reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Bilingue jak uczyc wiecej niz jednego jezyka??!

Peugeotka36

szczesliwa mamusia !!!!
Dołączył(a)
22 Listopad 2016
Postów
7 057
Miasto
De Neuss
Witajcie drogie mamy ;)
Czy jest wsrod was mama ktora uczy swe dzieci wiecej niz jednego jezyka ?
W kwietniu urodzi Sue nasza kochana pierwsza corka i JuZ sie zastanawiam jak ja mAm uczyc Ja 3 jezykow ?
Ja polka maz wloch i zyjemy w Uk
Z gory dziekuje za sugestie!!


Napisane na iPhone w aplikacji Forum BabyBoom
 
reklama
Hej nie wiem czy pomogę bo nie mam takiej sytuacji,ale moja koleżanka z pracy ona Łotyszka on z kraju arabskiego a mieszkają a Irlandii. Niestety ich dziecko miało problem z mową ponieważ nie wiedział w jakim języku powinien mówić. Jakiś lekarz doradził im aby mówić do dziecka tylko w 2 językach i takim oto sposobem mały mówi oo rosyjsku i angielsku. Zrezygnowali z arabskiego. Ale może u Ciebie będzie inaczej. Powodzenia:)
 
Hmmm kurcze arabski sadze trudniejszy niz polski wloski i ang razem wziete ....
tutaj sie spotkalam Z tym tez ze kolezanka mowi Po pl on ang Ale nie znam nikogo z 3 jezykami ,
Na web pisze ze my w naszych jezykach a ang nayczy sie w zlobku I puszczac banku tez Po ang
No Ale chcialabym cos uslyszenia od was COs ma faktach ....
Pozdrowki
Dziekuje za szybka odp ;)


Napisane na iPhone w aplikacji Forum BabyBoom
 
Link , niestety, sie nie wstawi, bo to grupa zamknieta, trzeba poprosic o przyjecie. Na FB , grupa "Dwujezycznosc dziecieca".

W nazwie grupy "dwujezycznosc", ale duzo jest dzieci w podobnej sytuacji, jak u Ciebie :). Duzo merytorycznych porad, polecam :).
A generalnie, to przewaznie wyglada to tak, ze kazde z rodzicow normalnie mowi do dziecka w swoim jezyku, a jezyk kraju "lapie" , idac do zlobka czy gdy zatrudnicie "native" opiekunke. To juz Wasza decyzja, w kazdym razie z praktyki wynika, ze dzieci nie maja problemow z jezykiem kraju, w ktorym zyja, to te "slabsze" jezyki wymagaja "pielegnacji". I nie daj sie straszyc problemami z mowa. To bzdura, dowiedziono, ze mozg dziecka , ktore musi poznac wiecej jezykow, lepiej pracuje i lepiej sie rozwija, bo ma dodatkowa stymulacje. Nie jest powiedziane, ze te dzieci, ktore mialy problemy z mowieniem, nie mialyby ich, gdyby mialy do czynienia tylko z jednym jezykiem.
 
Ostatnia edycja:
Witaj. Jestem logopedą, więc się wypowiem z punktu widzenia logopedów. Ty mówisz do dziecka tylko w swoim języku, a tata tylko w swoim. Wtedy w mózgu jakby tworzą się dwa osobne zbiory i dziecko nie miesza aż tak dwóch języków. Chodzi tez o psychologiczny aspekt: tylko w języku ojczystym oddawane są najwierniej emocje, dziecko to czuje.
co do trzeciego języka. Można by wprowadzić po pewnym czasie, gdy zaobserwujecie ze mowa w 2 językach rozwija się prawidlowo.
I tak jak ktos pisał powyżej, dziecko u którego prawidlowo rozwija się mowa, poradzi sobie z dwoma językami, a trzeci język za jakiś czas łatwiej przyswoi niż dziecko 1 języczne. Problem pojawia się u dzieci z zaburzeniami mowy (wynikają z innych uwarunkowan), a dwa języki są wtedy dodatkowym utrudnieniem. Dlatego warto, zebys w wieku 1.5 roku zabrała dziecko do logopedy w UK który oceni czy wszystko ok. Mogę w razie potrzeby podać ci namiary na na polskiego logopedę w Londynie, ktory zajmuje się dwujęzycznoscią
 
