reklama

Afi, jakie są normy w poszczególnych tygodniach ciąży

Dołączył(a)
12 Marzec 2017
Postów
1
Rozwiązania
0
Tydzien temu trafiłam do szpitala z plamieniem i okazało się, że mam mało wód płodowych. Wtedy bylam w 13 tygodniu ciąży i maluszek nie miał możliwości swopodbnego poruszania się, lecz był w przymusowej kurczowej pozycji jednak nie zostałam przyjęta na oddział. Plamienie było niewielkie, piłam dużo płynów. Aktualnie leżę w szpitalu ze wzgledu na wczorajszy ogromny chlust krwi, jednak na usg okazało się że maluch żyje, a szyjka nie jest skrócona. Dziś też miałam robione usg i po zmierzeniu AFI wyszło 5,56 - więc ledwo mieści się w granicach normy. Doczytałam się, że ilość wód płodowych stale rośnie do 30+ tygodnia ciąży. Znalazłam w internecie wypowiedzi forumowoczek o wysokości AFI W najniżej 19tc, ja jestem aktualnie w 14+4tc i bardzo zależy mi aby poznać wysokosc AFI innych kobiet w podobnym tygodniu ciąży
 
reklama

Ania_Beata

Fanka BB :)
Dołączył(a)
6 Marzec 2014
Postów
3 854
Rozwiązania
2
Dobrze wyczytałaś. Norma do 30 tygodnia jest taka:

Prawidłowo wynik AFI powinien mieścić się w przedziale 5-25. Jego wartość zmienia się wraz z wiekiem ciąży, początkowo rośnie, a następnie w ostatnich miesiącach ciąży maleje. Wyniki AFI < 5-6 świadczyć mogą o zbyt małej i potencjalnie szkodliwej dla dziecka ilości płynu owodniowego (sytuację taką nazywa się małowodziem), natomiast powyżej 20-25 o nadmiernej ilości wód płodowych czyli tzw. wielowodziu. W sytuacji gdy uzyskuje się nieprawidłowe wyniki AFI należy zbadać przepływy w naczyniach pępowinowych.

Ja miałam małowodzie, lekarz zalecił mi wypijać dużo wody i soków. Jak powiedział: nie ma badań na 100 proc. potwierdzających, że to pomaga, ale na pewno nie zaszkodzi. Więc pić możesz.
Aha, ja W 38 tc. miałam AFI na poziomie 6/7 i zdiagnozowano u mnie małowodzie, co było wskazaniem do CC.
 

murasaki

Fanka BB :)
Dołączył(a)
20 Marzec 2017
Postów
355
Rozwiązania
3
Też miałam za małe AFI i lekarz zalecił mi pić więcej. Gęste soki miałam rozcieńczać wodą. Piłem ponad 2 litry dziennie, bardzo tego pilnowałam. I po dwóch tyg AFI z 9 wzrosło na 14 :)
 

Podobne tematy


Nowe wątki

reklama

Konkursy i testy

Konkurs

Znajdź chwilę dla siebie – konkurs z Dove na Dzień Kobiet

Zgłoszenia przyjmujemy do 21/03/2019

Test

Przetestuj X-Fly, wózek marki X-lander

Zgłoszenia przyjmujemy do 30/04/2019

Test

Przetestuj zestaw do karmienia marki Yoomi

Zgłoszenia przyjmujemy do 30/04/2019

Nowe pytania

Do góry