reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

2 latka gryzie , szczypie i bije

martka83

Fanka BB :)
Dołączył(a)
25 Październik 2015
Postów
9 086
Miasto
Sosnowiec
Proszę o radę. Córka 2 lata i 2 miesiące od około dwóch gryzie nas, szczypie, drapie. Zauważyłam, że niektóre zachowania pojawiają się wtedy,kiedy np prosi kilka razy tatę albo mnie żebyśmy coś zrobili np układali z nią puzzle , a my nie możemy w tej dokładnie chwili. Wtedy gryzie. Jestem w stanie to zrozumieć, że w taki sposób chce zwrócić na siebie uwagę. Ale kompletnie nie rozumiem kiedy np bawimy się na łóżku, śmiejemy, przytulamy, wszystko jest ok i nagle , rzuca się na mnie z pazurami jak dzisiaj gdzie podrapała mi twarz do krwi.
Na każde takie zachowanie od razu reaguję, mówię że nie wolno i że to boli, chodziła na karnego jeżyka, tłumacze nieskończoną ilość razy ale to zupełnie nic nie daje
 
reklama
I nie da, proszę uzbroić się w cierpliwość minie, duzo tlumaczyc, teraz wydaje sie ze do dziecka nic nie dociera, ale w przyszlosci na pewno zaowocuje.
 
Czy powinnam stosować kary, czy po prostu tłumaczyć i wracać do zabawy?
Jestem w ciąży i odnoszenie na karny język czy do kąta teraz nie wchodzą w grę...
 
Jest mala, pomoz jej zrozumiec emocje ktore przezywa, nazwij je, pokaż jak może bezpiecznie odreagować złość czy frustrację. Spróbuj zauważyć w jakich sytuacjach tak reaguje i postaraj się je wyeliminować zanim się pojawią.
Gdy już ugryzie powiedz to boli, nie lubię gdy tak robisz itp. Słowo nie i nie wolno wywołuje bunt więc ukladalabym zdania omijając je.
 
Sytuacje w których jestem w stanie to przewidzieć są łatwe do wyeliminowania. Chodzi mi o gryzienie i szczypanie w trakcie zabawy, zupełnie bez powodu. Śmieje się i w sekundzie atak, bez zapowiedzi. Nie jestem w stanie tego przewidzieć. Ja po prostu zaczynam się bać bawić z nią w bardzo bliskiej odległości
 
Sytuacje w których jestem w stanie to przewidzieć są łatwe do wyeliminowania. Chodzi mi o gryzienie i szczypanie w trakcie zabawy, zupełnie bez powodu. Śmieje się i w sekundzie atak, bez zapowiedzi. Nie jestem w stanie tego przewidzieć. Ja po prostu zaczynam się bać bawić z nią w bardzo bliskiej odległości
Pytalas dlaczego to robi? Powiedz ze to boli i teraz jestes smutna, nie masz ochoty na zabawę ect przerwij zabawę
 
Pytałam, nie ma odpowiedzi. Często kiedy tak zrobi a ja przytrzymam jej rękę, wtedy zaczyna bić jeszcze bardziej.
 
To piękny czas! Uwielbiam ten moment w rozwoju! Twoje dziecko zaczyna być świadome własnego ja. Dostrzega, że jest odzielną, autonomiczną jednostką i bardzo to manifestuje. Doceniaj, chwal, mów, że to wspaniale, że ma swoje zdanie. Na bicie itp zdecydowanie się nie godz, ale żadnych kar czy krzyków. Popatrz jej w oczy, skieruj jej uwagę tylko na siebie i wyraźnie powiedz "nie zgadzam się, żebyś tak robiła!". Dużo cierpliwości, myśl pozytywnie. Twoje dziecko dorasta!
 
reklama
Oj chciałabym mieć tyle entuzjazmu dla tego etapu rozwoju [emoji6] póki co czasami naprawdę jest ciężko...
PS. Moja córka ma na imię Ida [emoji16]
 
Do góry