reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Dzień po dniu czyli pogaduchy Wczesnych Rodziców...

Witam wszystkie wczesne mamy.

Moja Kruszynka urodziła się w 28 tygodniu (27+6) z wagą 1150g i 42cm długości. Dostała na starcie 5pkt Apgar. Obecnie waży 2090g i powoli zbiera się do wyjścia ze szpitala do domu.

Możecie napisać jak wygląda opieka nad takim maluszkiem w domu, na co uważać i zwracać szczególną uwagę? Jak to u Was wyglądało?
 
reklama
Witajcie, ledwo wpasowuje sie w temat ale jednak, 4 sierpnia na swiat przyszla moja coreczka, wg. ostatniej miesiaczki w 35 tc + 4, wg usg w 36 tc + 1 - w szpitalu przyjmują wiek ciążowy z usg.
Mała miała 54 cm, 2970 g i 10/10 pkt.
W szpitalu lezalam juz od 2 lipca, ciaza byla skrajnie powiklana od poczatku, a w 30 tc doszedl stan przedrzucawkowy, na poczatku mimo maksymalnych dawek lekow nie udawalo sie opanowac cisnienia, lekarze rozważali zakonczenie ciazy, na szczescie udalo sie dotrwac do 36 tc. Poniewaz bialko w moczu wzrastalo z dnia na dzien, wyznaczono mi date ciecia cesarskiego na 10 sierpnia, ale 4 sierpnia zaczely sie bole porodowe, skurcze, rozwarcie, odeszly wody a mala byla ulozona miednicznie wiec w 30 sekund podjęto decyzje o natychmiastowym CC i tak oto pojawila sie Jagoda. Pierwsze dwie doby zycia spedzila w inkubatorze, ogolnie miala wysoka wage jak na 36 tydzien, pewnie zwiazane to bylo z "dzieckiem cukrzyka", 2-3 lipca dostalam sterydy na rozwiniecie pluc, mimo to po przeniesieniu na neonatologie okazalo sie, ze mała ma niemiarowy oddech, miala rowniez podwyzszone CRP (co podobno czesto jest cecha wczesniacza) oraz nie utrzymywala temperatury ciala. Zostalysmy wypisane do domu w 6 dobie zycia w stanie dobrym, rozważano wczesniej ale poniewaz spadek masy wynosil prawie 10% , a córka miala opory w jedzeniu odlozono decyzje.
Teraz jestesmy w domu, powiedzialabym, ze mala dalej ma problemy z utrzymaniem temperatury, bardzo staramy sie karmic piersią, ale niestety dalej mam bardzo malo pokarmu, odciagam, zeby wiedziec ile mala zjadla, zazwyczaj mojego pokarmu jest okolo 20-40 ml, reszte dokarmiamy modyfikowanym preNAN, wazyc bede ja codziennie, ale szykuje nam sie wizyta u pediatry bo wydaje mi sie, ze ma katar, juz przy wyjsciu ze szpitala mi swiszczala, zglosilam, ale stwierdzono, ze wszystko jest ok...

Mam pytanie juz na dzien dobry, przy wypisie lekarka poinformowala nas, ze jako wczesniakowi nalezy sie nam jakas dodatkowa pula darmowych szczepien po skierowaniu od lekarza POZ, nie wiecie czasami czy sa to dodatkowe szczepienia z zakresu obowiazkowych czy po prostu darmowe te dodatkowe?
 
Witajcie, ledwo wpasowuje sie w temat ale jednak, 4 sierpnia na swiat przyszla moja coreczka, wg. ostatniej miesiaczki w 35 tc + 4, wg usg w 36 tc + 1 - w szpitalu przyjmują wiek ciążowy z usg.
Mała miała 54 cm, 2970 g i 10/10 pkt.
W szpitalu lezalam juz od 2 lipca, ciaza byla skrajnie powiklana od poczatku, a w 30 tc doszedl stan przedrzucawkowy, na poczatku mimo maksymalnych dawek lekow nie udawalo sie opanowac cisnienia, lekarze rozważali zakonczenie ciazy, na szczescie udalo sie dotrwac do 36 tc. Poniewaz bialko w moczu wzrastalo z dnia na dzien, wyznaczono mi date ciecia cesarskiego na 10 sierpnia, ale 4 sierpnia zaczely sie bole porodowe, skurcze, rozwarcie, odeszly wody a mala byla ulozona miednicznie wiec w 30 sekund podjęto decyzje o natychmiastowym CC i tak oto pojawila sie Jagoda. Pierwsze dwie doby zycia spedzila w inkubatorze, ogolnie miala wysoka wage jak na 36 tydzien, pewnie zwiazane to bylo z "dzieckiem cukrzyka", 2-3 lipca dostalam sterydy na rozwiniecie pluc, mimo to po przeniesieniu na neonatologie okazalo sie, ze mała ma niemiarowy oddech, miala rowniez podwyzszone CRP (co podobno czesto jest cecha wczesniacza) oraz nie utrzymywala temperatury ciala. Zostalysmy wypisane do domu w 6 dobie zycia w stanie dobrym, rozważano wczesniej ale poniewaz spadek masy wynosil prawie 10% , a córka miala opory w jedzeniu odlozono decyzje.
Teraz jestesmy w domu, powiedzialabym, ze mala dalej ma problemy z utrzymaniem temperatury, bardzo staramy sie karmic piersią, ale niestety dalej mam bardzo malo pokarmu, odciagam, zeby wiedziec ile mala zjadla, zazwyczaj mojego pokarmu jest okolo 20-40 ml, reszte dokarmiamy modyfikowanym preNAN, wazyc bede ja codziennie, ale szykuje nam sie wizyta u pediatry bo wydaje mi sie, ze ma katar, juz przy wyjsciu ze szpitala mi swiszczala, zglosilam, ale stwierdzono, ze wszystko jest ok...

