reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Antykoncepcja-tabletki

Wykupiłam je ostatnio, póki co czuje się bardzo dobrze i też przestały mnie boleć piersi przed okresem, trądzik też zniknął, wszystko póki co jest ok :)
 
reklama
też kiedyś stosowałam tabsy, ale gdy okazało się że musze wyjechać na dłużej do pracy zainteresowałam się antykocepcją długoterminową. Od 2 lat mam wkładkę levosert i przyznam że zdecyduję się ją przedłużyć na kolejne 3 lata bo komfort niemyślenia o antykocepcji i życia dosłownie "prochwila" przypadł mi do gustu zwłaszcza tutaj w Amsterdamie gdzie opcji na relaks jest mnóstwo :)
 
Znalazłam artykuł, który myślę, że będzie pomocny przy stosowaniu tabletek :)
Warto poczytać :)

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej u niektórych kobiet może prowadzić do wystąpienia skutków ubocznych. Najczęściej jest to wynik uczulenia na któryś ze składników tabletek. Nie sposób przewidzieć w momencie wystawiania recepty, czy dane tabletki nie wpłyną negatywnie na układ nerwowy organizmu. Weryfikowane jest to dopiero w momencie, gdy pacjentka zaczyna tabletki stosować.

Najczęściej, wszelkie powikłania, uczulenia, wysypki ustępują po kilku lub kilkunastu tygodniach stosowania tabletek. W tym czasie bowiem organizm przyzwyczaja się do większej dawki hormonów. Jeżeli zaś negatywne objawy nie ustępują, lub się nasilają, konieczna jest zmiana tabletek na inne o obniżonych dawkach hormonów, lub o hormonach, które większość organizmów „lepiej” toleruje. W sprzedaży jest obecnie wiele różnego rodzaji i form antykoncepcji, można więc dobrać taki rodzaj antykoncepcji hormonalnej, który będzie odpowiedni dla konkretnej pacjentki. Ważne jest to, aby takie testy odbywać po konsultacjach ze specjalistą.

Najczęściej obserwowane efekty uboczne hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych
Neurologiczne skutki uboczne związane z przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych
Najczęstsze objawy neurologiczne przyjmowania tabletek należą bóle głowy, lekkie stany depresyjne oraz migreny.

Tkliwość piersi
Kobiety przyjmujące hormonalne tabletki antykoncepcyjne uskarżają się czasem na bóle lub tkliwość piersi. W rzadkich przypadkach może wystąpić absolutorium piersi.

Rozstrój żołądka
Kobiety zgłaszają się do lekarza czasem również z uciążliwymi bólami żołądka lub z często występującymi wymiotami. Niektóre kobiety obserwują także u siebie wahania masy ciała.

Ginekologiczne skutki uboczne związane z przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych
Kobiety czasem przyjmując tabletki antykoncepcyjne doświadczają zaburzeń libido.

Jak często pojawiają się skutki uboczne w związku z przyjmowaniem hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych?
Działania niepożądane występujące w wyniku stosowania hormonalnej kuracji antykoncepcyjnej z reguły dość szybko ustępują. Kobiet przechodzą po prostu swoisty okres adaptacyjny a później skutki uboczne zanikają. Zagrażające zdrowiu skutki uboczne zdarzają się naprawdę bardzo rzadko,i zawsze w przypadku, gdy się pojawią należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Tylko on może podjąć decyzję czy kontynuowanie kuracji antykoncepcyjnej z zastosowaniem konkretnego preparatu jest bezpieczne. Lekarz może również podjąć decyzję o zmianie rodzaju tabletek np zaleci stosowanie tabletek zawierających jedynie progestagen.

