reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Mamy z Austrii

Ten na opieke nad Toba to jest tydzien zwolnienia, to nie jest typowy urlop. Przez ten okres czasu dostaje normalnie 100% wypłaty, plus średnia dodatków jeśli jakieś ma, robił płatne nadgodziny itp. Jak przy zwykłym urlopie dostaje wszystko.
Przy normalnym urlopie też wszystko dostaje, jeśli dostanie zwykły urlop.
A za bezpłatny na np. tydzień, za ten tydzień nie dostaje wypłaty i jeszcze musi zapłacić ze swojej kieszeni składki te co pokrywa normalnie pracodawca.
 
reklama
No to mi się już więcej rozjasnilo. Dzięki wielkie za pomoc chociaż ten tydzień będzie dla mnie jak zbawienie. Bo i tak przez 3m-ce zero dzwigania. A już na pewno nie 12kg hehe Młody ma już 16m-cy więc waży swoje. ;)
 
Witam was drogie Mamy. ;-) W sumie już dużo było na ten temat ale jakiego lekarza polecacie?? Najlepiej by było polaka ale jeśli ciężko o takiego to moze być również inny.. Pozdrawiam ;-)
 
Hej dziewczyny jestem w 5 tygodniu ciąży.Chcialabym wiedzieć jak najwięcej o ciąży w Austrii,ponieważ nawet nie wiem od czego zacząć. Ciążę mam potwierdzona przez polskiego ginekologa.Mieszkam i pracuję w Austrii.Jakiego polecicie polskiego gin tutaj?Co będę potrzebowac,żeby ubiegać się później o pieniążki?Pytam tutaj ponieważ ciężko jest się doszukać informacji. Z góry dziękuję
 
Witaj Ella, a w jakim mieście mieszkasz? Wiedeń? To dobrego polskiego gina nie ma [emoji14] Na badaniu u ginekologa dostaniesz MKP i potem pilnujesz wizyt i wybierasz szpital do porodu.
Jak pracujesz to koniecznie zgłość pracodawcy, że jesteś w ciąży. Należa Ci sie dodatkowe przerwy, ochrona przed zwolnieniem itp.
 
Mieszkam od Grazu 40 km i tyle muszę dojeżdżać do pracy.Pracuje na hotelu.Chciałabym urodzić w Polsce,ponieważ tutaj mam tylko męża A wolałabym być z rodziną.Dlatego też jak to rozegrać,żeby było dobrze?Będę też chodzić do gin w Polsce,żeby później ta gin była przy porodzie.Tylko czy rodzac w Polsce będą przysługiwać mi pieniądze jakiekolwiek?Czy warunkiem jest poród w Austrii?
 
No to koniecznie zgłość pracodawcy, że jesteś w ciąży, tu są nawet progi ilw możesz dźwigać max w danym miesiącu, nie możesz robić nadgodzin, pracować między 20-6, czy w święta itd.
W tamtych okolicach niestety lekarzy nie znam. Co do samego porodu, to jeśli wyjdzie na jaw, że taka akcja była zaplanowana mogą być problemy. Jeśli urodzisz przypadkiem, to nic się nie stanie. Ale np. w dniu planowanego porodu musisz być na badaniu w szpitalu. Jeśli dziecko będzie przenoszone to stawiać się na kontrolach itd. i dla własnego dobra i dobra dziecka odradzam jeżdżenie tam i z powrotem w końcówce ciąży. Potem dojdą wszystkie papierkowe sprawy związane z aktem urodzenia itd. A w pierwszym tygoniu życia dziecka musisz zrobić USG bioder, potem między 6-8, a między 4-7 badanie u lekarza i musisz mieć na to pieczątki, żeby nie było potem problemów. Teraz są bardzo cięci na takie manewry. Już nie wspomnę o innych korzyściach rodzenia tutaj, jak nie pakowanie w dziecka szczepionek w pierwszej dobie życia, czy porodzie z szacunkiem do rodzącej, wsparciu przy kp itd.
Ale to już wasza decyzja. Jeśli chcesz koniecznie rodzić w PL to po prostu musisz się przygotować na kłody pod nogami. Da się z tego wyjść naturalnie, ale co się nerwów naszarpiesz to Twoje :/
Jeśli będziesz zameldowana z dzieckiem tutaj to wszystko Ci się należy, ale już wnioski trzeba składać na własną rękę itd. Nie przyjdzie list z automatu do odesłania itp. Trochę tych formalności jest. Paszport, Anmeldebescheinigung dla dziecka, meldunki, akty urodzenia.
Może prościej byłoby gdyby ktoś z rodziny przyjechał na te kilka dni do Ciebie? Myśle, że spokojnie poradzicie sobie sami tutaj też. Większość z nas jest w sytuacji, że nie ma tu babć, dziadków, rodzeństwa itd.
Pierwsze co musisz znaleść to lekarza. A potem już jakoś poleci.
 
Dziękuję bardzo za odpowiedź troche się przeraziłam,ale mam nadzieję,że tak źle nie będzie.Pojde do lekarza w Wiedniu to się dopytam.
 
Cześć Wszystkim;)
Czy któraś z Was tłumaczy teksty na niemiecki? Albo zna kogoś? I czy ktoś się orientuje jaka cena.
Potrzebuje przetłumaczyć swoje cv na język niemiecki.
Będę wdzięczna za odpowiedzi ;)
Pozdrawiam
 
reklama
Do góry