reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

2 różne hodowle aminopunkcji

Dołączył(a)
2 Marzec 2018
Postów
1
Witam, jestem tu nowa i jeśli taki temat już był to przepraszam, przeszukałam cały Internet i nie mogę znaleźć więcej informacji na ten temat.
Dziś dzwonili do mnie z genetyki że moje badanie amniopunkcji wyszło niejednoznaczne tzn. Jedna hodowla wskazuje że dziecko jest zupełnie zdrowe, druga że coś się tam wyhodowało ( w tym szoku nie zrozumiałam co ), mam teraz powtórzyć amniopunkcję i dodatkowo mąż musi być w genetyce przebadany, stąd moje pytanie co oznaczają takie dwie hodowle i dlaczego mąż musi też być badany ?
Będę wdzięczna za wszelkie odpowiedzi bo nie wiem co teraz robić ,dodam że poddałam się temu badania gdyż wyszło mi z testu pappa wysokie ryzyko ZD i oboje z mężem skończyliśmy 35 lat, nie wiem czy podjąć kolejne ryzyko amnio tym bardziej że mam teraz łożysko centralnie przodujące, a usg wychodzą poprawnie ,dziękuję za wszelkie odpowiedzi
 
reklama
trudno powiedziec czy to oznacza ze dzidzia zdrowa czy chora. Wybor nalezy do Ciebie czy zaryzykujesz czy nie. Zrobisz znowu amnio to wyjdzie jak jest. Jesli nie chcesz juz robic to musisz sie liczyc z faktem ze albo urodzi sie zdrowe albo nie. zalezy czy to udzwigniecie
Nikt nie zmusi Was do badan. Trzymam kciuki zeby jednak bylo zdrowe a cala sytuscja odeszla w niepamiec.
 
Sa tez takie testy jak NIFTY albo HARMONY. Podobno maja wysoka skuteczność i sa bezinwazyjne, bo oddziela sie DNA płodu z krwi matki. Koszt około 2000zl. Poczytaj, porozmawiaj z lekarzem. Powodzenia
 
Sa tez takie testy jak NIFTY albo HARMONY. Podobno maja wysoka skuteczność i sa bezinwazyjne, bo oddziela sie DNA płodu z krwi matki. Koszt około 2000zl. Poczytaj, porozmawiaj z lekarzem. Powodzenia

Tu się z Tobą nie zgodze. Amniopunkcja jest badaniem dokładniejszym niż test nifty czy hormony. Te testy można zrobić jaki test Pappa wskazał duże prawdopodobieństwo. Wynik tych obu testów też jest na zasadzie prawdopodobieństwa. Skoro amniopunkcja wyszła dwuznacznie to raczej posłuchałabym genetyka. Myślę, że jak w jednej próbce wyszło wszystko dobrze, a w drugiej coś nie tak to może to wskazywać na mozaikę. Nie znam się na tym aż tak dobrze, ale sama miałam robioną amniopunkcje w październiku dlatego trochę się orientuje w temacie. Szczególnie, że też pytałam genetyka o mozaikę, bo lekarz ginekolog mnie nastraszył, że mimo, że wynik wyszedł prawidłowy to może się okazać, że jest mozaika. Ale genetyk mnie uspokoił. Teraz jestem w 37 tygodniu ciąży i szczerze mówiąc strach będzie mi chyba towarzyszył do samego rozwiązania. Oczywiście nie jestem lekarzem i nie chce straszyć autorki wątku. Wiem jakie jest to trudne. I decyzja oczywiście będzie należeć do niej. Warto porozmawiać na ten temat z lekarzem prowadzącym ciążę. Powinien coś doradzić.
 
Tu się z Tobą nie zgodze. Amniopunkcja jest badaniem dokładniejszym niż test nifty czy hormony. Te testy można zrobić jaki test Pappa wskazał duże prawdopodobieństwo. Wynik tych obu testów też jest na zasadzie prawdopodobieństwa. Skoro amniopunkcja wyszła dwuznacznie to raczej posłuchałabym genetyka. Myślę, że jak w jednej próbce wyszło wszystko dobrze, a w drugiej coś nie tak to może to wskazywać na mozaikę. Nie znam się na tym aż tak dobrze, ale sama miałam robioną amniopunkcje w październiku dlatego trochę się orientuje w temacie. Szczególnie, że też pytałam genetyka o mozaikę, bo lekarz ginekolog mnie nastraszył, że mimo, że wynik wyszedł prawidłowy to może się okazać, że jest mozaika. Ale genetyk mnie uspokoił. Teraz jestem w 37 tygodniu ciąży i szczerze mówiąc strach będzie mi chyba towarzyszył do samego rozwiązania. Oczywiście nie jestem lekarzem i nie chce straszyć autorki wątku. Wiem jakie jest to trudne. I decyzja oczywiście będzie należeć do niej. Warto porozmawiać na ten temat z lekarzem prowadzącym ciążę. Powinien coś doradzić.
Z tego co mi tlumaczyl lekarz to jednak harmony czy nifty to zupelnie cos innego niz pappa. Pappa to czysta statystyka, a w tamtych testach bada sie dna plodu, oddzielonego w krwi matki, wiec jest raczej wiarygodny. Współczuje Ci stresu i zycze szczesliwego rozwiązania.
 
Trzeba zastanowić się co da Ci wynik amniopunkcji, jeśli okaże się, że dziecko chore. Chcesz urodzić mimo wszystko? Nie rób więcej amnio bo jednak duże ryzyko straty dziecka.
 
Z tego co mi tlumaczyl lekarz to jednak harmony czy nifty to zupelnie cos innego niz pappa. Pappa to czysta statystyka, a w tamtych testach bada sie dna plodu, oddzielonego w krwi matki, wiec jest raczej wiarygodny. Współczuje Ci stresu i zycze szczesliwego rozwiązania.
Ale wynik jest też w formie prawdopodobieństwa i nie całe odpowiedzi tak lub nie. Amniopunkcja bada kariotyp płodu. Wiem to od genetyka bo jak mi wyszło podwyższone ryzyko zespołu Downa to lekarka mówiła mi o tym nifty i o amniopunkcji. I przy nifty jakby znowu prawdopodobieństwo wyszło by wysokie to trzeba by było i tak robić amniopunkcje. Oczywiście jeśli Pappa wychodzi źle mozna się zdecydować na nifty bądź harmony.
 
reklama
"Test NIFTY i amniopunkcja mają dokładność na podobnym poziomie (ok. 99%), chociaż należą do innych grup badań. Test NIFTY jest badaniem przesiewowym, czyli ocenia ryzyko wystąpienia nieprawidłowości, natomiast amniopunkcja jako badanie diagnostyczne, pozwala ją potwierdzić" tu masz cytat ze strony badaniaprenatalne.pl

I jak widzisz nifty ocenia tylko ryzyko. A wynik jest jako prawdopodobieństwo.
 
reklama
Do góry