reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

2 letnie dziecko na diecie bezmlecznej

Melodja

Fanka BB :)
Dołączył(a)
25 Marzec 2014
Postów
243
Miasto
Katowice
Witam. Od 8 miesięcy moje dziecko jest na diecie bezmlecznej. Zdecydował tak pediatra po wyglądzie skóry na rączkach i nóżkach oraz nawracających napadach kaszlu i bólów brzuszka po np.jogurcie. Obecnie zjada mleko mm bebilon pepti 2 ok. 360 ml na dzień, poza tym nie ma problemów z jedzeniem. Zjada na drugie śniadanie kanapkę z wędliną lub jajkiem, do tego w ciągu dnia je warzywa i owoce oraz obiadek, zazwyczaj jakąś zupkę, z drugim daniem bywa różnie i na podwieczorek owoce zazwyczaj z kaszką sinlac 90ml.
Czy nie powinnam jej uzupełniać jeszcze czymś diety?
 
reklama
Tak powinna Pani suplementować dietę dziecka wapniem i witaminą D. Tą decyzję proszę skonsultować z lekarzem prowadzącym. Warto również co pewien czas zrobić badanie krwi w kierunku oznaczenia stężenia witaminy D i wapnia we krwi. Produkty, które są bogate w wapń to:

[FONT=&quot]Produkty[/FONT]

[FONT=&quot]Wapń-[/FONT][FONT=&quot]mg na 100g produktu[/FONT]
[FONT=&quot][/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]Mak niebieski suchy[/FONT]
[FONT=&quot]1266[/FONT]​
[FONT=&quot]Sardynki w oleju[/FONT]
[FONT=&quot]330[/FONT]​
[FONT=&quot]Migdały[/FONT]
[FONT=&quot]239[/FONT]​
[FONT=&quot]Figi suszone[/FONT]
[FONT=&quot]203[/FONT]​
[FONT=&quot]Orzechy laskowe[/FONT]
[FONT=&quot]186[/FONT]​
[FONT=&quot]Fasola biała sucha[/FONT]
[FONT=&quot]163[/FONT]​
[FONT=&quot]Żó[/FONT][FONT=&quot]łtko[/FONT]
[FONT=&quot]147[/FONT]​
[FONT=&quot]Słonecznik nasiona[/FONT]
[FONT=&quot]131[/FONT]​
[FONT=&quot]Szpinak[/FONT]
[FONT=&quot]93[/FONT]​
[FONT=&quot]Orzechy włoskie[/FONT]
[FONT=&quot]87[/FONT]
Pozdrawiam serdecznie
 
mleko nie jest nam niezbędne do życia, większość ludzi ma mniejszą lub większą alergię na produkty mleczne. możesz mu robić mleko ryżowe albo kokosowe - a poza tym dużo owoców, warzyw. możesz mu dawać tablekti z suszonych glonów (spirulina) - one mają dużo białka i żelaza, wapń także. Większość ludzi na świecie w ogóle nie trawi laktozy, więc Twoje dziecki nei jest wyjątkiem.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Pani Mojko, pozwolę się z Pani odpowiedzią nie zgodzić. Mleko jest głównym źródłem wapnia w diecie dzieci. Dobry gdyż stosunek wapnia do fosforu zapewnia dobre wchłanianie. Nie tylko ilość wapnia ale również wchłanianie jest bardzo istotne. W przyrodzie są inne produkty zawierające dużo wapnia ale niestety wchłanialność jest dużo gorsza m. in poprzez zawartość błonnika. Dlatego istnieje konieczność suplementacji dzieci na diecie eliminacyjnej wapniem i dodatkowo witaminą D. Wiele złego mówi się o mleku i nabiale. Jeśli zobaczy Pani na źródło tych informacji to pochodzą one z krajów dalekiego wschodu tam gdzie populacja genetycznie nie jest predysponowana do spożywania mleka i nabiału. Jeśli mówimy o nadwrażliwości pokarmowej ro należy zwrócić uwagę, że mówimy o alergii czy nietolerancji pokarmowej. Pierwsza dotyczy alergii na białka mleka krowiego najczęściej kazeiny, druga nietolerancji laktozy. Są to dwie różne rzeczy. Alergia stanowi zalecenie do wprowadzenia diety eliminacyjno-rotacyjnej a nietolerancja laktozy wymaga najczęściej eliminacji tylko mleka z możliwością spożywania nabiału. W przypadku alergii na mleko wyłącza się je na min 6 miesięcy u dzieci poniżej 3 roku życia a po tym czasie sprawdza tolerancję. Dzieci najczęściej "wyrastają" z alergii dzięki czemu mleko można z powrotem wprowadzić do diety.

Warto aby nasze poglądy opierały się na EMB czyli medycynie opartej na faktach. Jeśli podążamy za modą, możemy wyrządzić wielu szkód sobie i osobom przekazującym błędne informacje. Uzupełnienie diety w mleko ryżowe, kokosowe jest dodatkowym autem-nasza dieta ma być urozmaicona ale nie może zastąpić mleka jeśli nie istnieje podstawa medyczna do jego wyeliminowania. Jeśli przypadek dotyczy małego dziecka istnieją specjalne mieszanki -hydrolizatory o większym lub mniejszym stopniu, dzięki czemu możemy uzupełnić dietę dziecka na diecie eliminacyjnej w wapń. Jeśli dzieci bez przyczyn są pozbawione tego produktu a dieta nie jest suplementowa w wapń, zostanie od pobrany z kości co stanowi ryzyko osteoporozy. Przeglądając literaturę wiemy, że osteoporoza to nie tylko choroba kości starszych osób ale również dzieci co w ostatnich latach stanowi ważny problem zdrowia publicznego.

Będąc praktykiem, wiem jak trudne jest przygotowanie diety bezmlecznej dla dziecka. Takie diety przygotowujemy w ramach projektu naukowego i mimo tego, że przygotowują je sztab doświadczonych dietetyków wszystkie diety wymagają suplementacji wapniem. Nie jesteśmy wstanie zapewnić jego odpowiedniej podaży tak jak witaminy D.

Proszę nam dietetykom i lekarzom zostawić możliwość przekazywania prawdziwych informacji opartych na badaniach a nie błędnych informacjach przekazywanych z wątpliwych źródeł.
 
Do góry