reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

sprzedaz mieszkania a rozliczenie mediow

krewetka

mama
Dołączył(a)
30 Grudzień 2007
Postów
7 707
Miasto
Brunary
witam

we wrześniu 2011 sprzedałam mieszkanie, spisany został protokół z podanymi stanami liczników, jednak spółdzielnia(która zarzadza nieruchomością) nie chce rozliczyć mediów na dzień protokołu odbioru, wszystkie zaliczki płacone przeze mnie spółdzielnia rozliczyła z nowym właścicielem.Dzisiaj wybrałam się osobiście do spółdzielni, jak sie okazlo cale rozliczenie poszlo na nowego właściciela, powołują sie na regulamin, gdzie napisane jest ze wszelkie media będą rozliczane na nowego właściciela chyba ze w akacie wskazana będzie inna osoba, jednak twierdza ze nie moga zrobic rozliczenia pośredniego i sama mam sie tego domagac od kupującego,co zrobić? czy wogole mam szanse odzyskać nadpłatę?

tutaj regulamin: szablon
 
reklama
we wrześniu 2011 sprzedałam mieszkanie, spisany został protokół z podanymi stanami liczników, jednak spółdzielnia(która zarzadza nieruchomością) nie chce rozliczyć mediów na dzień protokołu odbioru, wszystkie zaliczki płacone przeze mnie spółdzielnia rozliczyła z nowym właścicielem
Czyli dokąłdnie tak jak stanowi regulamin spółdzielni.

Dzisiaj wybrałam się osobiście do spółdzielni, jak sie okazlo cale rozliczenie poszlo na nowego właściciela, powołują sie na regulamin, gdzie napisane jest ze wszelkie media będą rozliczane na nowego właściciela chyba ze w akacie wskazana będzie inna osoba,
Dokaldnie tak stanowi regulamin, który różnież Pani jako cżłonek spółdzielni przyjęła.
Media są roliczane na lokal - rozliczenie dostarczane jest użytkownikowi lokalu (temu, kto jest użytkowanikiem w chwili sporżądzenia rozliczenia).

jednak twierdza ze nie moga zrobic rozliczenia pośredniego i sama mam sie tego domagac od kupującego
To prawda - pozostaje droga cywilna.


co zrobić?
czy wogole mam szanse odzyskać nadpłatę?
A czy gdziekolwiek w umowie (np. przedwstępnej) jest postanowienie o rozliczeniu mediów na dzeń przekazania mieszkania?
 
Dokaldnie tak stanowi regulamin, który różnież Pani jako cżłonek spółdzielni przyjęła.
Media są roliczane na lokal - rozliczenie dostarczane jest użytkownikowi lokalu (temu, kto jest użytkowanikiem w chwili sporżądzenia rozliczenia).

mieszkanie jest wlasnosciowe a spoldzielnia jest tylko zarzadca, nie bylam czlonkiem spoldzielni

A czy gdziekolwiek w umowie (np. przedwstępnej) jest postanowienie o rozliczeniu mediów na dzeń przekazania mieszkania?
w umowie notarialnej jest zapis: "strony ustalają ze zobowiązanie z tytulu rozliczen za co oraz wodę za okes do dnia wydania lokalu w posiadanie kupujacej, ureguluje sprzedająca i jej tez będzie przysługiwał ewentualny zwrot środków z tytulu dokonania rozliczeń za ten okres"



co ciekawe ze jezeli spoldzielnia pzejmuje lokal to jest mozliwy posredni odczyt licznikow , natomiast w przyapdku wlasnosciowego juz nie ( tak twierdza w spoldzielni) jest to ewidentny zapis na niekorzysc mieszkan wlasnosciowych
 
Ostatnia edycja:
mieszkanie jest wlasnosciowe a spoldzielnia jest tylko zarzadca, nie bylam czlonkiem spoldzielni
Fakt, że mieszkanie jest własnościwe nie wyklucza bycia członkiem. Jeśli miała Pani mieszkanie w spółdzielni, do której Pani nie nalezała to tym samym akceptowała Pani fakt, że regulaminy bedą ustalane poza Panią. Powinny być podawane do wiadomości by włąsciciele mieszkań mogli oprotestować regulamin (skarga do sądu).

