reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Mamy z Austrii

Mam pytanie odnośnie szczepień dziecka, z tego co mi wiadomo są nieobowiazkowe. Czy później, gdy dziecko nie ma wszystkich są problemy z przedszkolem czy szkołą?
 
reklama
Witam, od roku mieszkam w Austrii z moim partnerem, jednak do tej pory nie załatwiliśmy potwierdzenia pobytu, ponieważ dopiero niedawno dowiedzieliśmy się, że jest taka konieczność. Problem w tym, że ja nie pracuję (obecnie jestem w ciąży), ubezpieczenie mam od partnera, ale żeby otrzymać potwierdzenie pobytu muszę mieć zapewnione wystarczające środki na utrzymanie. Pani w urzędzie twierdzi, że musimy załatwić to notarialnie. Czy orientuje się ktoś czy faktycznie jest taka konieczność?Czy nie wystarczy złożenie np. pisemnego oświadczenia przez mojego chłopaka, że on pracuje i "mnie utrzymuje"?
 
Witaj Kamila.Mieszakcie razem pod jednym adresem dłużej jak 10sięć miesięcy więc nie powinno być problemu ze zwykłym oświadczeniem.
Chyba, że coś się zmieniło...

Gesendet von meinem SM-G930F mit Tapatalk
 
Witaj Marlena1989 niedawno wykonywałam te badania tutaj i mogę polecić Ci Gyn Schall przemiła Pani ale tutaj niestety tylko po niemiecku koszt wizyty był 150euro ale warto .
Ale byłam też na wcześniejszych badaniach u dr.Johannes Hovhannesian w 21bezirk i tutaj wywiad po niemiecku ale Pan doktor bardzo dużo umie po polsku więc możesz spróbować tutaj.
Pozdrawiam
 
639a763b-165a-4722-9d5f-0b5968512b0a.jpg

Witam wszystkie "Mamy w Austrii" !
Wiem, dziwne, że facet pojawia się na forum pod tym tematem, ale po przeczytaniu naprawdę kilkuset postów, zanotowałem wiele ciekawych informacji odnośnie lekarzy dla maluszków, szczepień i ogólnie przydatnych informacji pomocnych dla "świeżych" rodziców.
"Razem z żoną" pół roku temu "urodziliśmy" małego (chociaż nie do końca: 4.300kg) Olka.
Przebijamy się przez urzędowe sprawy.
Familienbeihlife udało się załatwić, gorzej z Kinderbetreuungsgeld.
Żona, jak i ja mamy wspólne "gospodarstwo domowe" w Polsce i pewnie dlatego WGKK potrzebuję parę dokumentów z Polski ( jeden prawdopodobnie z Austrii ).
Bardzo bym Was drogie mamy ( może i taty ) o pomoc jakie te dokumenty potrzeba.
Dodaje zdjęcie z częścią listu od WGKK. Pozdrawiam !
 

Załączniki

  • 639a763b-165a-4722-9d5f-0b5968512b0a.jpg
    639a763b-165a-4722-9d5f-0b5968512b0a.jpg
    38,2 KB · Wyświetleń: 814
Rany, lata mnie tu nie bylo! Z ostatnich stron wnioskuje, ze Vixen sie tu na dobre zasiedzialas, pozdrawiam ;-) ;) nasza rodzina w komplecie, 14 marca dolaczyl Gustav (chyba uzytkowniczka Gabi ma imiennika o ile pamiec nie szwankuje). Radosne zycie z trojka pochlania na dobre. A przypomnialam sobie o watku bo Tomek, ktory nie ogarnia, wstawil plik i dostalam powiadomienie. Tomek chodzi o potwierdzenie pobieranych przez Was srodkow na dzieci w Polsce. Ale jaki konkretnie dokument? Sama sie nie orientuje. W Polsce mozna dostac becikowe, ale oprocz tego chyba nic, prawda? Mam nadzieje odezwie sie ktos z wiekszym doswiadczeniem.
 
reklama
Dokumenty z PL...temat rzeka.
Pierwsze to czy dziecko urodzone tu czy w PL? I gdzie się kto znajduje w sensie meldunkowym.
Masz tutaj Hauptwohnsitz? Co z dzieckiem i żoną? Dziecko ma meldunek w PL?
Jeśli ty pracujesz tutaj, a żona i dziecko w PL to punkt ostatni to Ausgleich do FBH, czyli pozytywna decyzja z Finanzamtu o to "rodzinne" tutaj.
Do tego zaświadczenia z PL czy żona dostaje zasiłek macierzyński i/ lub wychowawczy.
Zaświadczenie czy pobrała becikowe.
Decyzja z centrali czy przysługuje wam polskie rodzinne. Na początek wystarczy im wysłać zaświadczenie z urzędu, że nie pobieracie, ale upomną się o tą decyzję prędzej czy później, więc w MOPS/ROPSie czy co tam u was za to w PL odpowiada musisz złożyć wniosek o rodzinne(nawet jeśli z góry wiesz, że wam się nie należy bo jak pracujesz tutaj to dochód przekracza). Na decyzje czeka się z centrali kilka miesięcy w zależności od regionu jak dobrze pójdzie. Na tej decyzji jest info, że wam się nie należy i dlaczego.
To samo mogą chcieć z 500+. Zaświadczenie z urzędu, że nie bierzecie i się nie należy.
Na list należy odpowiedzieć w wyznaczonym czasie, nawet jak nie masz kompletu dokumentów z informacją dlaczego i dosłać jaknajszybciej.
Potem potrzebna będzie jeszcze karta ciąży, rozliczenie żony itp.
Uzbrój się w cierpliwość, bo z KBG na polskie dzieci się czeka i czeka i czeka, a na koniec i tak coś okroją.
Powodzenia!!
Mogłam coś pominąć [emoji14]
 
Do góry