reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Nowa praca i ciąża

asia*

Fanka BB :)
Dołączył(a)
1 Styczeń 2011
Postów
1 239
Miasto
Wrocław
Witam
w grudniu rozpoczełam nową prace pod koniec miesiąca dowiedziałam się że jestem w ciąży. Do pracy dojeżdzam kawał drogi pksem i nie wiem jak długo dam rade. Czy jeśli pójde na zwolnienie to będę mieć płacone 80 % pencji? czy jakoś inaczej to się nalicza. Martwie się że zostane bez dochodu :( a moze byc tak ze nie bede mogla pracowac.
BArdzo proszę o wyjaśnienie jak to jest ze zwolnieniem jak się tak krótkopracuje.
 
reklama
witam.
mam pytanie odnośnie wlasnie nowej pracy.czy jesli zajde teraz w ciąze bedzie mi sie nalezał maciezynski czy wychowawczy ,?czy musze przepracowac jais okres czasu by miec te przywileje.?
dziekuje za odp.
 
urlop macierzyński przysługuje pracownikowi niezaleznie od stażu pracy, a urlop wychowawczy przysługuje pracownikowi, który ma co najmniej 6-mieisęczby staż pracy (liczy się łączny staż pracy, a nie staż pracy u obecnego pracodawcy).
 
Witam
Mam taki problem. Moja szwagierka urodziłą niedawno dziecko. Jak wiadomo młodym mamom przysługuje urlop macierzyński. Gdyby pracowałą (była ubezpieczona w ZUS-ie) to miałaby 20 tygodni urlopu. W przypadku gdyby chciała wcześniej wrócić do pracy część urlopu mogłaby (albo nawet musiała) przejść na ojca dziecka. A jak jest w przypadku rolniczki? Czy osoba opłacająca KRUS i pobierająca zasiłek macierzyński z KRUS też przez okres 20 tygodni nie może podjąć pracy, bo jest na urlopie macierzyńskim? Dodam jeszcze, że szwagierka jest samotną matką więc napewno wariant z pójściem na macierzyński ojca odpada.
Bardzo proszę o poradę.
Pozdrawiam
 
Witam,

Dostałam propozycję pracy na etat. Pracę miałabym zacząć od 01.02.2011, pracodawca nie wie że jestem w ciąży. Jestem po poronieniu i po operacji kolana, czy jeśli źle będę znosić ciążę i pójdę na L4 np. po 2 tygodniach od dnia podpisania umowy na czas nieokreślony, to pracodawcy lub mi grożą jakieś kontrole z ZUS? Jest to mała firma, a propozycja płacy dość wysoka. Obawiam się, że dla ZUSu może to wyglądać podejrzanie i nie chcę mieć kłopotów. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam.
 
Jeśli krótko po rozpoczęciu pracy przejdzie Pani na długotrwałe zwolnienie, kontrola podstaw do zwolnienia jest bardzo prawdopodobna - takie sytuacje ZUS określa jako próba wyłudzenia świadczenia.
Inną sprawą jest istnienie okresu karencji dla zasiłku chorobowego - przysługuje on pracownikowi 30 dni po przystąpieniu do ubezpieczenia.
 
Jeśli krótko po rozpoczęciu pracy przejdzie Pani na długotrwałe zwolnienie, kontrola podstaw do zwolnienia jest bardzo prawdopodobna - takie sytuacje ZUS określa jako próba wyłudzenia świadczenia.
Inną sprawą jest istnienie okresu karencji dla zasiłku chorobowego - przysługuje on pracownikowi 30 dni po przystąpieniu do ubezpieczenia.

Dziękuję za odpowiedź. Ja oczywiście z góry nie zakładam L4, ale różnie może być. A jeśli pracodawca zostałby poinformowany o mojej ciąży i dalej chciałby mnie zatrudnić? Czy ZUS kontroluje podstawy do mojego zwolnienia (chodzi mi o to, że w moim przypadku zwolnienie jest wskazane i tu raczej nie byłoby problemów), nie wiem czy pracodawca mógłby mieć z tego powodu jakieś problemy? Chciałabym móc tam pracować w ciąży jak i również po urodzeniu dziecka i nie chcę sobie zamknąć dalszej kariery w tej firmie.
 
Ja oczywiście z góry nie zakładam L4, ale różnie może być. A jeśli pracodawca zostałby poinformowany o mojej ciąży i dalej chciałby mnie zatrudnić?
To nic nie zmienia. Ciąża to Pani porywatna sprawa i nie ma Pani obowiązku informowania przyszłego pracodawcy o Pani stanie szczególnie jeśli praca, którą Pani podejmuje może być wykonywana przez kobietę w ciąży.

Czy ZUS kontroluje podstawy do mojego zwolnienia (chodzi mi o to, że w moim przypadku zwolnienie jest wskazane i tu raczej nie byłoby problemów), nie wiem czy pracodawca mógłby mieć z tego powodu jakieś problemy?
Pracodawca nie będzie miał problemu. Jedyną konsekwencją może być stwierdzenie bezzasadnosci zwolnienia i podejrzenie wyłudzenia zasiłku. Niestety przypadków, w których pracownica w ciąży i pracodawca umawiaja sie na zatrudnienie po to by pracownicy przysługiwał urlop macierzyński jest na tyle dużo, ze cierpią na tym osoby uczciwe, które rzeczywiscie chcą podjać pracę w ciąży i świadczyć ją tak długo, jak długo nie ma rzeczywistych przeciwwskazań. Ciąża to nie choroba, a pracownica w ciąży wcale nie musi być mniej wydajna od innych pracowników.

Chciałabym móc tam pracować w ciąży jak i również po urodzeniu dziecka i nie chcę sobie zamknąć dalszej kariery w tej firmie.
I to jest super postawa :) Nie ma Pani powodu odrzucać tej oferty pracy tylko dlatego, ze jest Pani w ciąży.
 
reklama
To nic nie zmienia. Ciąża to Pani porywatna sprawa i nie ma Pani obowiązku informowania przyszłego pracodawcy o Pani stanie szczególnie jeśli praca, którą Pani podejmuje może być wykonywana przez kobietę w ciąży.


Pracodawca nie będzie miał problemu. Jedyną konsekwencją może być stwierdzenie bezzasadnosci zwolnienia i podejrzenie wyłudzenia zasiłku. Niestety przypadków, w których pracownica w ciąży i pracodawca umawiaja sie na zatrudnienie po to by pracownicy przysługiwał urlop macierzyński jest na tyle dużo, ze cierpią na tym osoby uczciwe, które rzeczywiscie chcą podjać pracę w ciąży i świadczyć ją tak długo, jak długo nie ma rzeczywistych przeciwwskazań. Ciąża to nie choroba, a pracownica w ciąży wcale nie musi być mniej wydajna od innych pracowników.


I to jest super postawa :) Nie ma Pani powodu odrzucać tej oferty pracy tylko dlatego, ze jest Pani w ciąży.

Jeszcze raz bardzo dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam serdecznie
 
Do góry