reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zwolnienia L4, sprawy urzędowe..itp.

Dorota jezeli nie zloze do konca wrzesnia to w pazdzierniku nie dostane za to w listopadzie dostane za pazdziernik i za listopadd.

W pon zadzwopnie do US i dopytam:)
 
reklama
Violett a u nas niestety nie wyrównują. przez to straciłam chyba 3 zasiłki bo papiery złożyłam chyab dopiero w lutym.
teraz rzekomo mam czas do października ale nie wiem ile w tym prawdy
 
Dziewczyny powiedzcie mi prosze jak to jest z tym tatusiowym - bodajze 2 tyg.
Czy jezeli ja nie pracuje to moj P moze sobie taki wziasc?? bo jego szef powiedzial ze nie - ze ja musialabym pracowac??
 
Urlop ojcowski przysługuje ojcu dziecka niezależnie od matki, trwa 14 dni kalendarzowych, przysługuje każdemu zatrudnionemu na umowę o pracę tylko nie wiem czy nie trzeba go wykorzystać w ciągu 6 miesięcy od urodzenia dziecka

Edit
A nie, można do roku
Tu masz wszystko http://mojniemowlak.pl/dla-taty/urlop-ojcowski-a-urlop-tacierzynski.html
 
Ostatnia edycja:
Chciałam zapytać o zaświadczenie RMUA będą na zwolnieniu lekarskim.
Jestem na L4 i chciałabym zapytać, czy po druk RMUA muszę się sama zgłaszać do zakładu pracy, czy mi to prześlą?
2- ponieważ za miesiąc będę dalej na L4 i zgodnie z przepisami przejdę "pod opiekę finansową" ZUSu, to skąd będzie RMUA - z ZUSu czy od pracodawcy? I czy po nie będę musiała się wybrać do pracy, czy pracodawca po prostu mi je prześle?
 
Pracodawca ma obowiązek dostarczyć Ci RMUA, ale wielu z nich tego nie robi, więc musisz zadzwonić lub podejść i zapytać/poprosić.
Nawet kiedy będziesz na zasiłku, dopóki będziesz pracownikiem, RMUA zawsze wystawia pracodawca, bo to on wykazuje Cię w rozliczeniu składek (RCA/RCX).
 
Dzięki za odpowiedź. Zadzwonię i się zapytam, bo dziś straciło ważność poprzednie, a wolę mieć zaświadczenie przy sobie, tak na wszelki wypadek.
 
Witam!

Dziewczyny przepraszam, ze wtrącam się w wasz watek ale już raz drugi znalazłam tu odp na pytanie dot zasiłków, l4 itp i chciałam sie was zapytać jak Wy to widzicie. Znalazłam dziś taki artykuł odnosnie nowego macierzyńskiego
Zmiany w urlopach rodzicielskich już od 2013 roku - Bankier.pl

Chodzi mi głownie o ten fragment:
"Od 1 września 2013 roku, półroczny urlop macierzyński będzie można wydłużyć o kolejne pół roku. Z tym jednak, że jeżeli rodzice najpóźniej na 14 dni przed porodem od razu podejmą decyzję o pozostawaniu na urlopie macierzyńskim łącznie przez rok, to jedno z nich będzie dostawało 80 proc. wynagrodzenia. Jeśli matka nie podejmie takiej decyzji, wówczas przez pół roku będzie otrzymywała świadczenie w wysokości 100 proc. Jeśli dopiero po tym czasie zdecydują się na pozostawanie na urlopie następne pół roku, wynagrodzenie wyniesie już tylko 60 proc. podstawy. Rodzice będą mogli podzielić się urlopem, ale bez możliwości przebywania na nim jednocześnie. Będzie można za to wykorzystać drugą część urlopu w ratach. "

powiedzcie mi jak wam się wydaje, jeżeli jestem w 5tyg ciązy wiec termin porodu wypada mi na lipiec 2013 a zmiany mają wejśc od września 2013 to chyba raczeje nie mam możliwości skorzystania z rocznego urlopu płaconego 80% , ale skoro we wrześniu bedę przebywala na urlopie mcierzyńskim to chyba bedę mogła skorzystać z teej możliwości 60% przez pół roku ? dobrze myslę?
 
Kamia_22, tak naprawdę trudno to dzisiaj przewidzieć. Zwykle stosuje się zasadę, że "prawo nie działa wstecz" czyli przepis o 80% przez 12 m-cy będzie dotyczył tylko tych kobiet, które po 1 września 2013 będą miały te 14 dni przed porodem na zgłoszenie swojej woli.
Natomiast sądzę, że będziesz miała możliwość skorzystania z możliwości przedłużenia macierzyńskiego na kolejne 6 m-cy za 60%.
Twój macierzyński zacznie się w lipcu, więc będzie wypłacany jako 100%, więc tym bardziej nie sądzę, że załapiesz się na opcję 12 m-cy x 80%.

Co ciekawe, dla tych które planują 12 m-cy macierzyńskiego w obu opcjach średnio na m-c dostaną tyle samo (średnio!). Dla tych, które planują macierzyński dłuższy niż 6 m-cy i krótszy niż 12 m-cy znacznie bardziej opłaca się wersja 6 mcy za 100% i reszta za 60%.

Jeśli będziesz miała pytania, pisz :)
 
reklama
Mła bardzo bardzo dziekuje za odpowiedź:-) mi też się tak wydawało, i w sumie racja, ze przy opcji 12 m-cy to średnio wychodzi tak samo, tylko przez pół roku są większe kwoty a następne pół mniejsze. mam nadzieję, że nic nie pokomplikują i uda mi się z tego skorzystać:-) no a przede wszytskim mam nadzieję, ze moja fasolka ładnie doczeka do lipca:-) jeszcze raz bardzo dziękuje i już wiem gdzie zwrócić się z pytaniem na przyszłosć:-)
 
Do góry