reklama

Alimenty na dziecko pełnoletnie .

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez aniam141, 22 Marzec 2010.

 1. aniam141

  aniam141 Wrześniowe mamy 2008

  Najlepsze odpowiedzi:
  1
  Czy w przypadku ukończenia przez dziecko 18 roku zycia alimenty mogą być przelewane na indywidualne konto dziecka czy nadal musza być wypłacane do rąk rodzica . ?
  Czy dziecko pełnoletnie uczęszczające do szkoły zaocznej ( np. studia zaoczne w trybie weekendowym ) nadal ma prawo do alimentów , czy jest juz uważane że taki człowiek sam może pracowac na siebie i do alimentów prawa nie ma .
   
 2. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Co do zasady, świadczenie alimentacyjne winno być realizowane w sposób określony wyrokiem sądu. Jeśli wyrok określa sposób zapłaty do rąk matki (lub na jej konto), tak właśnie należy świadczenie przekazywać. Jeśli jednak zajdą przesłanki uzasadniające przekazywanie alimentów bezpośrednio dziecku (pełnoletniemu) – na przykład gdy studiuje ono poza miejscem stałego zamieszkania i samo realizuje swoje wydatki – należy zwrócić się do sądu o zmianę sposobu realizowania świadczenia.

  Co do drugiego pytania, ostatnia nowelizacja kodeksu rodzinnego i opiekuńczego polegała m. in. na dodaniu do art. 133 § 3. w brzmieniu: „Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.”.
  Zapis taki oznacza istnienie możliwości uchylenia się od płacenia alimentów na dziecko, które w rzeczywistości może utrzymać się samo, na przykład na dziecko studiujące zaocznie i mogące podjąć pracę, szczególnie gdy sytuacja majątkowa rodziców nie jest najlepsza. Należy jednak pamiętać, że o zdjęciu z rodzica obowiązku alimentacji decyduje sąd, a nie sam rodzic. Nie można zatem samowolnie ocenić sytuacji majątkowej/zarobkowej dziecka i ot tak po prostu zaprzestać płacenia alimentów.
   
 3. reklama
 4. aniam141

  aniam141 Wrześniowe mamy 2008

  Najlepsze odpowiedzi:
  1
  Bardzo dziękuję za odpowiedz :)
   

Poleć forum