reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Książka kucharska mam - ciasta, ciasteczka, obiady, kolacje

Coby w zimie było coś smacznego do obiadu;-):tak:.
Sałatka z fasolki szparagowej
3 kg szparagówki
1 kg marchwi
1 kg cebuli
1 słoiczek koncentrat pomidorowy
3 łyż soli
1 szk. cukru
3 szk. wody
2szk. octu
1 szk. oleju
Fasolkę obgotować 5 minut,odcedzić.dodać resztę składników i gotować na małym ogniu 30-40 minut.Na gorąco zamykać w słoikach.

Cukinia z papryką
3 kg cukinii - w kostkę
1 kg papryki - w kostkę
1 kg cebuli - w talarki
3 łyżki soli - odstawić wszystko na godzinkę i odcedzić
Zalewa:
1 litr octu jabłkowego lub winnego
70 dkg cukru - zagotować
1 litr koncentratu
1 łyżeczka papryki chili.Wszystko razem gotować 15-20 minut.Gorące nakładać do słoików.
Sałatka papryka z pieczarkami
2 kg papryki
1 kg pieczarek
1/2 kg cebuli - talarki
4 szk.wody
1 szk. octu
1 szk. cukru
3 łyżeczki soli
Wszystko gotować 20 minut i na gorąco do słoików.
Sałatki to tak na 5-6 litrowych ale ja robię w takich po dżemach i więcej wychodzi,a pieczarki w gotowaniu kurczą się trochę.

Sałatka ogórkowa:
4 kg ogórków(obrane i w talarki pokrojone)
marchew starta na tartce jarzynowej(ile kto chce),cebula w półtalarki,gorczyca.
Zalewa:1szk.octu, 4 szk.wody,3/4 szk. cukru,2 łyżki soli.Zagotować i wrzucić wszystkie składniki i na noc zostawić w chłodnym miejscu(na balkon najlepiej).Zagotować wszystko razem i nakładać do słoiczków.Pasteryzować z 15 minut.

Zalewa do papryki:
2,5 l wody
1/2 l octu
1,5 szk. cukru
2 łyżeczki soli
ziele,listek po 2 do słoika
czosnek lub gorczyca.Zagotować i zalewać słoiki,pasteryzować.

Zalewa do grzybów
:
1/2 -1 szk. octu 10%
3-4 szk. wody
1 łyż. soli
3 łyż. cukru
ziele,listek,pieprz.Wszystko zagotować i połączyć z obgotowanymi grzybami. Pasteryzować 15 minut.

Buraczki z papryką:
4 kg ugotowanych i startych na jarzynowej buraczków
1 kg papryki (taka gorsza może być,trochę przywiędnięta) w paseczki pokroić
1 kg cebuli i kostkę
3/4 szk. cukru
2 łyż soli
1 szk.oliwy
1 szk. octu
1 szk. wody.Zagotować wszystko,tak aż cebula będzie miękka i do słiczków na gorąco nakładać.
 
Ostatnia edycja:
reklama
Cukinia z papryką
3 kg cukinii - w kostkę
1 kg papryki - w kostkę
1 kg cebuli - w talarki
3 łyżki soli - odstawić wszystko na godzinkę i odcedzić
Zalewa:
1 litr octu jabłkowego lub winnego
70 dkg cukru - zagotować
1 litr koncentratu
1 łyżeczka papryki chili.Wszystko razem gotować 15-20 minut.Gorące nakładać do słoików.
Sałatki to tak na 5-6 litrowych ale ja robię w takich po dżemach i więcej wychodzi,a pieczarki w gotowaniu kurczą się trochę.
pieczarki? jakie pieczarki i ile?
 
A ja napiszę przepis na szybką sałatkę:

Sałatka z tuńczykiem:
400g ryżu
2 tuńczyki sałatkowe w sosie własnym (ja kupuję tylko biedronkowe)
1 puszka kukurydzy
Natka pietruszki (najlepiej świeża ale niekoniecznie)
10 ugotowanych jajek
Majonez

Ryż spażyć, jajka pokroić w kostkę (ja robię przez sitko). Dodać kukurydzę razem z wodą, tuńczyka i natkę pokrojoną. No i majonez i wszystko razem wymieszać. Przyprawić wedle uznania.

Proporcję można zmnieszyć, ja robię tak bo u mnie to idzie szybko. Jak mam to już na tależu lubimy dodać prażoną cebulkę.

Smacznego!!!
 
CHIŃSZCZYZNA

Jedną podwójną pierś z kurczaka smaże. Na tarce o dużych oczkach trę marchew i pietruszkę. Dodaję do piersi i razem duszę aż wszystko będzie miękie do tego dodaję dwa fix knora i potem wsypuję kukurydzę. Wszystko chwilę gotuję i już. A no i trochę doprawiam do smaku. Podaję z ryżem
(można dodać też np. paprykę, ogórka konserwowego)

SMACZNEGO!!!
 
Fasolka po bretońsku
0,5 kg fasoli - (namoczyć na noc,zlać wodę,świeżej nalać i gotować prawie do miękkości),dodać
2-3 marchewki i cebule
listek laurowy,ziele angielskie,kostka rosołowa,vegeta,przyprawa do fasolki po bretońsku
30 dkg kiełbasy - (można też boczku dodać) - w kostkę pokroić i podsmażyć,dodać do fasoli
1 słoiczek 200g koncentratu pomidorowego lub przetarte pomidory
Jeśli będzie za rzadkie to można dodać mąki lub zmiksować trochę fasolki z wywarem.
 
reklama
PIERSI zapiekane z serem i pieczarkami
sklad:
4 piersi
ser starkowany na tarce lub gotowy
pieczarki
jajko
bulka
przyprawy vegeta,pieprz
olej lub oliwa

przygotowanie:
piersi tluczemy przyprawiamy,nastepnie kroim pieczarki podsmazamy na oliwie i odkladamy na talerzyk,smazymy pier z jednej strony,potem przekladamy na druga i kladziemy na nia najpierw pieczarki potem ser,przykrywamy pokrywka na minutke az ser sie rozplynie...

najlepsze z ziemnoiaczkami i sorowka z kapusty czerwonej
SMACZNEGO!!!
 
Do góry