reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

dodatkowy urlop macierzyński na dziecko urodzone w 2011

nutria

Mama X 2009
Dołączył(a)
13 Luty 2009
Postów
1 109
Witam,

Mam takie pytanie:
W zależności od tego, czy urodzę dziecko w terminie, czy nie, mój podstawowy urlop macierzyński skończy się pod koniec grudnia lub na początku stycznia.

Z tego co rozumiem, jeśli skończy się on już w roku 2012, to będę mogła dobrać sobie dodatkowy urlop macierzyński wg zasad z 2012 (dla mnie to bedzie 6 tyg, bo mam bliźniaki)
Jeśli jednak skończę podstawowy urlop macierzyński w 2011, to przysługują mi tylko 3 tyg dodatkowego urlopu - wg zasad obowiązującycj w 2011.

Czy jest jakaś możliwość, aby, pomimo skończenia podstawowego urlopu macierzyńskiego w 2011, dobrać dodatkowy urlop już wg zasad z 2012r? Np po podstawowym urlopie macierzyńskim udając się na urlop wypoczynkowy a dopiero później na macierzyński lub tp. ?
 
reklama
Z tego co rozumiem, jeśli skończy się on już w roku 2012, to będę mogła dobrać sobie dodatkowy urlop macierzyński wg zasad z 2012 (dla mnie to bedzie 6 tyg, bo mam bliźniaki)
Jeśli jednak skończę podstawowy urlop macierzyński w 2011, to przysługują mi tylko 3 tyg dodatkowego urlopu - wg zasad obowiązującycj w 2011.
Jeśli 1 stycznia 2012 będzie Pani na urlopie macierzyńskim, będzie on trwał zgodnie z nowymi zasadami. Jesli zakończy Pani macierzyński do 31.12.2011, urlop będzie wg. zasad obowiązujących w roku 2011.

Czy jest jakaś możliwość, aby, pomimo skończenia podstawowego urlopu macierzyńskiego w 2011, dobrać dodatkowy urlop już wg zasad z 2012r? Np po podstawowym urlopie macierzyńskim udając się na urlop wypoczynkowy a dopiero później na macierzyński lub tp. ?
[/QUOTE]
Nie ma takiej możliwości.
 
Witam mam równiez pytanie o urlop macierzyński. urodze w 2012. wiec jesli dobrze ozumiem bedzie mi przyslugiwało 20 tygodni + 4 dodatkowe oraz mezowi 2??
 
Witam,
bardzo proszę o podanie podstawy prawnej do Pani odpowiedzi na pierwsze pytanie.

Mój urlop macierzyński kończy się 04.01.2012r. Mój pracodawca twierdzi, że w związku z tym, iż urodziłam dziecko w 2011r. nalezy mi się jedynie 2 tygodnie dodatkowego urlopu macierzyńskiego a nie 4 tyg. (tak jak przysługuje w 2012 roku).

Z góry dziekuję
 
Witam!
Proszę Prawnika o odpowiedź i podstawę prawną...

Poród nastąpi pod koniec 2011 roku, więc 1 stycznia 2012 będę na urlopie macierzyńskim w wymiarze 20 tygodni. Z tego co się dowiedziałam dodatkowy urlop macierzyński mogę wziąść w wymiarze 4 tygodni. Proszę prawnika o potwierdzenie tej informacji...
Treść zmiany ustawy KP nie jest dla mnie jasna, nie ma tam mowy czy obowiązujący jest termin porodu czy termin wykorzystania dodatkowego urlopu.
Na przykład przypadku aktualnie obowiązujących zasad odnośnie urlopu ojcowskiego liczy się termin wykorzystania a nie porodu-u mnie w pracy radzi się ojcom żeby poczekali z tym do 2012 bo wtedy mogą wziaść więcej wolnego...
 
Witam!
Proszę Prawnika o odpowiedź i podstawę prawną...

Poród nastąpi pod koniec 2011 roku, więc 1 stycznia 2012 będę na urlopie macierzyńskim w wymiarze 20 tygodni. Z tego co się dowiedziałam dodatkowy urlop macierzyński mogę wziąść w wymiarze 4 tygodni. Proszę prawnika o potwierdzenie tej informacji...
Treść zmiany ustawy KP nie jest dla mnie jasna, nie ma tam mowy czy obowiązujący jest termin porodu czy termin wykorzystania dodatkowego urlopu.
Na przykład przypadku aktualnie obowiązujących zasad odnośnie urlopu ojcowskiego liczy się termin wykorzystania a nie porodu-u mnie w pracy radzi się ojcom żeby poczekali z tym do 2012 bo wtedy mogą wziaść więcej wolnego...

Decyduje termin rozpoczęcia urlopu dodatkowego. Zatem w Pani przypadku przysługiwać Pani będzie urlop w wyższym wymiarze.
Podstawę prawną wskazała użytkowniczka w poprzednim poście.
 
reklama
Witam!!!
1. czy te dodatkowe urlopy macieżyńskie po skończonym zwykłym macieżyńskim i zmiany związane z pobytem na nich na przełomie 2011a 2012 roku obowiązują tez nauczycieli. Bo mój pracodawca może powiedzieć, że my jesteśmy na karcie nauczyciela a nie na Kodeksie pracy i nic nam nie przysługuje. Proszę o podanie mi jakiś aktów prawnych to je pokaże w pracy , żeby nie twierdzili, że wyrwałam je sobie z kosmosu.
Trochę z innej beczki pytanie ale za jednym pisaniem.
2. Czy pracodawca w szkole może odmówić udzielenia dnia wolnego na opiekę na dziecko tłumacząc to tym, że pracuję w trybie 4 dniowym (pon, wt, śr, czw)i mam czas na załatwianie spraw w dniu wolnym od pracy?
dziękuję!!
 
Do góry