reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

ciąża a wypowiedzenie umowy

Dołączył(a)
12 Kwiecień 2010
Postów
1
Witam,
jestem w 10 tygodniu ciąży i mam umowę na czas określony od 4.12.2009 do 31.08.2010, jeszcze pracodawcy nie powiedziłam o ciazy ponieważ boję sie zwolnienia. Kiedy mogę poinformować o ciąży i mieć pewność że nie zostane zwolniona.
 
reklama
Rozumiem, ze Pani umowa jest zwykłą umową na czas oznaczony a nie umową na zastępstwo.

Jeśli to po prostu umowa na czas oznaczony zawarta na okres dłuższy niż mieisąc (a z dat wynika, że tak jest), a jej wygaśnięcie przypadałoby po ukończeniu 3 miesięca ciąży (z dat wnioskuję, że tak jest), pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy z Panią. Jesli termin porodu przypada po 31.08.2010, a pracodawca z nie zawrze z Panią kolejnej umowy, Pani umowa zostaje przedłużona z mocy prawa do dnia porodu. W dniu porodu traci Pani status pracownika. Nie nalezy się Pani urlop macierzyński, nalezy się natomiast zasiłek macierzyński.

Oczywiście w każdym momencie (niezaleznie od faktu, że jest Pani w ciąży) umowa może być rozwiązana z przyczyn leżących po stronie pracownika (pod warunkiem, że zakładowa organizacja związkowa wyrazi zgodę na rozwiązanie umowy).

 
Ostatnia edycja:
W dniu porodu traci Pani status pracownika. Nie nalezy się Pani urlop macierzyński, nalezy się natomiast zasiłek macierzyński.




co to znaczy w praktyce? dostajemy zasiłek w wysokości pensji, ale czas urlopu macierzyńskiego nie liczy się do stażu pracy i nie jesteśmy ubiezpieczone, czy tak?
W tym tygodniu mam kolejne ze spotkań w sprawie pracy, a od paru dni wiem, że jestem w ciąży. Mam nadzieję, że dostanę tę pracę i mam zamiar rzetelnie pracować do porodu, i wrócić po macierzyńskim. Jednak jestem pewna, że pracodawca będzie chciał się zabezpieczyć okresem próbnym.
Pytanie: co z okresem próbnym kobiety w ciąży? czy przebywanie na okresie próbnym po skończeniu 3 miesiąca ciąży chroni od zwolnienia czy okres próbny jest nadrzędny? Dziękuję z góry za odpowiedź
 
Pobieranie zasiłku macierzyńskiego wraz z nieposiadaniem statusu pracownika oznacza, że nie ma Pani uprawnień pracowniczych, nie biegnie staż pracy itp.
Co do okresu próbnego, zgodnie z art 177 KP umowa o pracę zawarta na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży ulega przedłużeniu do dnia porodu.
 
Do góry