reklama

Alimenty na dziecko

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez kiwanczuk, 24 Luty 2011.

1. kiwanczuk

kiwanczuk Gość

Witam...
    Bardzo proszę o poradę co mam teraz zrobić w sprawie alimentów. Były mąż miał zasądzone 300 zł miesięcznie na córkę. Płacił w terminie. Od ok 4 miesięcy już nie pracuje i jest zarejestrowany w urzędzie pracy. W chwili obecnej dał mi do zrozumienia że jest bez kasy i nie bedzie płacił alimentów na córkę. Co mam teraz zrobić i gdzie się udać w tej sprawie?

2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Powinna Pani udać sie do komrnika by ten wszczął postępowanie egzekucyjne. Jeśli egzekucja okaże się bezskuteczna być może będzie Pani mogła ubiegać się o alimenty z Funduszu Alimentacyjnego. To zalezy od dochodu na osobę w Pani gospodarstwie domowym.

3. reklama
  4. kiwanczuk

kiwanczuk Gość

Aha, dziękuję... A co mam zrobić z córą, dalej mam dawać mu na weekendy? Mówią żeby nie dawać, bo nie wpłaca pieniędzy. W kwietniu wyjeżdża on za granice do Niemiec na dwa miesiące więc nie bedzie się z nią widział, ale co potem... Może się okazać że tam zarobi pieniądze i dopiero mi wpłaci. Czy w związku z tym komornikowi przedstawić sytuację i zgłosić przed jego wyjazdem do Niemiec czy poczekać jak wróci?

5. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Nie ukrywam, ze sformułowanie "wydawać ojcu dziecko" mocno mnie razi.
    Co do pytania natomiast, fakt niepłacenia alimentów nie powoduje, że ojciec traci swoje prawa względem dziecka. Ponoszenie kosztów utrzymania dziecka to jedno a utrzymywanie kontaktów z dzieckiem drugie.

Działanie takie jest bezprawne. Poza tym, kogo Pani chce ukarać? Pozbawić dziecko kontaktów z ojcem?

[/QUOTE]Czy w związku z tym komornikowi przedstawić sytuację i zgłosić przed jego wyjazdem do Niemiec czy poczekać jak wróci?[/QUOTE]
    Może Pani wystąpić do komornika w każdej chwili, w której istnieje zaległość w spłacie alimentów. To, kiedy Pani to zrobi, pozostaje do Pani decyzji.

Poleć forum