reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Umowa na okres probny a ciaza

jutka-k

Zaangażowana w BB
Dołączył(a)
21 Maj 2012
Postów
105
Witam,
jestem w szesnastym tc. , na początku czerwca podpisuję umowę o pracę na okres próbny - 3 miesięczny. Czy pracodawca może mnie zwolnić w trakcie tych 3 miesięcy? Albo po tych 3 miesiącach? Czy jeśli przedłuży ze mną umowę do dnia porodu to należy mi się zasiłek macierzyński? W jakim wymiarze czasowym i kwotowym? Taki sam jak w przypadku urlopu?
Dziękuję za odpowiedź.
 
reklama
jestem w szesnastym tc. , na początku czerwca podpisuję umowę o pracę na okres próbny - 3 miesięczny. Czy pracodawca może mnie zwolnić w trakcie tych 3 miesięcy?
Nioe. Chyba że rażaco zaniedba Pani swoje obowiązki.

Albo po tych 3 miesiącach?
Umowa ulegnie przedłużeniu (z mocy prawa do dnia porodu).

Czy jeśli przedłuży ze mną umowę do dnia porodu to należy mi się zasiłek macierzyński? W jakim wymiarze czasowym i kwotowym? Taki sam jak w przypadku urlopu?
Tak. W takiej samej kwocie.

nalezy się jednak spodziewać wnikliwej kontroli z ZUS. Zatrudnienie kobiety w dość zaawansowanej ciąży podlega sprawdzeniu pod kątem wyłudzenia świadczenia.


 
Rozumiem. A jak to jest właśnie z wychowawczym? Muszę mieć przepracowane pół roku, prawda? Czu urlop macierzyński/zasiłek jest do tego czasu liczony? Czy mogę przepracować te pół roku w przerwach? Kilka miesięcy przed porodem, kilka po? Czy jest możliwość, żeby pracodawca odmówił mi tego urlopu?
 
A jak to jest właśnie z wychowawczym? Muszę mieć przepracowane pół roku, prawda?
Tak. Ale liczy się łączny staż pracy a nie staż u tego pracodawcy.

Czu urlop macierzyński/zasiłek jest do tego czasu liczony?
Wlicza się wszystkie okresy zatrudnienia a zatem urlop macierzyński również.

Czy mogę przepracować te pół roku w przerwach?
Tak.

Czy jest możliwość, żeby pracodawca odmówił mi tego urlopu?
Pracodawca nie może nie udzielić urlopu pracownikowi.
 
Wybacz, że tak męczę. Czyli, jeżeli do listopada przepracuję 5 miesięcy i dostane cztery miesiące urlopu macierzyńskiego, a umowa skończy mi się w dniu porodu, to będę mogła przejść na urlop wychowawczy?
Nie jest to kwestia chęci żerowania na ZUSie, po prostu jako matka samotnie wychowująca dziecko, studiująca, nie mam możliwości pracować na początku życia maluszka.
 
Czyli, jeżeli do listopada przepracuję 5 miesięcy i dostane cztery miesiące urlopu macierzyńskiego, a umowa skończy mi się w dniu porodu, to będę mogła przejść na urlop wychowawczy?
Tak, ale tylko jesli będzie Pani gdzieś zatrudniona. Urlop przysługuje pracownikowi.
Jesli umowa (ta na okres próbny) ulegnie przedłużeniu z mocy prawa do dnia porodu a pracodawca nie będzie miał ochoty jej przedłużyć to w dniu porodu stanie się Pani bezrobotna (z prawem do zasiłku amcierzyńskiego, ale nie urlopu macierzynskiego). Bezrobotnym urlop wychowawczy nie przysługuje.
Nie jest to kwestia chęci żerowania na ZUSie, po prostu jako matka samotnie wychowująca dziecko, studiująca, nie mam możliwości pracować na początku życia maluszka.
ja nie oceniam, ja informuję.
 
reklama
A jednak jeszcze jedno pytanie. Byłam na badaniach wstępnych do pracy, podałam błędną datę ostatniej miesiączki (taką, żeby nie pomyślano, że jestem w ciąży], czy pracodawca może to wykorzystać na moją niekorzyść?

W mojej ocenie tak. Wprowadziła pani bowiem celowo lekarza w błąd by uzyskać niezgodne z prawdą świadectwo lekarskie. Świadomie również przedkłada Pani nieprawdziwe świadectwo pracodawcy.
 
Do góry