reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Mamy z Austrii

reklama
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź, bo już się przestraszyłam, że jutro będę musiała biec do lekarza.

Długo zajmuje ta wizyta meldunkowa? Czy to tylko zwykła papierologia, czy też badanie przez nich?

I czy można zrobić w Wilhelminenspital - organscreening? Jeśli tak, to czy za darmo, czy trzeba płacić i ile?
 
Witam wszystkie obecne i przyszłe mamy :)
Jestem świeżak na forum, bo to moja pierwsza ciąża i temat całkiem nowy, chociaż od 3 dni w wolnych chwilach czytam Wasze wiadomości i informacje, które tu umieszczacie są nieoceniona pomocą :D
Termin mam na 28.04.2018 i jestem już po wizycie u lekarza (dr. Truskolaski-bardzo polecam) ale z tych emocji niewiele pamiętam z tego co mi mówił...mogl najpierw powiedzieć a potem pokazać mi dzidziutka to pewnie więcej bym zapamiętał ;) Moja znajomość języka jest delikatnie mówiąc tragiczna więc przy wyborze szpitala muszę kierować się opcja polskich Pań położnych i coraz bardziej skłaniam się do wyboru szpitala Wilhelminen, super że można rodzic razem z mężem i jest opcja pokoju rodzinnego bo z mężem zawsze lepiej.
Ale takie moje pytanie, czy któraś z Was korzystała z pomocy swojej prywatnej połóżnej? Znalazłam na internecie Panią Renata która oferuje taka pomoc, czy ktoś coś o tym wie? Czy może wszystkie załatwienia w szpitalu są tak bajecznie proste że nie potrzebuje przewodnika? Przyznam szczerze że jestem przerażona wizja porodu i wszystkich załatwien bez znajomości języka.
Witaj ponownie
Witaj
Ja również gratuluję
Do jakiego lekarza zdecydowałaś się chodzić ?
Ja nie umiem niemieckiego, i własnie to stresuje mnie już teraz..teoretycznie mogłabym si ego uczyć mam dużo czasu.. ale obawiam się ,że w stresie mogę zapomnięc własne imię a zdania po niemeicku będą ostanią rezczą którą dam radę
Jaki szpital wybierasz ? czy może juz wybrałaś ?
Zdecydowałam się na Truskolaskiego i jestem bardzo zadowolona. Z tym, że czuję się bardzo dobrze a z ciążą nie ma żadnych problemów. Ja umiem niemiecki na poziomie podstawowym (bardzo podstawowym). Zdecydowanie wole komunikację przez język angielski, ale mam męża na którego zawsze mogę liczyć. Do porodu wybiera się ze mną, a po za tym dziewczyny pisały że język jest tam wtedy najmniej potrzebny. Wybraliśmy z mężem korneuburg szpital, bo niestety nie dostaliśmy się już do Wilhelminen. Za późno zaczeliśmy szukać. W szpitalu mam spotkanie 3 listopada to dam znać co trzeba wiedzieć i mieć przy sobie. Ja nie pracuje więc też się poświęcam nauce niemieckiego :) pozdrawiam i życzę powodzenia :) a ty jakiego lekarza wybrałaś?
 
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź, bo już się przestraszyłam, że jutro będę musiała biec do lekarza.

Długo zajmuje ta wizyta meldunkowa? Czy to tylko zwykła papierologia, czy też badanie przez nich?

I czy można zrobić w Wilhelminenspital - organscreening? Jeśli tak, to czy za darmo, czy trzeba płacić i ile?

Witaj jeśli chodzi o wizytę meldunkową to niestety nie mogę Ci pomóc bo ja mam dopiero 3 listopada.
Z tego co dziewczyny pisały na forum i sama podzwoniłam po szpitalach to raczej wszędzie trzeba płacić 150/180 euro. W tym Wilhelminenspital. Trzeba dzwonić i pytać a nuż się uda. Ja miałam okazję i zrobiłam sobie to badanie w Polsce za darmo (program unijny). W Polsce koszt tego badania to 200/250 zł. Z tym, że ja nie miałam żadnych wskazań medycznych do jego zrobienia (w Austrii jest nieobowiązkowe, chciałam sama dla siebie), a lekarz w Austrii sam powiedział że mogę w Polsce. Ja mam termin na 16 stycznia ale rodzę w korneuburg bo już nie było w Wiedniu miejsc :(
Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:
Witajcie :)
Mam pytanie odnośnie świadczeń na dziecko. Mój mąż pracuje ja nie i chciałabym wiedzieć na co możemy liczyć oprócz rodzinnego ? Ile rodzinnego przysługuje dokładnie na jedno dziecko. Pilnuje terminów MPK, a właściwie nie wiem jakie są świadczenia dla dziecka z tego tytułu. Jest tu jakieś becikowe jak w Polsce? (Dla wszystkich ?) Niestety nie znalazłam stałej pracy i nie mogę liczyć na macierzyńskie. W internecie różne źródła podają różne kwoty i nie wiadomo czego się trzymać, a wiadomo wydatki są coraz większe... :) Z góry dziękuję za odpowiedź?
 
