reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Przepisy, porady prawne, co załatwić po porodzie

Dominika81

Fanka BB :)
Dołączył(a)
17 Grudzień 2008
Postów
12 122
zakładam ten wątek, bo ostatnio toczyły się dyskusje na tematy prawne, które gdzieś na wątku ogólnym zaginęły, a warto je mieć zebrane w jednym miejscu
zaraz spróbuję odnaleźć to, co pisałyście co należy załatwić po porodzie:-)

to zebrane dzięki klaudoos: (kilka moich uwag)

SPRAWY DO ZAŁATWIENIA DO PORODZIE
1. Już następnego dnia (pracującego) po porodzie można odebrać akt urodzenia w Urzędzie
Stanu Cywilnego
Do odbioru aktu będą potrzebne dowody osobiste rodziców dziecka i akt ślubu.
Dostaniecie 3 egzemplarze (oryginał + 2 odpisy) - bezpłatnie oczywiście.
Potem nastepuje nadanie nr PESEL
Do jego „odbioru” trzeba zabrać tylko książeczkę zdrowia otrzymaną w szpitalu.

edit: numer pesel często drukują na jednym z odpisów aktu urodzenia, który u nas należy wziąć ze sobą udając się po numer PESEL dziecka
no i u nas trwa to dość długo - dopiero 2 czy 3 tygodnie po zgłoszeniu dziecka dostaliśmy PESEL

2. W dzień wypisu ze szpitala dostaniecie m. in. kartę szczepień dziecka – trzeba ją zanieść do
przychodni, gdzie będziecie zapisywać dziecko lub dać położnej, która zaniesie ją tam razem z
dokumentami, które wypełni podczas pierwszej wizyty i założy w przychodni kartę zdrowia
dziecka.
Na tym etapie nie można jeszcze wybrać lekarza pediatry (chodzi tu chyba o ksiazeczke RUM- ale tylko na Północy Polski- musicie pytac u siebie)!!!

edit: u nas kartę szczepień zakładają już w przychodni, do której zgłaszamy dziecko jeszcze w szpitalu, tj. w szpitalu pytają jaką wybieramy przychodnię i tam przekazują informacje o urodzeniu dziecka.
jest to przekazywane również do położnej pracującej w tej przyhodni, która kilka dni po powrocie ze szpitala przyjdzie do nas do domu na tzw. wizytę partonażową - tzn. zobaczy dzieko, obejrzy nas, sprawdzi jakie dziecko ma warunki itp...


3.Pierwsza wizyta u pediatry (zapisujecie dziecko do jakiegokolwiek lekarza pediatry) powinna
być po pierwszym tygodniu życia dziecka (taką informację będziecie mieli w książeczce
zdrowia dziecka, którą dostaniecie w szpitalu ). Na
wizytę zabieracie tą właśnie książeczkę i książeczkę RUM’owską mamy(jesli u was sie stosuje, bo po 01.01 juz sa nieaktualne). Lekarz wypisze
receptę na Wit. D3, ale nie będzie mógł jeszcze wypisać żadnego skierowania, bo to musi być
wypisane w książeczce RUM’owskiej dziecka.(tak jest na północy Polski, ale nie wiem jak po styczniu 2011)


4.Około 7. tygodnia życia dziecka zaleca się wykonanie USG bioderek. W przychodni gdzie
będzie wykonywane badanie trzeba zapytać czy potrzebne jest skierowanie od ortopedy.


edit: można też kontrolnie po tych 2 miesiącah życia również wizytę u neurologa, który da skierowanie na usg główki przezciemiączkowe

zaleca się też 2-3-4 miesiące po narodzinah dziecka wizytę kontrolną w poradni rehabilitacji dzieci


5. Wniosek o becikowe trzeba złożyć w MOPS’ie, lub urzędzie gminy w ciągu 12. miesięcy od daty
urodzenia dziecka.
Załączniki do wniosku:
- ksero dowodów osobistych rodziców dziecka (ORAZ Do WGLĄDU PODCZAS SKŁADANIA WNIOSKU U NAS WYMAGANE BYŁO POSIADANIE ORYGINALNEGO DOWODU OSOBISTEGO OBOJGA RODZICÓW)
- ksero aktu urodzenia dziecka
- zaświadczenie od lekarza lub położnej, że pierwsza wizyta u ginekologa była przed 10.
tygodniem ciąży
- oraz - jeżeli rodzice są zameldowani gdzie indziej to wymagane jest również oświadczenie drugiego rodzica, że w miejscu swojego zameldowania nie będzie ubiegał się o becikowe


