reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Książka kucharska mam - ciasta, ciasteczka, obiady, kolacje

reklama
SERNIK Z KOKOSEM:
ciasto:
  • 25 dag mąki pszennej​
  • 15 dag masła​
  • jajko​
  • 10 dag cukru​
  • łyżeczka proszku do pieczenia​
  • ze składników zagnieśc ciasto i schłodzic około 20 minut.​
masa serowa:
  • 1 kg sera​
  • 25 dag cukru​
  • 3 żółtka​
  • cukier waniliowy​
  • 1 jajo​
  • rodzynki​
  • 1 łyżka mąki krupczatki​
  • 2 łyżki masła​
twaróg zemlec (można użyc gotowego już mielonego) Z zółtek, jajka, cukru i cukru waniliowego ubic gęstą masę. Dodac ser, rodzynki i mąkę.

Dno tortownicy wyłożyc ciastem, na wierzch masę serową. Piec 45 minut w temp 180 st.
Potem wyłożyc na ciasto
krem:
  • 10 dag cukru​
  • 3 białka​
  • 10 dag wiórków kokosowych​
  • 5 dag orzechów włoskich​
białka ubic na pianę, dodawac powoli cukier. Na końcu kokos i rozdrobnione orzechy. Po wyłożeniu kremu ciasto zapiec jeszcze 10 minut.;-)​
 
A to coś na zbliżające się święta:biggrin2:

Strucla Makowa (2 placki)
  • 50 dag mąki
  • 5 dag drożdży
  • 3/4 szkl. mleka
  • 10 dag masła
  • 10 dag cukru
  • op. cukru waniliowego
  • 4 żółtka
  • skórka z cytryny
  • sól
nadzienie:
  • 40 dag maku
  • 20 dag cukru
  • 5 dag masła
  • 2-3 łyżki miodu
  • 20 dag bakalii
  • 2 jajka
Drożdże rozrobić w ciepłym mleku z łyżką cukru i kilkoma łyżkami mąki.Rozczyn odstawić w ciepłe miejsce.
Resztę mąki przesiać, dodać wyrośnięty rozczyn, żółtka utarte z cukrem i cukrem waniliowym, otartą skórkę z cytryny i szczypte soli.Wyrobić gładkie ciasto.Pod koniec wyrabiania wlać roztopione i ostudzone masło.Ciasto przykryć, odstawić do wyrośnięcia.
Mak opłukać, zalaż wrzątkiem, gotować na małym ogniu 30 min. Osączyć, zemleć 3 razy.Do zmielonego dodać cukier, żółtka, roztopione masło, miód, posiekane bakalie. Wszystko wymieszać . Na koniec dodać pianę ubita z białek.
Ciasto ponownie zagnieść, podzielić na 2 części.Każdą rozwałkować na prostokąt o grubości 1 cm, posmarować masą makową, zrolować, włożyć do foremek wysmarowanych masłem i odstawić do wyrośnięcia.
Piec 45 min w 180 stopniach. Po upieczeniu obsypać cukrem pudrem lub oblać lukrem.

SMACZNEGO!!!
 
Ciastka z cukrem Cioci Ani :)

25 dkg maki
1 maslo roslinne
1/4 kostki masla
1 lyzka smalcu
cukier waniliowy
25 dkg cukru
3 cale jajka
5 zoltek
5 lyzek kartoflanki
10 dkg kokosu
2 lyzeczki amoniaku
1/2 lyzeczki sody

tluszcz utrzec z cukrem, dodac 3 cale jajka i 5 zotek, dalej kartofanke- ucierac. dodac kokos, amoniak i sode oczyszczona.

dodac powoli make, nie wszystko od razu. troche maki rozsypac na stole i na nia wylozyc ciasto i ugniatac po trochu z reszta maki

powoli dosypywac maka az ciasto bedzie dobre do wykrawania szklanka

na talerzyku rozbic jajko cale i zoltko, na drugim gruby cukier. smarowac ciastka jajkiem i moczyc w cukrze. piec w tem 250 - 270 * na zloty kolor

 
Tarta ze szpinakiem i fetą​
Składniki:
Ciasto:
- 2 szklanki mąki,
- 2 małe jogurty naturalne,
- 8 łyżek oliwy z oliwek,
- sól.

Masa szpinakowa:
- 0,5 kg mrożonego szpinaku,
- 1 opakowanie fety,
- śmietana 18%,
- sól czosnkowa (+ ew. świeży czosnek),
- garść startego żółtego sera,
- 2 jajka.

+ Starty żółty ser do posypania.

Jak przyrządzić?
Wymieszać wszystkie składniki ciasta, zagnieść. Rozmrozić szpinak, dusić kilka minut pod przykryciem, dodać sól czosnkową i śmietanę, ostudzić. Dodać pokrojoną w kostkę fetę, żółty ser i jajka, wszystko dokładnie wymieszać. Tortownicę wysmarować oliwą, wykleić ciastem i piec ok. 15 min. Na podpieczone ciasto wyłożyć masę szpinakową i piec ok. 20-25 min. 5 min przed końcem pieczenia posypać tartę żółtym serem.

Jak podawać?
Na ciepło. SMACZNEGO!
 
Dziewczyny po swiętach zostało mi sporo czekoladowych mikołajków o niezbyt fajnym smaku to znaczy niby czekolada ale chyba bardziej w kierunku masy czekoladowej no po prostu jestem rozkapryszona wedlem i milka i mi nie smakuje toto.:sorry::sorry::sorry::sorry:
Czy macie jakis pomysł jak to wykorzystać? ciacho z czekolada?
 
Możesz mnie oddać jak nie chcesz sama zjeść.:-D:-D:tak:;-) Ja wszystko pochłonę ...:tak:;-):-D
A tak serio pomysłów co zrobić z taką czekoladopodobną masą brak.Ni to roztopić ... Może naleśniki na słodko?
 
BUŁECZKI
  • 0,5kg. mąki
  • 5 dkg. drożdży
  • 0,5 szkl. mleka
  • 1 łyżka śmietany
  • 0,5 szkl. cukru
  • 3 żółtka
  • owoce, nutella, dżem- coś do środka bułeczek
Mleko lekko podgrzewamy i do podgrzanego dodajemy drożdże. Do mąki wysypanej na stolnicę dodajemy cukier. Robimy dołek w mące i wlewamy zaczyn. Czekamy 10 min, aż troszkę podrośnie.Ciasto lekko zagniatamy i dodajemy żółtka i śmietanę. Wszystko zagnieść. Z ciasta robimy małe kuleczki i w środek wkładamy to co lubimy ( nadzienie). Układamy je na wysmarowanej masłem i posypanej mąką blaszce.Żeby były złociste po zrobieniu posmarować białkiem i posypać cukrem. Piec ok.25-30 min. w 180 stopniach na złoty kolor.
 
reklama
Witam wszystkich serdcznie,
ja nie umieszczę przepisu ale bardzo chciałam uzyskać odpowiedz na nurtujące mnie od jakiegoś czasu pytanie.... ile właściwie jedzą (lub jadły) wasze roczne pociechy? nie chodzi mi o ilość posiłków dziennie - tego na forum ejst duzo, chodzi o to ile zupki potrafią zjeść, lub drugiego dania.
Zdaję sobie sprawę że dla niektórych pytanie może wydać się śmieszne (dziecko je tyle aż się naje), jednak bardzo proszę o odpowiedź. Bedę naprawdę wdzięczna i z góry dziękuję. :-)
 
Do góry