Witaj Aśka, życzę żeby ciąża była bez najmniejszych powikłań jeśli chodzisz do Truskolaskiego.
Panią Renatę wszyscy sobie chwalą :) ale w WSP jest w któryś dzień tygodnia oprowadzanie po porodówce, przynajmniej było 2 lata temu. Ale tam tyle polskich położnych, że napewno sobie poradzisz.

Gesendet von meinem SM-G930F mit Tapatalk

Hej a coś nie tak z tym lekarzem ? Ja też do niego chodzę ale tak jak piszesz ciąża przebiega bez powikłań i puki co nie miałam z nim żadnych problemów. (6 miesiąc)
 
Alicja nie ma stritke becikowego, jest Kinderbetreuungsgeld. To jakby odpowiednik "macierzyńskiego z wychowawczym" ale należy Ci się bez względu na to czy pracowałaś wcześniej czy nie. Po prostu nie będziesz na Karenz, czyli urlopie wychowawczym :) Jak nie pracujesz to nie będzie Wochengeld (8tyg. przed i po porodzie) ale za to KBG po porodzie dostaniesz. Wniosek składasz w KK i żeby dostać potrzebna będzie pozytywna decyzja o FB (rodzinnym - obecnie 111.80€ na pierwsze dziecko +58.40 Kinderabsatzbetrag).
KBG jest to ok 12.000 € wypłacane w "ratach" w wybranym okresie czasu. Rok, dwa czy trzy.

Co do organenscreening nie wiem czy w WSP jeszcze robią, ja robiłam w Gyn Schall czy jakoś tak. Pierwsza wizyta to wywiad, badanie moczu i krwii.

Co do lekarza, ma ogólnie strasznie złą opinię wsród matek. Do póki ciąża jest ok, to wszystko super, ale jak pojawiają się komplikacje to Pan doktor sobie nie radzi [emoji14]

Gesendet von meinem SM-G930F mit Tapatalk
 
Alicja nie ma stritke becikowego, jest Kinderbetreuungsgeld. To jakby odpowiednik "macierzyńskiego z wychowawczym" ale należy Ci się bez względu na to czy pracowałaś wcześniej czy nie. Po prostu nie będziesz na Karenz, czyli urlopie wychowawczym :) Jak nie pracujesz to nie będzie Wochengeld (8tyg. przed i po porodzie) ale za to KBG po porodzie dostaniesz. Wniosek składasz w KK i żeby dostać potrzebna będzie pozytywna decyzja o FB (rodzinnym - obecnie 111.80€ na pierwsze dziecko +58.40 Kinderabsatzbetrag).
KBG jest to ok 12.000 € wypłacane w "ratach" w wybranym okresie czasu. Rok, dwa czy trzy.

Co do organenscreening nie wiem czy w WSP jeszcze robią, ja robiłam w Gyn Schall czy jakoś tak. Pierwsza wizyta to wywiad, badanie moczu i krwii.

Co do lekarza, ma ogólnie strasznie złą opinię wsród matek. Do póki ciąża jest ok, to wszystko super, ale jak pojawiają się komplikacje to Pan doktor sobie nie radzi [emoji14]

Gesendet von meinem SM-G930F mit Tapatalk

Bardzo dziękuję za szybka i naprawdę wyczerpującą odpowiedź :) Życzę miłej niedzieli :)
 
Hej dziewczyny :)
Właśnie odpoczywam sobie i czytam wasze posty od początku :) Masa tego jest ale po kilkunastu stronach stwierdzam, że naprawdę warto... Wiele wątków o które chciałam jeszcze zapytać zostały tu opisane a i o samych aktywnych członkiniach tego forum wiele się dowiedziałam... Mój mały w brzuszku też chyba jest zadowolony bo ciągle kopie :)
 
reklama
Do góry