jeżeli ktoś ma wykupione ubezpieczenie dodatkowe - często oferują grupowe ubezpieczenia w pracy - to z racji urodzenia dziecka można również pobrać świadczenia - wysokość zależy od wysokości składki

trzeba się dowiedzieć u ubezpieczyciela jakie dokumenty należy złożyć - zazwyczaj wniosek, którego wzór znajdziecie zazwyczaj na stronach www ubezpieczyciela oraz ksero aktu urodzenia dziecka

czasami składa się to nie bezpośrednio tylko przez zakład pracy
 
Ostatnia edycja:
reklama
Aha, w zakładzie pracy należy również złożyć WNIOSEK o przyznanie zasiłku macierzyńskiego wraz z kopią aktu urodzenia dziecka oraz wypisem ze szpitala
ja informowalam swoje kadry sms-em dzień po tym jak urodziłam, to już wiedziały od kiedy mają mi naliczać macierzyński, ale nie wszędzie kadry są tak przyjazne, a wymieniane wyżej dokumenty składa się zazwycczaj jak już się ma wypis ze szpitala - cczęsto nawet później niż się z tego szpitala wychodzi (ja musiałam jechać dodatkowo po mój wypis, bo wychodząc ze szpitala nie dostałam) no i jak już się ma ten akt urodzenia
także zanim się zgromadzi te dokumenty może trochę czasu minąć, a nie dostanie się macierzyńskiego zanim sie tych dokumentów nie złoży, więc wypłata może być nawet z miesięcznym opóźnieniem


no i jeszcze mi się przypomniało:
dziecko należy zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego - robi się to albo w zakładzie pracy taty albo mamy
poproszą o to w przycchodni, gdzie dziecko będzie szczepione - u kogo dziecko jest ubezpieczone i o taki specjalny druk z zakładu pracy o ubezpieczeniu dziecka


a tu jeszcze kopia posta giovanessy, który mi pomógł :-)

Jeśli pracujecie w firmie, która zatrudnia powyżej 25 pracowników, to zasiłek chorobowy nalicza i wypłaca Wam bezpośrednio firma - a potem odlicza go sobie od składek, które ma do ZUS wpłacić. Jeśli firma jest mniejsza, to Wasze zwolnienie dostarcza do ZUS wraz ze specjalnym drukiem, według którego ZUS potem nalicza i wypłaca zasiłek. Tak jak wspomniałam, pracodawcy generalnie nie robią problemu z tego, że ktoś dostarczył zwolnienie później niż przepisowe 7 dni - bo co im zależy... Dlatego pozwalają nieraz na przesłanie np. właśnie mailem czy faksem, po to, żeby tylko mieć usprawiedliwienie nieobecności itp., a na sam oryginał poczekają.
Zdarzają się pracodawcy, że mimo otrzymania zwolnienia, które powinni przesłać do ZUS, nie przesyłają go od razu - i tu właśnie mogą zdarzać się opóźnienia w wypłatach. Bo druczek leży sobie u pracodawcy zamiast dawno być przerobiony w ZUS... ale nic z tym w zasadzie nie można zrobić oprócz ewentualnej awantury i poganiania pracodawcy, bo nie ma w sumie terminu, do którego powinni to przesłać...
Natomiast jeśli ktoś ma zwolnienie dostarczyć bezpośrednio do ZUS, bo opłaca sam sobie składki, np. gdy prowadzi działalność, to musi rygorystycznie przestrzegać tego terminu 7 dni - bo ZUS bardzo lubi obcinać wypłaty ;-)
Więc jeśli ktoś ma naliczany zasiłek od razu u pracodawcy, to z reguły dostaje wypłatę normalnie w terminie, po informacji, że jest się na zwolnieniu. A jeśli ktoś musi czekać, aż pracodawca prześle do ZUS - to radziłabym tego pilnować :biggrin2:
 
Ostatnia edycja:
dziecko należy zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego - robi się to albo w zakładzie pracy taty albo mamy
poproszą o to w przycchodni, gdzie dziecko będzie szczepione - u kogo dziecko jest ubezpieczone i o taki specjalny druk z zakładu pracy o ubezpieczeniu dziecka

A co, jeśli oboje rodzice są studentami i nie pracują?
 
Generalnie, zgodnie z ustawą o NFZ, wszystkie dzieci do ukończenia 18 roku życia, mają prawo do bezpłatnych świadczeń medycznych - nawet jeśli ich rodzice są nieubezpieczeni.

