reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

10tc. Pierwsza ciąża. Otyłość. Dużo pytań, mało odpowiedzi.

Dołączył(a)
10 Czerwiec 2019
Postów
9
Hejka! :)
Jestem prawie w 10tc i jest to moja pierwsza ciąża. W rodzinie i u najbliższych znajomych nie mam nikogo kto miałby dziecko w przeciągu ostatnich 20 lat więc o porady i odpowiedzi muszę zwrócić się do was.
Mam 24 lata i bardzo dużą nadwagę (w sumie to już nawet otyłość) przez choroby i operacje. Z lekarzami już rozmawiałam, ale chcę poznać wasze zdanie.
Mam kilka pytań. Jeśli macie jakiekolwiek odpowiedzi będę bardzo bardzo wdzięczna bo panikuję ogromnie.
1. Z powodu nadwagi na co uważać (oprócz nie przybierania więcej na wadze)?
2. Jakie suplementy brałyście w trakcie i po ciąży?
3. Jakich kremów i balsamów używałyście? Twarz i ciało.
4. Czego unikałyście jak ognia?
5. Czy bóle w podbrzuszu jakby rozciąganie (czasem dość mocno bolesne, bez krwawienia) to normalne?
Proszę pomóżcie bo codziennie myślę o tym co złego może się stać choć wiem, że nie powinnam...
 
reklama
Ciśnienie prawidłowe nawet trochę niższe bo w granicach 105-110/70 więc o to się nie martwię. Cukier też na razie w normie to tyle dobrze. Super jest słyszeć, że u ciebie wszystko w porządku. Jest nadzieja! Czekam na następne badania do środy jak na szpilkach :D
 
reklama
Hej Sparky, ja zachodzac w ciaze wazylam 116 kg, oczywiscie odchudzalam sie, ale silna wola nie byla moja mocna strona :) poza tym nie sadzilam, ze juz za drugim razem uda nam sie zajsc, zawsze myslalam ze moja waga moze byc problemem, tyle sie mowi o problemach z plodnoscia,a tu szok :p Dzis jestem w 34 tyg ciazy i waze 132 kg, sporo wiem, przeraza mnie to troche, boje sie porodu. Jesli moge Ci cos poradzic to badaj cukier i cisnienie, u mnie 2 tyg temu wykryto jedno i drugie oczywiscie sa to lekkie przekroczenia norm wiec nie martwie sie za bardzo. Cisnienie mialam srednio 145/95, a po lekach sie unormowalo, oczywoscie mimo mojej wagi przed ciaza cisnienie zawsze mialam wzorowe. Jesli chodzi o cukrzyce to odrobine przekroczylam norme, wiec mozna sie klocic czy to cukrzyca czy jeszcze nie, ale oczywiscie stosuje sie do zalecen lekarza. Zapoznaj sie z dieta cukrzycowa dla ciezarnych, oczywiscie nie musisz jej az tak restrykecyjnie przestrzegac, ale jest swietna, przewiduje nawet 7 posilkow, zdrowych posilkow, dzieki temu nie chodzi sie glodnym i nie ma napadow glodu, oczywiacie skoro jestes zdrowa mozesz czasem zgrzeszyc. Ja od trzech tygodni dzieki tej diecie nie przytylam nic, a w trzecim trymestrze tyje sie podobno najwiecej, az zaluje ze wczesniej nie wiedzialam o tej diecie :) ale sie rozpisalam :D
P.s wszedzie pisza ze otyle kobiety pozno czuja ruchy dziecka, ja zaczelam czuc juz 18 tyg ciazy, ale przez tydzien rozkminalam czy to faktycznie to :D a teraz taki obcy przemieszcza mi sie pod skora, tylko skora ciagle faluje :D
Czucie ruchów ma też związek z umiejscowieniem łożyska. Ja przy 155cm ważyłam 75kg, ale łożysko na ścianie przedniej i zaczęłam czuć dopiero w 21tc
 
No oczywisie masz racje, ze polozenie lozyska ma znaczenie, mi chodzilo tylko o to ze co czytalam jakis artykul to tam napisane bylo, ze jak gruba to ruchy bedziesz czuc najpewniej pozniej, a tu nie zawsze jest tak sterotypowo :) a ja mimo ze mam sporo tkanki tluszczowej to jak sie maly rozpycha to z dalek widac jak mi faluje brzuch i gdzie ma pupe, bo wyglada jakbym miala guza na brzuchu :p
 
Hej,
01.02.b.r. urodziłam Córeczkę Anastazję :) To tez była moja pierwsza ciąża i też miałam wiele wątpliwości i pytań.

Moim zdaniem najważniejsze jest to by znaleźć dobrego ginekologa - takiego, ktory ma bogate doświadczenie, potrafi słuchać i odpowiadać na 'najgłupsze' pytania oraz któremu zaufasz. Jeśli takiego nie masz to szukaj dalej. Dwa: nie myśl nigdy negatywnie bo to w czymkolwiek nie pomoże ;) Jest do już (choć dopiero) 10 tydz. i szanse na poronienie spadają z każdym dniem. Jeśli już usłyszałaś bicie serduszka to przewaznie bez obaw :)

Udaj się na badanie prenatalne do lekarza mającego certyfikat FMF. On dokładnie zbada Twojego Dzidzusia - USG. Dodatkowo wykonaj test PAPP-A. Szczegółowo o tym i innych np.: normach bicia serduszka, USG/ USG doppler, wyborze lekarza, chorobach, badaniach i normach itd. pisałam na forum LUTOWE MAMY 2019 :)

