reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Stymulacja do podnoszenia główki

reklama
Witam, wszystko zależy od wieku dziecka i jego możliwości. Na tej podstawie dobieramy technikę wspomagania tej umiejętności.Dziecko powinno kontrolować głowę w leżeniu na brzuchu i na plecach. Podczas leżenia na plecach można to ocenić przez próbę trakcji, a na brzuchu patrzymy jak trzyma gówkę i oceniamy podpór, który ma duże znaczenie. Ile dziecko ma miesięcy?
 
Córka ma 3,5 miesiaca,na brzuchu ladnie trzyma główke ale przy probie trakcji w lezeniu na pleckach główka,zostaje z tylu.Dodam tez ze jest dosc ciezka bo wazy 7800 kg.
 
Przepraszam, za brak szybkiej odpowiedzi, ale nie wyświetliła mi się Pani odpowiedź. Trzeba udać się do rehabilitanta, pokaże sposoby stymulacji. Ja lubię układać dziecko na kolanach(główka przy kolanach, stópki razem na brzuchu mamy, kolanka szeroko), trzeba chwycić za ramionka(kciuk na fałdzie pachowej od przodu, cztery palce na łopatce) i wykonać ruch jakby chciała Pani przekręcić gałkę, delikatnie!!! To zachęca dziecko do unoszenia głowy i pozycji łatwiejszej niż leżenie na plecach.
 
A co mogę zrobić, jeśli moja 2,5 miesięczna córeczka nie chce podnosić glówki leżąc na brzuszku? Zaczyna płakać od razu, a główka zaledwie delikatnie drgnie. Pamiętam również, że na samym początku podnosiła główkę w tej pozycji, aż byłam zaskoczona, że tak szybko.
 
Witam, trzeba pokazać małą lekarzowi i przyda się się pewnie wsparcie rehabilitanta. Brak unoszenia główki w leżeniu na brzuszku może mieć różne przyczyny np. zaburzony podpór na przedramionkach. Pozdrawiam.
 
Witam
Mam problem z moim 3 miesięcznym synkiem. Główkę trzyma pięknie, jak położę w pozycji na kolanach to jest ok, ale na innym podłożu (kanapa czy też mata) ma problem z rączkami, tzn. nie podpiera się na nich, tylko rozstawia bardziej na boki. Nie umie się nimi podeprzeć. Zastanawiam się czy to nie problem napięcia, czy też jak Pani pisze w poście wyżej zaburzony podpór na przedramionkach. Jak mogę pomóc mojemu dziecku?
 
Pisze tu gdyż watek temu najbliższy. Nasza Emilka została ma zdiagnozowane przez neurologa wzmozone napięcie mięśniowe. Objawy to nietrzymanie głowy przy próbie trakcji, asymetria lewostronna, robienie mostków, odginanie głowy do tyłu, zaciskanie piąstek. Zostaliśmy skierowani na rehabilitację metoda Vojty. Bardzo się boję sposobu tej rehabilitacji czy mozliwe jest jej zastąpienie metoda bobath?
 
Witam, mój synek ma ponad 4 miesiace i zdarza sie ze przy probie trakcji czasem nie trzyma główki, tzn częsciej trzyma ale zdarzaja sie razy w których zostaje ona za nim. Czy to normalne?
 
reklama
Witam, jeśli rehabilitant mądrze poprowadzi terapię, a przede wszystkim właściwie wprowadzi rodziców w nią to polecam vojtę. Szybkie efekty, a dzieci płaczą tak samo podczas terapii metodą ndt-bobath. Dzieciaki nie lubią być przytrzymywane(np. jak przy zakładaniu czapki, kombinezonów), bardzo często płaczem sygnalizują też brak chęci do wysiłku :)
 
Do góry