Studentów do 26 roku życia mogą do swojego ubezpieczenia zdrowotnego zgłosić rodzice, automatycznie mogą również zgłosić wnuka...
W przypadku studentów, którzy nie mają innego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego, można to zgłosić na uczelni - i powinna Was do ubezpieczenia zgłosić uczelnia. Składki, o ile dobrze pamiętam, opłacane są wtedy z budżetu państwa.
O ile nic się nie zmieniło ostatnio, bo nie śledzę tego na bieżąco - więc upewnijcie się, najlepiej zapytać na uczelni lub w oddziale NFZ ;-)
 
z tego co się orientuję to jesteście ubezpieczeni na uczelni jeżeli studiujecie
na uczelni można zgłosić wtedy równiez dziecko - nie wiem czy na wszystkich uczelniach.....

a jeżeli nie studiujecie to trzeba wykupić ubezpieczenie w NFZ.

może ktoś wie lepiej???
 
USTAWA
z dnia 27 sierpnia 2004 r.
o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych

Art. 2.
1. Do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych na zasadach określonych w ustawie mają prawo:
1) osoby objęte powszechnym - obowiązkowym i dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym, zwane dalej "ubezpieczonymi",
2) inne, niż ubezpieczeni, osoby posiadające obywatelstwo polskie i posiadające miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które spełniają kryterium dochodowe, o którym mowa w art. 8 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2008 r. Nr 115, poz. 728), co do których nie stwierdzono okoliczności, o której mowa w art. 12 tej ustawy, na zasadach i w zakresie określonych dla ubezpieczonych,
3) inne, niż wymienione w pkt 1 i 2, osoby posiadające obywatelstwo polskie i posiadające miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które nie ukończyły 18. roku życia lub są w okresie ciąży, porodu i połogu
- zwane dalej "świadczeniobiorcami".


Może się komuś przyda ;-)​
 
Czyli czeka mnie batalia z NFZem, bo mimo, że oboje z mężem jesteśmy ubezpieczeni na uczelni, to ja w maju kończę studia... Zobaczymy, jak to będzie...
 
Czyli czeka mnie batalia z NFZem, bo mimo, że oboje z mężem jesteśmy ubezpieczeni na uczelni, to ja w maju kończę studia... Zobaczymy, jak to będzie...
Wydaje mi się, że wtedy powinnaś się zarejestrować jako osoba bezrobotna w Urzędzie Pracy i tam przystąpisz do ubezpieczenia. Chyba, że mąż np. podejmie pracę przed tym czasem i dopisze Was do siebie.
 
a ja tylko dodam że do końca 2011 przepis o odbyciu wizyty u ginekologa do 10 tygodnia ciąży został zawieszony. I teraz potrzebne nam jest tylko zaświadczenie od położnej lub lekarza o odbyciu 1 wizyty w czasie ciąży.
 
Ostatnia edycja:
reklama
Przeklejam mój post nt wypłat zasiłku chorobowego z ZUS:

jeśli chodzi o chorobowe, to małe firmy do 20 osób (?) nie mogą się rozliczać z ZUS z chorobowego powyżej 33 dni w roku kalendarzowym, więc po tym czasie "przejmuje cię" ZUS i on wypłaca zasiłek. Ma na to 30 dni od daty skompletowania poprawnej dokumentacji - czasami oprócz L4 proszą pracodawcę o dodatkowe dokumenty, np. umowę o pracę, itp. U mnie np. jest opóźnienie, bo koleżanki w kadrach coś pochrzaniły z wyliczeniem podstawy ubezpieczenia. Warto też złożyć do ZUS (za pośrednictwem pracodawcy) od razu pismo z prośbą o przelewanie zasiłku chorobowego oraz macierzyńskiego na konto bankowe, w przeciwnym razie wysyłają pocztą, co jeszcze wydłuża sprawę i PP potrąca koszty. W przypadku dużej firmy sprawa jest o wiele prostsza, bo pracodawca wypłaca i sam rozlicza się z ZUS.

dopilnujcie sobie również, żeby na druku zwolnienia lekarskiego znalazł się kod B potwierdzający, że macie prawo do 100% płatnego zwolnienia. Mnie niestety dwa razy się zdarzyło, że interniści nie wpisali i musiałam donosić zaświadczenie od lekarza prowadzącego i było niepotrzebne zamieszanie z wyrównywaniem pensji...
 
Do góry