reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

9 tygodni i 12 dni - rozwój ruchowy

Dołączył(a)
1 Lipiec 2019
Postów
1
Witam,
Jestem mamą 9 i pół miesięcznej Mai, na stałe mieszkamy w Holandii.
Niepokoi mnie tempo rozwoju mojej córeczki, mała jeszcze nie czworakuje, bardzo niechętnie leży na brzuszku. Położona denerwuje się i płacze, czasem sama wraca na plecki, najczesciej zdenerwowana odpycha się i raczkuje w tył, raczej nieświadomie. Posadzona siedzi, ale sama nie podejmuje prób siadania ani też wstawiania. Najchętniej leży na plecach i na boczku. Ładnie chwyta przedmioty, jest pogodna i komunikatywna. Łatwo ją rozśmieszyć. Dodam że potrafi przekręcić się na brzuszek i odwrotnie, choć niezbyt chętnie dopiero od 7 miesiąca. Martwię się, gdyż w Holandii lekarze przy każdej kontroli twierdzą że wszystko jest w porządku, jednak porównując z dziećmi w tym samym wieku jest widocznie " w tyle".
Będę bardzo wdzięczna za wszystkie opinie i podpowiedzi. Pozdrawiam
 
reklama
Rozwiązanie
Spokojnie. U nas na 9 miesięcy tylko przekręcała się. Na bilansie informowałam pediatrę. Stwierdziła ze jest bardzo energiczna i mam się nie martwić. Miała 9,5 miesiąca i przez 3 dni nauczyła się raczkować, wstawać i siedzieć. Teraz ma rok i już śmiga [emoji6]
Z tego co opisujesz to wszystko jest ok. Siedzi. Przewraca się z boku na bok. I usuwa się na pupie. Niektóre dzieci tak robią zamiast raczkować. Ja też zabukowalam w związku z moha córką. Znalazłam filmy na you tubę jak robic ćwiczenia z dziećmi metodą ndt bobath. Wiele osób uważa że mogłam zaszkodzić córce. Jednak ja uważam że jej dużo pomogłam. Moja nie raczkowala tylko pełzala i to tylko jedną stroną przez bardzo bardzo długo. Potem zaczęła raczkować i to niezbyt długo. Nie chciała siadać do 8 mc. Kiedy miała 8 mc zaczęła siedzieć A 2 dni potem już stała. Też konsultowałam się z pediatrą i mówił że wszystko jest ok. Z tego co piszesz to wszystko jest ok z twoim dzieckiem. Teraz ma 2 lata i nie mówi zbyt wiele. Już konsultuje się z logopedą. Tak to jest chyba z dziećmi. Każde rozwija się we własnym tempie. Porównujemy i się martwimy. Jeżeli lekarze powiedzieli że jest ok. To myślę że jest ok. A ćwiczenia i tak możesz z nią robić
 
Nie martwiłabym się póki co. Niektóre dzieci w ogóle nie raczkują. Stawaja a potem zaczynaja od razu chodzić. Raczkują przez tydzień lub dwa a potem od razu na nogi. A niektóre raczkują przez cała nieskończoność zanim zaczną samodzielnie stawać lub chodzić.
Jeśli mała, jak mówisz jest uśmiechnięta, zadowolona i zdrowa, to sama zacznie się bardziej poruszać kiedy będzie na to gotowa.
I na wszystkie anioły, nie porównuj jej z innymi dziećmi. To wyrządza więcej szkód niż przynosi korzyści.
Przykładowo moja Gabi zaczęła się przewracać na brzuszek bardzo wcześnie, pierwszego zabka dostała w wieku 5 miesięcy, stawała sama w wieku 10 mcy a pierwszy krok postawiła dwa tygodnie przed pierwszymi urodzinami. Synek koleżanki dostał pierwszego zabka mając nieco ponad rok, jak moja już dreptała to on jeszcze jak stał to trzymał się mebli a chodzić zaczął tak już solidnie w wieku 14 miesięcy. Oboje dzieci zdrowe i zadowolone. Żadna z nas się nie zamartwiala tym, ze moja już coś umie a synek znajomej nie. Każde z dzieci rozwinie się we własnym zakresie.
 
Nie martw się. Z tego co opisujesz to mała rozwija się prawidłowo. Do każdego dziecka podchodzi się indywidualnie. Nie warto porównywać z innymi choć wiem, że nam matka czasami się to zdarza. U mnie troje dzieciaczków nie raczkowało w ogóle. Ostatni synek juz tak ale np. najpóźniej poszedł na nozki, jak miał 15 miesięcy. Średniak, który jest dzieckiem aktywnym, wszędzie go pełno i tryska energia nie lubił leżeć na brzuszku. Skoro lekarze nie zauważają jakiś nieprawidłowości to nie szukaj ich na sile. Nie zamawiaj się. Dużo zdrowka i cierpliwości.
 
Spokojnie. U nas na 9 miesięcy tylko przekręcała się. Na bilansie informowałam pediatrę. Stwierdziła ze jest bardzo energiczna i mam się nie martwić. Miała 9,5 miesiąca i przez 3 dni nauczyła się raczkować, wstawać i siedzieć. Teraz ma rok i już śmiga [emoji6]
 
Rozwiązanie
Do góry