reklama

Akt urodzenia

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez meyk, 5 Styczeń 2011.

1. meyk

meyk Początkująca w BB

Witam, mam dziecko nieślubne, po porodzie matka dziecka zarejestrowała dziecko w USC podając swoje dane a w rubryce danych ojca podała moje imię. akt został sporządzony 20 października, a uznanie dziecka przed kierownikiem USC w obecności matki dziecka nastąpiło 20 listopada. 29 grudnia matka dziecka złożyła wniosek o paszport podając pierwszy akt urodzenia na którym jeszcze nie widnieje jako prawomocny ojciec dziecka i w ten sposób uzyskała nielegalnie paszport, moje pytanie brzmi czy istnieje możliwość ukarania matki dziecka za celowe posługiwanie się nieaktualnym aktem urodzenia??

2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Tak. Posiadajac taką wiedzę nawet powinien Pan o tym powiadomić stosowne władze, w przeciwnym razie też nie jest pan bez winy.
    Fakt przedłożenie nieaktualnego dokukentu nalezy zgłosić:
    1. w prokuraturze rejonowej
    2. w biurze paszportowym
    Jesli wniosek złożony został 29 grudnia, najprawdopodobniej nie doszło jeszcze do wydania paszportu. Nalezy zatem powiadomić o fakcie przedłożenia nieważnego aktu urodzenia natychmiast. Powiadomienie winno być pisemne i dobrze by było załaczyć aktualny akt urodzenia dziecka.

3. reklama
  4. meyk

meyk Początkująca w BB

Dziękuje za odpowiedź,
    paszport został wydany, działo się to na przełomie roku 2009/2010
    zgłosiłem w biurze paszportowym z wnioskiem o zablokowanie tego paszportu, ale sprawa się już ślimaczy dwa miesiące ponieważ matka dziecka nie odbiera wezwań od Pani kierownik biura paszportowego o toczącym się postępowaniu, a Pani kierownik ma czas i uważa że dopóki matka dziecka nie odbierze pisma nie można zablokować paszportu, mam jeszcze pytanie dot zawiadomienia w prokuraturze muszę to zrobić w moim miejscu zamieszkania czy matki dziecka?, mieszkamy w innych miejscowościach

5. E. Słotwińska-Rosłanowska

Zawiadomienie o przestępstwie może Pan złożyć w najbliższej jednostce policji lub dowolnej prokuraturze lub miejscu popełnienia przestępstwa. Najszybciej będzie jak złoży Pan takie zawiadomienie w miejscu zamieszkania matki (i tym samym miejscu popełnienia przestępstwa).

6. E. Słotwińska-Rosłanowska

I jeszcze jedno.
    Nieodebrnie dwukrotnie awiziwanej przesyłki poleconej wywołuje takie skutki jakby adresat przesyłkę odebrał. Uchylanie sie od odebrania listu nie blokuje biegu postępowania.

Poleć forum