reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Wypowiedzenie a ciąża

Dołączył(a)
20 Sierpień 2008
Postów
5
Miasto
Lębork
Witam!
Chciałabym się dowiedzieć jak jest w przypadku, gdy ciężarna wie już o ciąży a pracodawca chce wręczyć jej wypowiedzenie? Moja siostra jest koło8 tyg. ciąży. Miała anginę, więc dostała chorobowe na którym zaznaczone było , że jest w ciąży. Nie ma jednak żadnego potwierdzenia od ginekologa, a jej koleżanka z pracy podsłuchała że podobno pracodawcy nie na ręke ciężarna w pracy i w poniedziałek chce wręczyć jej wypowiedzenie. Problem w tym, że okres wypowiedzenia mojej siostry to 2 tygodnie, a rejestracja do jej ginekologa wypada dopiero za tydzień, a na wizytę będzie czekać kolejne 2.
Czy pracodawca ma prawo wogóle wręczyć jej wypowiedzenie w sytuacji gdy wie o ciąży i co zrobić w takiej sytuacji ma moja siostra??
Mam nadzieję, na szybką odpowiedź bo ciężarna strasznie się denerwuje...
Pozdrawiam
 
reklama
Niech się nie martwi, jeśli jest w ciąży jest bezpieczna. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownicy ciężarnej. Jeśli tak zrobi, wypowiedzenie jest nieważne.
Jeśli dostarczyła już do firmy zwolnienie, na którym jest kod B, to w normalnej firmie nikt by jej wypowiedzenia nie wręczał. Jeśli ma firmę mało przestrzegającą przepisów, to pewnie wręczą, ale i tak nie ma to znaczenia. Poza tym przy wypowiedzeniu wręczonym w poniedziałek 27.09 i dwutygodniowym okresie wypowiedzenia umowa rozwiąże jej się z dniem 16.10, więc do tego czasu już pewnie zdąży iść do lekarza.

A nawet gdyby nie zdążyła, to przepisy i praktyka ochronna idą tak daleko, że może być taka sytuacja: pracownica nie wie, że jest w ciąży. Dostaje wypowiedzenie, umowa się rozwiązuje, po czym pracownica się dowiaduje, że jest np. w trzecim miesiącu. W tej sytuacji PRZYWRACA SIĘ JĄ DO PRACY!!! I dostaje wynagrodzenie, nawet za okres, kiedy nie pracowała, bo umowa się już rozwiązała.

Więc niech się siostra nie denerwuje, bo sobie i dzieciątku zaszkodzi :)
 
to niedo konca jest tak jak pisze melulu

bardzo wazne jest jaka to jest umowa, poniewaz
jesli jest to umowa o prace, zawarta na co najmniej miesiac, (umowa o zastepstowo o zlecenie agencyjna ciezarnej nie chroni) to wowczas jest ochrona ciezarnej.

jeszcze jedna sprawa. trzeba wiedziec jaka jest to umowa bo jesli to umowa o prace na czas okreslony to ochrona ciezarnej jest od 15tc. w tym przypadku trzeba sobie policzyc dokladnie w jakim tygodniu ciazy sie jest gdy sie konczy umowa o prace. jesli w ostatnim dniu umowy ciaza jest starsza niz 15tc to pracodawca ma obowiazek przedluzenia umowy o prace. jesli nie to obowiazku nie ma.

jesli to umowa o prace na czas nieokreslony to ochrona jest od poczatku ciazy.

BARDZO WAŻNE!!
niech jak najszybciej twoja siostra idzie do jakiegokolwiek gdziekolwiek lekarza, nawet prywatnie, niech jej wystawi zaswiadczenie ze jest w ciazy. po co? a to po to by wczesniej nie dal jej pracodawca wypowiedzenia. zawsze taki pracodawca bedzie sie mogl wypierac.... ale ja niewiedzialem ze ona w ciazy jest. oczywiscie ze bedzie musial taki pracodawca cofnac to wypowiedzenie ale po co dodatkowe klopoty
 
bardzo wazne jest jaka to jest umowa, poniewaz
jesli jest to umowa o prace, zawarta na co najmniej miesiac, (umowa o zastepstowo o zlecenie agencyjna ciezarnej nie chroni) to wowczas jest ochrona ciezarnej.
Oczywiście masz rację, ale skoro black_angel napisała, że okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie, to założyłam, że nie jest to umowa na zastępstwo ani zlecenie. Zapewne jest to umowa na czas określony.

jeszcze jedna sprawa. trzeba wiedziec jaka jest to umowa bo jesli to umowa o prace na czas okreslony to ochrona ciezarnej jest od 15tc. w tym przypadku trzeba sobie policzyc dokladnie w jakim tygodniu ciazy sie jest gdy sie konczy umowa o prace. jesli w ostatnim dniu umowy ciaza jest starsza niz 15tc to pracodawca ma obowiazek przedluzenia umowy o prace. jesli nie to obowiazku nie ma.
Tutaj muszę sprecyzować: są dwie różne sytuacje.

Jedna to wypowiedzenie umowy przed pracodawcę i w tym przypadku ochrona jest od pierwszego dnia ciąży. Wypowiedzenia pracodawca nie może wręczyć, nawet przy umowie na czas określony (poza umową o zastępstwo, tak jak piszesz, a także umową na okres próbny krótszą niż 1 miesiąc).

Druga sytuacja to taka, kiedy termin zakończenia umowy na czas określony (ustalony w umowie) przypada w trakcie ciąży. Wtedy jest tak, że jeśli umowa skończyłaby się po upływie trzeciego miesiąca ciąży (niekoniecznie 15 tygodni, termin liczymy w miesiącach), to jest przedłużana do dnia porodu.

Mówi o tym art. 177 kodeksu pracy:
"Art. 177.
§ 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.
§ 2. Przepisu § 1 nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym nie przekraczającym jednego miesiąca.
§ 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu."
 
Wybaczcie od paru dni z przyczyn ode mnie nie zależnych nie korzystałam wogóle z komputera.

A umowa jest na czas NIEOKREŚLONY tylko zaznaczone na niej jest skrócony okres wypowiedzenia do 2 tyg. zamiast miesiąca.
 
Wybaczcie od paru dni z przyczyn ode mnie nie zależnych nie korzystałam wogóle z komputera.

A umowa jest na czas NIEOKREŚLONY tylko zaznaczone na niej jest skrócony okres wypowiedzenia do 2 tyg. zamiast miesiąca.
 
reklama
Do góry