reklama

alimenty a druga ciąża

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez go., 20 Październik 2012.

 1. go.

  go. Zaangażowana w BB

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Witam!
  Jestem mamą 1,5 rocznego synka i aktualnie w połowie drugiej ciąży. Niedawno ojciec dziecka stwierdził, że jednak nie nadaje się do ojcostwa.
  Oboje zarabiamy najniższą krajową, ja obecnie przebywam na ciążowym L4.
  W związku z tym mam kilka pytań:
  1) Czy ojciec dziecka może załatwić sprawę alimentacyjną "zaocznie"? Z tego co się orientowałam mieszkając w Toruniu mogę tu składać pozew, mimo, że stałe zameldowanie jeszcze mam we Wrocławiu. Nie sądzę, żeby chciało mu się przyjeżdżać, a boję się wiecznego opóźniania sprawa ze względu na jego nieobecność
  2) Pod koniec ciąży będę musiała zapisać synka do Klubu Malucha/żłobka, w związku, ze zbliżającym się porodem itp. Moi rodzice pracują i nie będę miała z kim go zostawić na czas pójścia do szpitala, czy patologię ciąży. Jeśli sprawa alimentacyjna odbywała się wcześniej czy mogę do kwoty alimentów dodać część ceny takiego klubu malucha? Np mając papier potwierdzający zapisanie syna do takiej placówki? Czy dopiero za te kilka miesięcy będę musiała wysłać pozew o zwiększenie alimentów?
  3) Jeśli ojciec dziecka nie będzie chciał uznać drugiego dziecka, jak wtedy wygląda sprawa alimentów?
  4) Przy tak niskich zarobkach jakieś kwoty dochodzić na I dziecko i ew. potem na drugie? Dodam, że mieszkam obecnie u rodziców, więc nie ponoszę kosztów czynszu.
   
 2. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Musi pani o to wnioskować, ale jest to możliwe.

  Różnie sądy do tego podchodzą - wszak istnieje jeszcze obowiązek meldunkowy.

  Nie jest to jednoznaczne. Moim zdaniem nie. takich kosztów bowiem na czas rozstrzygnięcia nie bedzie. Zawsze mozna dziecko zapisac a potem wypisać. Ale decyduje tutaj sąd.

  A czy to Pani maż czy partner? Jesli partner - będzie Pani musiała złożyć pozew o ustalenie ojcostwa i alimenty.

  Kluczowa jest wysokosć kosztów utrzymania dziecka, a o tym pani nie pisze.
   
 3. reklama
 4. go.

  go. Zaangażowana w BB

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Dziękuję za odpowiedź!


  Ale to ja muszę wnioskować czy ojciec dziecka?


  Jeszcze mam pytanie, czy lepiej ugadać się poza sądem, żeby teraz płacił mi załóżmy 300 zł/mies. do czasu urodzenia II dziecka i wtedy wszystko na raz załatwić? Czy załatwiać sądownie teraz i za pół roku znowu? Co jest dla mnie "korzystniejsze"?
   
 5. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  ten, komu na takim zaocznym rozstrzygnieciu zalezy. Jak rozumiem chciałaby Pani zakończyć sprawę sprawnie a nie narażać się na kolejne odroczenia.

  Co to znaczy "ugadać się poza sądem"? jesli myśli Pani o umowie u notariusza to nie jest to zły pomysł, jesli po prostu ustne ustalenie to juz Pani musi zdecydować czy może Pani na takiej umowie polegać. ja optuję zawsze za formalnym załatwieniem takich kwestii.
   

Poleć forum