reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Podział ustawowy

Magnez1

Fanka BB :)
Dołączył(a)
7 Listopad 2010
Postów
444
Moja sprawa dotyczy podziału majątku. Sytuacja wygląda tak. Dziadek i babcia byli współwłaścicielami mieszkania. Sporządzili rownoczesnie dwa identycznie brzmiące testamenty w których jest napisane "w razie swojej śmierci ustanawia jedynym spadkobiercą swoją wnuczkę" czyli mnie. Dziadek zmarł kilka lat temu. Babcia żyje, jak również zyje ich troje dzieci. Wiem, ze babcia i jej dzieci mają prawo do zachowku.
Nie zamierzamy wystepowac do sadu, ale chciałabym do jakiej czesci wartości mieszkania ma prawo każde z nas?
 
reklama
Moja sprawa dotyczy podziału majątku. Sytuacja wygląda tak. Dziadek i babcia byli współwłaścicielami mieszkania. Sporządzili rownoczesnie dwa identycznie brzmiące testamenty w których jest napisane "w razie swojej śmierci ustanawia jedynym spadkobiercą swoją wnuczkę" czyli mnie. Dziadek zmarł kilka lat temu. Babcia żyje, jak również zyje ich troje dzieci. Wiem, ze babcia i jej dzieci mają prawo do zachowku.
Nie zamierzamy wystepowac do sadu, ale chciałabym do jakiej czesci wartości mieszkania ma prawo każde z nas?

Konieczne jest przeprowadzenie postępowania spadkowego po dziadku.
Pani będzie miała 50% mieszkania (całość po dziadku), a babcia 50% (swoja część).
 
Rozumiem, że konieczne jest przeprowadzenie postępowania spadkowego. Ale czy w tej sytuacji dzieci dziadka i babci są wyłączone z prawa do zachowku?
Po pierwsze zachowek to świadczenie pienieżne - właścicielem mieszkania bedziecie Pani i babcia niezależnie od tego czy inny wystąpią o zachowek po dziadku czy nie. Zachowek nie jest naliczany/przyznawany automatycznie ale na wniosek zainteresowanego. jeśli nikt nie wniesie pozwu o zachowek - sprawa zachowku nie istnieje.
 
Po przeprowadzeniu postępowania spadkowego chcemy (babcia i ja) sprzedać mieszkanie. Jak w takiej sytuacji wyglądałby podział pieniędzy?
 
Po przeprowadzeniu postępowania spadkowego chcemy (babcia i ja) sprzedać mieszkanie. Jak w takiej sytuacji wyglądałby podział pieniędzy?

Szczerze mówiąc nie rozumiem pani problemu. Po postępowaniu spadkowym (po dziadku) mieszkanie będzie w połowie Pani a w połowie babci. Po sprzedaży mieszkania dla Pani będzie 50% pieniędzy, a 50% dla babci.
 
reklama
reklama
Do góry