reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Ciąża a brak ubezpieczenia :(

Dołączył(a)
6 Kwiecień 2016
Postów
5
Cześć Mamusie, mam problem. Byłam zatrudniona na umowę o pracę na czas nie określony. Zaszła w ciążę 2012 roku i urodziłam córkę, wykorzystałam urlop macierzyński, urlop wychowawczy płatny, oraz część urlopu wychowawczego bezpłatnego. Zdecydowaliśmy się z mężem na drugie dziecko gdy byłam na urlopie wychowawczym bezpłatnym i miałam odprowadzane wszystkie składki (miałam mieć urlop wychowawczy do lutego 2017 roku). Zaszlam w ciążę we wrześniu zrezygnowałam z urlopu wychowawczego wróciłam na miesiąc do pracy i poszłam na zwolnienie lekarskie. Jestem teraz w 32 tygodniu ciazy i dowiedziałam się ze firmą w której pracowałam ogłosiła upadłość co za tym idzie ja tracę wszystkie świadczenia w tym ubezpieczenie. :( mąż pracuje na umowę zlecenie w kilku firmach więc nie może nie ubezpieczyć, urząd pracy kręci nosem na ciężarne w zaawansowanej ciąży. CZY TO ZNACZY ZE BEDE PLACIC ZA POROD I POBYT W SZPITALU I CZY W OGOLE MNIE DO NIEGO PRZYJMA??? :( jestem przerażona, orientowalam się czy sa dodatkowe ubezpieczenia Ale na nie już za późno. Co mam robić?
 
reklama
po pierwsze - nie panikuj. z tego co sie orientuję, jeśli jesteś na l4 w ciąży to nawet w syt. kiedy zakład ogłosił upadłość, należą ci się świadczenia z zusu - tu dopytaj się dokładnie w zusie, ale zarówno chorobowe jak i macierzyński.
po drugie - kobietom w ciąży należą się bezpłatnie wszystkie świadczenia zdrowotne, badania, pobyt w szpitalu, poród, niezależnie od tego, czy jesteś ubezpieczona czy nie. tego akurat jestem pewna na 100% ponieważ rodziłam właśnie z dziewczyną, która nie miała ubezpieczenia. więc i lekarz, i badania i poród bez żadnych opłat. ale w twojej sytuacji - wybierz się najpierw do oddziału zus i porozmawiaj spokojnie bo wydaje mi się, że obejmuje cię ochrona ciężarnych.
 
Ja mam podobną sytuację. Mój pracodawca zmarł gdy byłam na L4 w ciazy. Co za tym idzie byłam bezrobotna od daty śmierci pracodawcy. Do końca ciąży L4 mialobyc wypisywane dalej na zakład pracy. A po rozwiązaniu na macierzyńskim dalej masz prawo do wszystkich świadczeń, tyle że w "ewuś" będziesz wyświetlana jako osoba nieubezpieczona i będziesz podpisywać oświadczenia. Wszystkie zasiłki Ci przysługują
 
Do góry