reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

2,5 latka znowu zaczęła załatwiać się do majtusi

Dołączył(a)
22 Marzec 2021
Postów
10
Witam, bardzo proszę o poradę. Moja córka ma 2,5 roku, dwa miesiące temu zaczęła ładnie wołać siku i kupkę albo sama ściągała sobie majtusie i załatwiała się na nocnik. Od dwóch tygodni w ogóle nie woła na nocnik ani też sama na niego nie siada, wszystko z powrotem robi do majtek. Tłumaczę jej, że trzeba wołać i wgl to mówi, że będzie mówić po czym za chwilę znowu spodnie mokre.. Nie wiem co mam robić.
 
reklama
J.w. pisze kolezanka. Zastanow sie, czy byly jakies duze, wazne zmiany w waszym zyciu.
Moze zacznij regularnie pytac, czy nie potrzebuje skorzystac z toalety?
 
A może się podziębiła?
Myślałam o tym, ale wydaje mi się, że gdyby to było przeziębienie lub jakaś infekcja dróg moczowych to kupkę by wołała, a dodatkowo przy infekcji widziałabym, że ją coś boli. Chociaż mogę się mylić. Pójdę chyba do pediatry, może nas skieruje na jakieś badania i też coś doradzi.
 
@01Monika06 Czy może być tak, że np. teraz bardziej skupiacie się na młodszej córeczce, bo potrzebuje więcej waszej uwagi, i starsza stara się zwrócić na siebie uwagę. Dodatkowo trzeba pamiętać, że może następować regres czasowy i potem wróci wszystko do normy. Czy ona np. nie przechodzi jakiegoś skoku rozwojowego? Nie uczy się nowej umiejętności? Czasem też tak bywa, że dzieci "na chwilę" zapominają o swoich wcześniejszych kompetencjach. To, co napisały dziewczyny - czasem infekcja dróg moczowych może przechodzić właściwie bezobjawowo.

Jeżeli zdrowotnie jest ok, to możesz uczyć córeczkę konsekwencji. Czyli, daj jej nowe ubranie, poproś o pomoc w sprzątnięciu - i uwaga, to nie ma być kara!!! - to działanie na zasadzie - wypadki się zdarzają i wtedy musimy na nie zareagować, więc proszę wytrzyj mokra podłogę (potem sama możesz doczyścić, ale najpierw pozwól dziecku) i daj jej ubranie, żeby mogła się przebrać - pochwal za działania. Pamiętaj, żeby docenić działania i jednocześnie przypomnieć o nocniku. Możesz też sprawdzić, czy zadziała zachęta, pt. jak się okaże, że już sobie dobrze radzisz to pójdziemy po nakładkę na toaletę i będziesz korzystać z niej jak dorośli :) To też czasem działa.

Najważniejsze - pamiętaj, że taki regres jest czymś normalnym :) No i sprawdź, czy nie jest wołaniem _ Mamusiu, zauważ mnie :) Powodzenia :)
 
Przechodziliśmy przez to samo z synkiem teraz. Zaraz skończy 3 latka. Od kilku miesięcy był odpieluchowany i nagle regres. Rozmawiałam z psychologiem dziecięcym i pediatrą. Zgodnie stwierdzili, że przyczyną regresu jest zmiana i stres - pójście do przedszkola. Wszystko trwało około 2,5 tygodnia, wszystkim nam było ciężko, ale jest już dobrze. Musiałam natomiast wrócić do pantsów na noc, bo nie był na to jeszcze gotowy i to było dla niego za dużo zmian na jeden raz - w ciągu 2 miesięcy odpieluchował się w dzień, w nocy, odsmoczkował, odmlekował + przestał przytulać się do spania do tetrowej pieluszki. No i przedszkole. Za dużo zmian, za dużo naraz. Rozmowa, zrozumienie, zapewnianie że jestem przy nim, powrót do pantsów na noc żeby nie przejmował się zmoczoną pościelą - i wróciliśmy do normy :) Trzymam za Was kciuki :)
 
reklama
hej! 🙂 zrozumiale, ze jestes zaniepokojona tym, co sie dzieje z twoja corka. czasami dzieci po osiagnieciu pewnego postepu w korzystaniu z nocnika moga miec krotkie okresy regresji. bywa roznio, moglo sie stac cos, co ja przestraszylo albo po prostu miala chwilowe "przemyslenia" na ten temat. wazne jest, by nie karac ani nie wywierac presji na niej w tej sytuacji. moze sprobuj zrobic krok wstecz i wprowadzic system nagrod? za kazdym razem, gdy skorzysta z nocnika, daj jej naklejke lub mala nagrode. rozmawiaj z nia spokojnie, dopytuj, czy cos ja niepokoi. w wielu przypadkach, to tylko chwilowe i samo przejdzie. pamietaj, zeby byc cierpliwa i wspierac ja w tym procesie. powodzenia! 💪
 
Do góry