reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Wędzidełko

Confi

Mamusia Damianka :)
Dołączył(a)
17 Styczeń 2009
Postów
3 039
Miasto
Gdańsk
dziewczyny , wiem ,za na Was moge liczyć więc mam pytanie. Czy jest ktoś kogo dziecię urodziło się z krótkim wędzidełkiem języka? Mój synuś ma bardzo krótkie i czasem mam wrażenie ,ze mu to troszkę przeszkadza bo nie może wysunąć języka zbyt mocno z buźki. Chciałabym by mu to podcięto i tu pytanie zasadnicze. Jaki wiek dziecka jest najlepszy na taki zabieg? Jak to wygląda i czy długo się goi?
Będę wdzięczna za wszystkie konkretne odpowiedzi :tak:
 
reklama
Ja mialam podcinane wedzidelko ale nie na jezyku tylko między warga górna a dziąsłem. Mialam wtedy ok 8 lat i bylam u dentysty na zwykłym borowaniu. Wtedy on zapytal czy chce to podciąć, bo jakbym tego nie zrobila to by mi zabki górne jedynki źle rosły.
Podjelam decyzje na miejscu. Dal znieczulenie. Nacinanie, ani zszywanie nie bolalo, tylko bardzo duzo krwi bylo. Moja mam byla przy mnie i jej sie slabo zrobilo :sorry2: A ja w świetnym nastroju wyszlam z gabinetu :tak: szwy rozpuszczalne szybko sie wchlonely (kwestia 2-3 dni)

Nie wiem czy takie zabiegi mozna wykonywac niemowlakom :shocked2: No bo to wymaga znieczulenia, no ale jesli lekarza uzna ze jest taka koniecznosc to moze na to przystana
 
Cześć.
Jestem logopedą, który postara Ci się odpowiedzieć na to pytanie.
Otóż takim małym dzieciaczkom nie podcina się wędzidełka, chyba,że jest ono na tyle dysproporcjonalne, iż powoduje nieruchomość języka a tym samym niemożnosć wykonywania przez dziecko ruchów ssania a co za tym idzie przyjmowania doustnego pokarmu (a to jest bardzo rzadkie).

Dopiero na etapie ksztłtowania sie mowy bedzie wiadomo czy skrócenie wędzidełka jest fizycznym utrudnieniem dla wymowy niektórych głosek, a i wtedy próbuje się najpierw rozćwiczać wędzidełko tzn. rozciągać za pomocą ćwiczeń . Dopiero w uzazsadnionych medycznie przypadkach dokonuje sie podcięcia.Wtedy nadal wykonuje sie specjalne ćwiczenia i masaż by nie doprowadzić min. do zrostu

Na razie radziłabym sie tym zupełnie nie martwić, no chyba,że utrudnia to dziecku przyjmowanie pokarmu.
Pozdrawiam:-)
 
Cześć.
Jestem logopedą, który postara Ci się odpowiedzieć na to pytanie.
Otóż takim małym dzieciaczkom nie podcina się wędzidełka, chyba,że jest ono na tyle dysproporcjonalne, iż powoduje nieruchomość języka a tym samym niemożnosć wykonywania przez dziecko ruchów ssania a co za tym idzie przyjmowania doustnego pokarmu (a to jest bardzo rzadkie).

Dopiero na etapie ksztłtowania sie mowy bedzie wiadomo czy skrócenie wędzidełka jest fizycznym utrudnieniem dla wymowy niektórych głosek, a i wtedy próbuje się najpierw rozćwiczać wędzidełko tzn. rozciągać za pomocą ćwiczeń . Dopiero w uzazsadnionych medycznie przypadkach dokonuje sie podcięcia.Wtedy nadal wykonuje sie specjalne ćwiczenia i masaż by nie doprowadzić min. do zrostu

Na razie radziłabym sie tym zupełnie nie martwić, no chyba,że utrudnia to dziecku przyjmowanie pokarmu.
Pozdrawiam:-)
bardzo Ci dziękuję za odpowiedź. Małemu to nie przeszkadza w przyjmowaniu posiłków jedynie w wyciąganiu języczka. Zastanawiałam się nad zabiegiem ponieważ odziedziczył to po tacie , który z tego względu mial problemy z mową a po podcięciu było jeszcze gorzej i zasugerował mi ze może zrobimy to zanim Damian zacznie mówić, ale skoro mówisz ,ze można to wydłuzyć ćwiczeniami...
czy trzeba będzie z nim chodzić do logopedy czy tez można takie ćwiczenia wykonać w domu?
 
mój syn jak miał 8 m-cy sam sobie podciął wędzidełko łączące górną wargę z dziąsłem:-) uderzył się o łóżko tak precyzyjnie że się nacięło(naderwało) ,bez znieczulenia.
trochę krwi się polało,oczywiście pogotowie,obejrzał go chirurg i laryngolog,myślałam że będą szyć, a laryngolog powiedział że nie ma takiej potrzeby, że wielu dzieciom się specjalnie nacina.
do buzi nie da sobie zajrzeć ale mam wrażenie że odrosło, to możliwe?
 
Możliwe, możliwe :-):-):-) Wszystko co dzieje się w obrębie tkanek miękkich ma naturalne zdolności odbudowywania się. Oczywiście nie zawsze i nie w takim samym stopniu ale jednak taka tendencja jest. Swoją drogą to mały prawie jak cyrkowiec :tak::tak::tak: Pozazdrościć precyzji;-)

Confi będziecie musieli chodzić do logopedy, ale on Wam da tylko instruktarz i będzie koordynował rehabilitację. Tak naprawdę najczarniejsza i najżmudniejsza robota przed Wami w domu. Pozdrawiam :-D A jak tam po ulewie? Mam nadzieje, że nie zalało i Was?
 
Confi będziecie musieli chodzić do logopedy, ale on Wam da tylko instruktarz i będzie koordynował rehabilitację. Tak naprawdę najczarniejsza i najżmudniejsza robota przed Wami w domu. Pozdrawiam :-D A jak tam po ulewie? Mam nadzieje, że nie zalało i Was?

Ojjj zalało zalało...całe centrum Gdańska, nas osobiście powódź nie dotknęła bo mieszkamy prawie nad morzem ale z tego co widziałam to woda w centrum sięgała metra. Dobrze że się nie wybrałam z młodym do centrum bo trafiłabym w samą dziesiątkę, a miałam jechać na Długą na spacer...brrr :baffled:
 
Witam,
u mnie mała słabo przybierała na wadze i pani od laktacji stwierdził że ma za krótkie wędzidełko i lepiej je teraz nadciąć aby w przyszłości nie miało problemów z jąkaniem. Mała zaczęła lepiej przybierać na wadze ale nie wiem czy to dzięki zabiegowi czy że cały czas wisi mi na piersi...
Tak na marginesie mała nawet nie zapłakała podczas całego tego zabiegu, było to zrobione bardzo szybko i od razu była przystawiona do piersi.... w późniejszych okresie bez znieczulenia się nie obejdzie (wg pani od laktacji)
 
reklama
Proszę Cię!!!!! Matko Boska!!! Wędzidełko wpływa na jąkanie???!!! :wściekła/y::wściekła/y::wściekła/y::wściekła/y::wściekła/y::wściekła/y::wściekła/y::wściekła/y::wściekła/y::wściekła/y::wściekła/y::wściekła/y: Bo powiedziała tak Pani od laktacji????? :szok::szok::szok::szok::szok::szok: ALEŻ HEREZJA!!!! :baffled::baffled::baffled::baffled::baffled:
 
Do góry