12kg nie pamietam dokladnie po porodzie 5 bylo od razu mniej w kolejnych dniach kolene 4 mniej i wlasciwie mialam 3 kg do zzucenia na brzuszku :-) i udach, mam nadzieje z teraz bedzie podobnie ale juz przytylam 1,5kg:tak:

sheeppy- jejku na zdjeciu wygladasz na szczuplutka i wysoka dziewczyne 30kg wow ale super ze udalo ci sie tyle zzucic kazda ciaza inna moze teraz przytyjesz przepisowe 10kg:tak:
 
Do góry