w umowie notarialnej jest zapis: "strony ustalają ze zobowiązanie z tytulu rozliczen za co oraz wodę za okes do dnia wydania lokalu w posiadanie kupujacej, ureguluje sprzedająca i jej tez będzie przysługiwał ewentualny zwrot środków z tytulu dokonania rozliczeń za ten okres"
To znaczy, że może Pani domagać sie zwrotu od kupującej.


co ciekawe ze jezeli spoldzielnia pzejmuje lokal to jest mozliwy posredni odczyt licznikow , natomiast w przyapdku wlasnosciowego juz nie ( tak twierdza w spoldzielni) jest to ewidentny zapis na niekorzysc mieszkan wlasnosciowych
Dokonywanie odczytów częściowych nie jest obowiązkiem spółdzielni. Jesli spółdzielnia robi to w lokalach lokatorskich to robi to w lokalach swoich (należącychj do spółdzielni). Dokładnie tak jak Pani dokonała u sibie odczytu pośredniego.
 
dziękuje



czyli okazuje się ze jedyne co to pozostaje mi wystapic na droge cywilna o zwrot nadpłaty od kupujacej? kto ma wykonać takie rozliczenie?? czy towarzysza temu jakies opłaty?
niestety kupująca nie poczuwa sie do rozliczenia ze mną :( twierdzi ze to sprawa spółdzielni
 
Ostatnia edycja:
czyli okazuje się ze jedyne co to pozostaje mi wystapic na droge cywilna o zwrot nadpłaty od kupujacej?
w mojej ocenie tak. podstawą będzie zapis w umowie notarialnej.

kto ma wykonać takie rozliczenie??
Pani. Nie może Pani wystąpić z pozwem do sądu zanim nie ustali Pani wartości przedmiotu sporu. Zna Pani odczyty, wie Pani ile wyniosły zaliczki.

czy towarzysza temu jakies opłaty?
Owszem. 5% wartości przedmiotu sporu ale nie mniej niż 30 zł.
 
Pani. Nie może Pani wystąpić z pozwem do sądu zanim nie ustali Pani wartości przedmiotu sporu. Zna Pani odczyty, wie Pani ile wyniosły zaliczki.
wysokośćzaliczek znam, natomiast nie znam faktycznych opłat np za m3 wody cieplej, z których zaliczki zostały rozliczone na koniec roku, czy kupująca ma obowiązek mi je przedstawić?



Owszem. 5% wartości przedmiotu sporu ale nie mniej niż 30 zł.

czy ja ponoszę opłatę? wartość przedmiotu to wartość zaliczek czy wartość kwoty która pozostaje po rozliczeniu zaliczek?


jakie w Pani ocenie mam szanse na wygrana w sądzie?
 
Ostatnia edycja:
reklama
wysokośćzaliczek znam, natomiast nie znam faktycznych opłat np za m3 wody cieplej, z których zaliczki zostały rozliczone na koniec roku, czy kupująca ma obowiązek mi je przedstawić?
To nie jest tajemnica - proszę zapytać w spóldzielni.



czy ja ponoszę opłatę?
Tak, ale moze Pani domagać sie w pozwie zwrotu kosztów od strony przeciwnej. jeśli Pani wygra - koszty zostana Pani zwrócione.

wartość przedmiotu to wartość zaliczek czy wartość kwoty która pozostaje po rozliczeniu zaliczek?
Wartość przedmiotu sporu to kwota jakiej się pani domaga od strony przeciwnej.
jakie w Pani ocenie mam szanse na wygrana w sądzie?
Nie znam dokładnie uzgodnień między Panstwem, ale sądze że ma Pani szanse uzyskać zwrot. Pozostaje pytanie jakim kosztem (czasu i nerwów) i czy ten koszt jest wart tej kwoty.
 
Do góry