U kogo ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest podwyższone?
Tabletki antykoncepcyjne zmieniają się, ponieważ naukowcy bez ustanku prowadzą badania nad skutecznym i bezpiecznym sposobem ochrony przed nieplanowaną ciążą, minimalizując ryzyko skutków ubocznych. W przypadku niektórych kobiet stosowanie pigułek antykoncepcyjnych jest obarczone większym ryzykiem. Tabletek antykoncepcyjnych nie powinny przyjmować kobiety:

  • uzależnione od palenia tytoniu
  • w których rodzinie zdarzały się przypadki zakrzepicy
  • z nadwagą
  • z wysokim ciśnieniem krwi oraz cholesterolem
  • po 50 roku życia
Czy hormonalne tabletki antykoncepcyjne są bezpieczne formą antykoncepcji?
Nowoczesne tabletki antykoncepcyjne zalicza się do bezpiecznych metod na ochronę przed nieplanowaną ciążą. W wielu środowiskach jednak toczy się dyskusja na temat zasadności stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Z jednej strony stoją ci, którzy powołują się na wyniki badań, które potwierdzają, że przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych nieznacznie podnosi prawdopodobieństwo wystąpienia raka piersi. Z drugiej strony są lekarze, którzy twierdzą, że kobiety stosujące antykoncepcje hormonalną, częściej przychodzą do gabinetu ginekologicznego, co sprawia, że nawet jeżeli zacznie się rozwijać nowotwór, jest on zdecydowanie szybciej diagnozowany.
Podobnie, zwiększone jest przy antykoncepcji ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy, lecz to ryzyko eliminuje się przez regularne badania cytologiczne. Jednocześnie nie wolno zapominać, że stosowanie tabletek antykoncepcyjnych zmniejsza ryzyko innych nowotworów takich jak rak jajników, macicy czy pęcherza.

Trochę odswiezylam temat no ale przyda sie kazdemu ;)
A odnośnie bólu głowy - też tak miałam i zmieniłam tabletki - pomoglo :)
 
Ja miałam dość obfite krwawienia i ginekolog zmieniła mi tabletki na belarę, jak na razie po jednym opakowaniu wcale nie mam krwawienia, czytałam że tak może się dziać przy zmianie tabletek więc się nie stresuję
 
Idź do lekarza, to nie powinno trwać tak długo. Ja jak zaczęłam dawno dawno brać YAZ to miałam potworny ból brzucha pierwszego dnia, później przerzuciłam się na jakieś inne tabletki których nazwy już nie pamiętam i nic mi nie było.
 
Mi ginekolog zmieniła pigułki n vines, czuję się bardzo dobrze, libido się polepszyło, głowa mnie nie boli i co najważniejsze, okres jest mniej bolesny i nie jestem taka nerwowa. Więc naprawde na plus :)
 
Czesc. Od tygodnia biore tabletki Angiletta. Od 3 dni mam koszmarny bol glowy polaczony z mroczkami przed oczami. Wczoraj to az wymiotowalam z bolu.. jak myslicie czy to przejdzie czy powinnam pojsc do ginekolog po inne tabletki? To moja pierwsza antykoncepcja w takiej formie i czytalam ze organizm musi sie przyzwyczaic, ale jak dlugo?


Napisane na iPhone w aplikacji Forum BabyBoom
Napewno organizm musi się przyzwyczaic do tabletek antykoncepcyjnych, osobiście biorę drugie opakowanie o nazwie Kontracept. Też się obawiałam jakiś dolegliwości, ale okazały się dobre i nie powodują żadnych dolegliwości. Może zapytaj o nie , choć pewnie na kazdego wszystko działa inaczej. Jednak pamiętaj, że gdy wymiotujesz nie jesteś pewna działania tabletki :)
 
szkoda brać tabletek - sieją straszne spustoszenie w organizmie. ja polecam korzystanie z naturalnych metod. sama stosuję cyclotest.
 
reklama
a ja akurat jak tu dziewczyny wspominały mam odwrotne wrażenie, biorę vines jak lolik10 ale nie tylko jako antykoncepcję na której też bardzo mi zależy, u mnie ginekolog widziała wskazanie do przyjmowania takich tabletek też ze względu na bolesne i obfite miesiączki bo co miesiąc okres to dla mnie koszmar, wymioty, bóle, omdlenia, leki przeciwbólowe łykałam dosłownie garściami a teraz mam z tym spokój, nawet morfologia mi się poprawiła bo już nie mam takich krwawień obfitych
 
Do góry