Mam pytanie juz na dzien dobry, przy wypisie lekarka poinformowala nas, ze jako wczesniakowi nalezy sie nam jakas dodatkowa pula darmowych szczepien po skierowaniu od lekarza POZ, nie wiecie czasami czy sa to dodatkowe szczepienia z zakresu obowiazkowych czy po prostu darmowe te dodatkowe?
Pneumokoki i 5w1 i jeśli szczepisz to pilnuj tego, bo niektóre przychodnie kręcą.
Też urodziłam przez cc w 36tc, też stan przedrzucawkowy, tylko u nas jeszcze hipotrofia -2090g i 45cm
Rosnijcie zdrowo
 
Dziekuje za odpowiedz!
Juz wiem, ze zeby wszystko zalatwic bez marudzenia najlepiej udac sie do Prokocimia, ponoc tam bardzo chetnie wszystko tlumacza, szczepia i nic nie kreca :)
 
Ja jestem mamą 2 wczesniakow.
Weronika 31tc, 1100gr, 48cm 8 APG rok 2007.Najlepsza w klasie, zdobywa nagrody recytatorskie, chodzi na wokalne i przepięknie maluje.
Franciszek 35tc, 2050gr, 49 cm, 9APG rok 2010.Syn ma ADHD jest w 2 klasie. Z nauką nie najgorzej. Zachowanie coraz lepsze. Ma świetne poczucie rytmu i myślimy o perkusji ;) buduje niesamowite budowle, ma bardzo rozbudowana wyobraźnię przestrzenna i super węch :) Uwielbia zwierzęta.

Uwierzcie w Wasze dzieci bo wcześniaki potrafią mocno zaskoczyć :)
 
Witam,nie bardzo wiem,gdzie,więc tu zapytam.Jestem mamą wczesniaka i hipottrofika,ur w 34t.c i 5 dniu z wagą ur 1440.Piotrus ma już zaraz 14 miesięcy kalendarzowych,czyli 12 i pół korygowanych.Rozwija się pięknie i przymierza się do chodzenia i tu mój problem...Jego stópka ma 9,5cm.chcialabym kupić mu sandałki na dwór wyskoie z tyłu z zabudowanymi palcami,ale rozmiar zaczynają się od 18,ew.17-a to 11,5 cm.Czy któraś z Was miała taki problem,gdzie szukać takich malutkich bucikow do chodzenia,bo w jego rozmiarze znajduję tylko niechodki....
 
Jeśli stopa ma 11cm, to rozmiar buta to 18 (jeśli 12cm, to rozmiar jest 19), a w tych rozmiarach buty występują. Moim zdaniem powinnaś kupować rozmiar 19 (z lekkim naddatkiem).
 
reklama
Najlepiej pójdź do sklepu i pomierz. Wszelkie sklepu sportowe (Adidas/Nike/Puma itp.), możesz zajrzeć też do Smyka, ale to chyba jeszcze nie sezon. Tutaj np. masz rozmiar 17, a wkładka 10cm: Link do: NIKE SUNRAY Sandałki niemowlęce rzep sandały czerń. Stopa będzie szybko rosła.
Bardzo drobniutki ten Twój synek. Mój niewiele "starszy" wcześniak, bo z 35t1d, ale wagę miał 2490g. Uważaj z tymi butami, bo im dłużej będzie chodził na boso, tym dla niego lepiej. Jeśli macie fizjoterapię/rehabilitację, to może tam popytaj o te buty?
 
Do góry