Tak jak Dziewczyny pisały - odzywiaj sie zdrowo i jedz jak najmniej przetworzonej zywnosci (poczytaj koniecznie o rybach i listerii). Ja na poczatku ciazy stosowalam tylko kwas foliowy a od ok 16 t.c. omegamed optima forte - polecila mi go moja Pani Dr, ktora notabene jest bdb specjalistka.
Co do kosmetykow: glownie Palmers :) Tez robilam o tym wpis na kosmetych lutowych :) Na brzuch polecam tummy butter :)

Jesli chodzi o ciagniecie itd. to jest ono zazwyczaj normalne, bo macica sie rozszerza. Gdybys miala jednak obawy lub te by bylo silniejsze niz zazwyczaj to warto udac sie na badanie szyjki macicy (zazwyczaj bad. na fotelu; przy db sprzecie usg transwaginalne) i spr czy ta sie nie skraca i czy nie ma rozwarcia. Jest to bardzo wazne, szczegolnie w pozniejszych tyg. ciazy. Wtenczas zaklada sie szew na szyjke lub pessar - nic strasznego! Hehe pisze tyle choc zapewne nie bedzie Cie to dotyczyc - czego Ci z calego serca zycze! :)
W razie pytan czy watpliwosci napisz do mnie na priv :)
Wszystkiego dobrego! :)
Z jakiego wojewodztwa jestes? :)
 
Ostatnia edycja:
Hej,
01.02.b.r. urodziłam Córeczkę Anastazję :) To tez była moja pierwsza ciąża i też miałam wiele wątpliwości i pytań.

Moim zdaniem najważniejsze jest to by znaleźć dobrego ginekologa - takiego, ktory ma bogate doświadczenie, potrafi słuchać i odpowiadać na 'najgłupsze' pytania oraz któremu zaufasz. Jeśli takiego nie masz to szukaj dalej. Dwa: nie myśl nigdy negatywnie bo to w czymkolwiek nie pomoże ;) Jest do już (choć dopiero) 10 tydz. i szanse na poronienie spadają z każdym dniem. Jeśli już usłyszałaś bicie serduszka to przewaznie bez obaw :)

Udaj się na badanie prenatalne do lekarza mającego certyfikat FMF. On dokładnie zbada Twojego Dzidzusia - USG. Dodatkowo wykonaj test PAPP-A. Szczegółowo o tym i innych np.: normach bicia serduszka, USG/ USG doppler, wyborze lekarza, chorobach, badaniach i normach itd. pisałam na forum LUTOWE MAMY 2019 :)

Tak jak Dziewczyny pisały - odzywiaj sie zdrowo i jedz jak najmniej przetworzonej zywnosci (poczytaj koniecznie o rybach i listerii). Ja na poczatku ciazy stosowalam tylko kwas foliowy a od ok 16 t.c. omegamed optima forte - polecila mi go moja Pani Dr, ktora notabene jest bdb specjalistka.
Co do kosmetykow: glownie Palmers :) Tez robilam o tym wpis na kosmetych lutowych :) Na brzuch polecam tummy butter :)

Jesli chodzi o ciagniecie itd. to jest ono zazwyczaj normalne, bo macica sie rozszerza. Gdybys miala jednak obawy lub te by bylo silniejsze niz zazwyczaj to warto udac sie na badanie szyjki macicy (zazwyczaj bad. na fotelu; przy db sprzecie usg transwaginalne) i spr czy ta sie nie skraca i czy nie ma rozwarcia. Jest to bardzo wazne, szczegolnie w pozniejszych tyg. ciazy. Wtenczas zaklada sie szew na szyjke lub pessar - nic strasznego! Hehe pisze tyle choc zapewne nie bedzie Cie to dotyczyc - czego Ci z calego serca zycze! :)
W razie pytan czy watpliwosci napisz do mnie na priv :)
Wszystkiego dobrego! :)
Z jakiego wojewodztwa jestes? :)
Anastazja piękne imię ❤️ jestem z mazowieckiego i powiem szczerze że w mojej miejscowości ginekolodzy nie mają zbyt dobrych opinii. Byłam już u 4 i mimo że chodziłam prywatnie traktowali mnie taśmowo. Zero porad. Zero zainteresowania. Badanie USG na zasadzie "wydaje się ok" i tyle. Rozważam jeżdżenie do Warszawy ale tam też na kogoś trafić plus dojazdy to może być większy problem. Dziękuję ci, coraz bardziej zaczynam wierzyć że wszystko będzie dobrze! :D
 
Anastazja piękne imię ❤️ jestem z mazowieckiego i powiem szczerze że w mojej miejscowości ginekolodzy nie mają zbyt dobrych opinii. Byłam już u 4 i mimo że chodziłam prywatnie traktowali mnie taśmowo. Zero porad. Zero zainteresowania. Badanie USG na zasadzie "wydaje się ok" i tyle. Rozważam jeżdżenie do Warszawy ale tam też na kogoś trafić plus dojazdy to może być większy problem. Dziękuję ci, coraz bardziej zaczynam wierzyć że wszystko będzie dobrze! :D
Ja jestem spod Warszawy, mogę Ci polecić dobrych lekarzy jakbyś potrzebowała :)
 
Ale pewnie, ze bedzie dobrze, nie wiem czemu zakladasz inaczej, ale fakt grun to znalesc dobrego lekarza, ja bylam szczesliwa jak znalazlam babke ktora nic nie powiedziala na moja wage, bo wiem ze jestem gruba i nie potrzebuje zeby mi wszyscy to wypominali, a naczytalam sie ile kobiet niemilych rzeczy uslyszaly od ginekologa. Jedyny minus bycia gruba to to ze zdjecie 4D nie wychodza, ale to sobie nadrobie po porodzie :p
 
reklama
Do góry