Ostatnia edycja:
O chętnie poczytam odpowiedzi u mnie sytuacja jest tego typu ze my z mężem jesteśmy Polakami als mieszkamy w Holandii i nie wyobrażam sobie zęby syn nie mówił i nie pisał pi polsku zaraz kończy 6 m i idzie do żłobka tam z czasem będzie się uczyć Holenderskiego w domu chyba będziemy na własną rękę prócz tego uczyć polskiego :) mam nadzieje ze da rade polski trudny język :D
 
O chętnie poczytam odpowiedzi u mnie sytuacja jest tego typu ze my z mężem jesteśmy Polakami als mieszkamy w Holandii i nie wyobrażam sobie zęby syn nie mówił i nie pisał pi polsku zaraz kończy 6 m i idzie do żłobka tam z czasem będzie się uczyć Holenderskiego w domu chyba będziemy na własną rękę prócz tego uczyć polskiego :) mam nadzieje ze da rade polski trudny język :D
Spokojnie :). U nas podobna sytuacja, mieszkamy w Danii. W domu mowimy po polsku dunski corka poznala w zlobku itd. . Mowi w dwoch jezykach swobodnie, zaczela wlasnie nauke angielskiego i tez widze, ze bardzo dobrze jej idzie :). Gdy poszla do przedszkola, mielismy regularne spotkania z pania pedagog od mowy. I wyraznie nam powiedziano, ze w domu mamy mowic do dziecka tylko po polsku, dunskim sie nie przejmowac, bo oni sobie z tm sami poradza, my mamy dbac o polski :).
 
Witaj. Jestem logopedą, więc się wypowiem z punktu widzenia logopedów. Ty mówisz do dziecka tylko w swoim języku, a tata tylko w swoim. Wtedy w mózgu jakby tworzą się dwa osobne zbiory i dziecko nie miesza aż tak dwóch języków. Chodzi tez o psychologiczny aspekt: tylko w języku ojczystym oddawane są najwierniej emocje, dziecko to czuje.
co do trzeciego języka. Można by wprowadzić po pewnym czasie, gdy zaobserwujecie ze mowa w 2 językach rozwija się prawidlowo.
I tak jak ktos pisał powyżej, dziecko u którego prawidlowo rozwija się mowa, poradzi sobie z dwoma językami, a trzeci język za jakiś czas łatwiej przyswoi niż dziecko 1 języczne. Problem pojawia się u dzieci z zaburzeniami mowy (wynikają z innych uwarunkowan), a dwa języki są wtedy dodatkowym utrudnieniem. Dlatego warto, zebys w wieku 1.5 roku zabrała dziecko do logopedy w UK który oceni czy wszystko ok. Mogę w razie potrzeby podać ci namiary na na polskiego logopedę w Londynie, ktory zajmuje się dwujęzycznoscią

Dziekuje bardzo tak poprosze jestes expertem czyki powinnam cie poslychac ,Ale jeszcze raz czyki ja od narodzin w kwietniu mowie do niej po polsku ,maz po wlosku a gdzie i kiedy wcisnac ten angielski ? Myslimy JuZ nawet dla jej dobra zaprowadzuc Ja do zlobka np dwa trzy razy w tyg aby JuZ w wieku 9 mscy zaczynala slyszec angielski no i tak jak mowisz te emocje ze Tylko jeden za na zawsze bedzue jezyk ,ktory?? Angielski ....
Jednak chce by lecac do dziadkow znala polski i wloski tzn chcialabym bo chciec to mozna wiele ...
Dziekuje za odp I poprosze o nr ,kiedys sie udam skoro trzeba ,prosze napisac jaki to wiek aby isc Po raz pierwszy di logopedy?


Napisane na iPhone w aplikacji Forum BabyBoom
 
reklama
Na facebooku wpisz Logopeda Londyn. Dziecko będzie bilingwalne, czyli będzie miało 2 języki ojczyste. Z angielskim bym się trochę wstrzymała, do 2 roku np, jak zobaczycie ze polski i wloski przyswaja dobrze.
 
Do góry