reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zwrot kosztów z czau ciąży i połogu

kika102

Początkująca w BB
Dołączył(a)
13 Marzec 2012
Postów
29
Witam serdecznie mam do Pani kilka pytań. Otóż mam już zasądzone alimenty na dziecko. Teraz zamierzam wnieść pozew o podwyższenie alimentów i tutaj moje pytanie:
1. czy pomimo tego że dziecko ma już 2 lata mogę w jednym pozwie zwrócić się dodatkowo o zwrot kosztów poniesionych podczas ciąży i połogu( słyszałam że można się ubiegać do 3 lat- potem następuje przedawnienie)czy musi być oddzielny pozew?
2. jak mniej więcej wyliczyć i co uwzględnić w kwocie do zwrotu- fakt to już 2 lata i w sumie faktur już nie posiadam, czy mimo to jest szansa
Nie byliśmy małżeństwem.
Bardzo Pani dziękuję za odpowiedz.
 
reklama
1. czy pomimo tego że dziecko ma już 2 lata mogę w jednym pozwie zwrócić się dodatkowo o zwrot kosztów poniesionych podczas ciąży i połogu( słyszałam że można się ubiegać do 3 lat- potem następuje przedawnienie)czy musi być oddzielny pozew?
Co do zasady może Pani domagać sie zwrotu takich kosztów. Czy była Pani wtedy zatrudniona? Z czego Pani wtedy żyła?
2. jak mniej więcej wyliczyć i co uwzględnić w kwocie do zwrotu- fakt to już 2 lata i w sumie faktur już nie posiadam, czy mimo to jest szansa
A o jakich kosztach mówimy? Czy są to normalne koszty utrzymania, czy moze miała Pani jakieś wyjątkowe wydatki?
Nie byliśmy małżeństwem.
To bez znaczenia.
 
Dziękuję za szybką odpowiedz. Więc uzupełnie:
Może i postąpiłam nie dokońca uczciwie ale mimo tego że byłam w ciązy poszłam do pracy - ukrywając ten fakt przed pracodawcą. Zrobiłam tak bo partner mnie zostawił już na początku ciąży i zostałam bez środków do życia. Stąd umowe miałam do dnia porodu. I utrzymywałam się ze skromnej wypłaty i pomocy opsu.
Co do kosztów mam na myśli koszty utrzymania, przez pierwsze 4 mc ciąży musiałam przyjmować dodatkowe leki a tak to przez całą ciążę głównie dodatkowe były witaminy. Został wykonany remont pokoju w którym przebywało dziecko i ja. Jedynie pod koniec ciąży tj 7-8 mc dwa razy byłam w szpitalu przez okres łączny 2 tygodnie.
Mam nadzieję że w miarę szczegółowo odpowiedziałam. Mogłabym Panią prosić o podpowidz co konkretnie powinnam wypisać we wniosku koszty mam podać ogólne jakie poniosłam tj.opłaty mieszkaniowe, wyżywienie, ubrania ciążowe, wyprawka. Łączną całościową kwotę przez 9mc plus 3 mc połogu i prosić o zwrot połowy?
 
Może i postąpiłam nie dokońca uczciwie ale mimo tego że byłam w ciązy poszłam do pracy - ukrywając ten fakt przed pracodawcą. Zrobiłam tak bo partner mnie zostawił już na początku ciąży i zostałam bez środków do życia. Stąd umowe miałam do dnia porodu. I utrzymywałam się ze skromnej wypłaty i pomocy opsu.
Co do kosztów mam na myśli koszty utrzymania, przez pierwsze 4 mc ciąży musiałam przyjmować dodatkowe leki a tak to przez całą ciążę głównie dodatkowe były witaminy.
Art. 141. § 1. Ojciec nie będący mężem matki obowiązany jest przyczynić się w rozmiarze odpowiadającym okolicznościom do pokrycia wydatków związanych z ciążą i porodem oraz kosztów trzymiesięcznego utrzymania matki w okresie porodu.
Musi pani zatem konkretnie sprecyzować o jakie koszty chodzi i ile te koszty wyniosły. Bez tego ani rusz.

Został wykonany remont pokoju w którym przebywało dziecko i ja.
Remont pokoju dziecka trudno bedzie zaliczyć do kosztów utrzymania kobiety w ciąży i połogu.

Jedynie pod koniec ciąży tj 7-8 mc dwa razy byłam w szpitalu przez okres łączny 2 tygodnie.
Pobyt w szpitalu nie generuje kosztów, wiec z punktu widzenia pozwu jest to raczej bez znaczenia. Tym bardziej, że pracowała Pani na umowę ze stałym wynagrodzeniem (tak rozumiem), więc nie można tu mówić o utraconych korzysciach.

Mam nadzieję że w miarę szczegółowo odpowiedziałam. Mogłabym Panią prosić o podpowidz co konkretnie powinnam wypisać we wniosku koszty mam podać ogólne jakie poniosłam tj.opłaty mieszkaniowe, wyżywienie, ubrania ciążowe, wyprawka. Łączną całościową kwotę przez 9mc plus 3 mc połogu i prosić o zwrot połowy?
Przede wszystkim musi Pani sporządzić szczegółowy wykaz tych kosztów.
 
Czy jednym słowem mam podsumować leki opłaty mieszkaniowe, wyżywienie, ubrania ciążowe, wyprawkę dla dziecka i podać ogólna kwotę i prosić o zwrot połowy kosztów. Dobrze zrozumiałam?
 
Czy jednym słowem mam podsumować leki opłaty mieszkaniowe, wyżywienie, ubrania ciążowe, wyprawkę dla dziecka i podać ogólna kwotę i prosić o zwrot połowy kosztów. Dobrze zrozumiałam?
o
czywiscie ostateczna decyzja należy do sądu, ale w mojej ocenie uzasadnione są jedynie koszty zwiazane z pani osobą. uważam, ze wyprawka dla dziecka nie jest takim kosztem. To powinno być finansowane z alimentów.
Warto też zauważyć, ze większość orzeczeń sądów nie podziela też stanowiska, że ojciec dziecka ma partycypować w kosztch prywatnych wizyt lekarskich w momemcie gdy matka nie potrafi dowieść, ze były one spowodowane bezwzględną koniecznoscią a nie wyborem takiego sposobu leczenia.
 
reklama
Ślicznie dziękuję za odpowiedz na szczęście miałam tylko 2 wizyty prywatne zanim doczekałam się na wizytę na NFZ:tak:
 
Do góry