reklama
 1. Odliczaj z nami do Dnia Dziecka. Klikasz w okienka kalendarza?/ Wygraj magiczne klocki! Kliknij!/
  Zamknij powiadomienie

alimenty od dziadków

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez cadarka, 13 Październik 2010.

 1. cadarka

  cadarka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  witam
  mam pytanie dotyczące alimentów.
  Czytałam że jesli rodzic mający zasądzone alimenty nie wywiązuje sie z tego obowiązku można wnieśc o alimenty od jego rodziców - dziadków dziecka.
  Mój były partner ma zasądzone alimenty na córke w wysokości 400 zł. Nie zapłacił ani razu. Natomiast głośno i wyraźnie wielokrotnie mówił ze płacił nie będzie.
  Od maja do wrzesnia dostawałam zaliczke z Funduszu Alimentacyjnego( 100 % zasadzonej kwoty - 400 zł) . W październiku w związku z tym że przekrocze 725 zł netto na osobę alimentów corka juz nie dostanie.
  Czy mogę teraz złożyc wniosek do sądu o alimenty od dziadków dziecka?
  Czy wniosek ma byc napisany ogólnie o alimenty?
  czy powinnam sie domagac kwoty zasądzonej tatusiowi?
  Czy powinnam zgłosic do prokuratury fakt ze alimenty sa notorycznie nie płacone ( komornik nie ma z czego sciagnąć- oficjalnie ojciec dziecka nie ma dochodów nieoficjanie np na wywiadzie kuratorskim mowi otwarcie ze pracuje dorywczo zarabiając 2000 zł )
  Słyszałam ze delikfent notorycznie uchylający sie od płacenia moze stracic prawo jazdy. w jaki sposób to sie dzieje? Kto wystepuje z takim wnioskiem i do kogo?
  dziekuje za odp i pozdrawiam
   
 2. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  To nie jest do końca prawda. Jesli rodzice nie są w stanie utrzymać dziecka można wnioskować o alimenty od dziadków dziecka (jednych i drugich). Obowiązek łożenia na dziecko wynika z faktu bycia dziadkiem, a nie jest formą kary dla rodziców ojca dziecka za to, że ojciec nie łozy na dziecko. Zatem winno się wnioskować o alimenty od dziadków, dla których fakt obciążenia finansowego byłby łatwiejszy do udźwignięcia.

  Owszem może Pani złożyć taki pozew.

  Tak, bo alimentów dotyczy.

  Nie. Ma Pani prawo wnioskować o kwotę, która jest niezbędna do utrzymania dziecka. Dziadkowie nie płaca alimentów za ojca dziecka.

  Uporczywa niealimentacja jest przestępstwem.

  TK: Nie mo
   
 3. reklama
 4. cadarka

  cadarka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  może źle się wyraziłam- nie chodzi o "ukaranie" rodziców byłego partnera tylko uzyskanie pieniedzy potrzebnych na utrzymanie córki które bądź co bądź prawnie jej sie należa. Rodzice maja po prostu udokumentowane dochody i licze tez na to ze w momencie zaistnienia takiego pozwu tatuś mojej córki się zreflektuje.

  dziekuje za odpowiedź
  i pozdrawiam
   
 5. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  OK, ale jeśli dziadkowie (rodzice ojca dziecka) podniosą zarzut, że nie jest słuszne, że alimentów domaga się Pani od nich, a od swoich rodziców nie - będą mieli rację. Wszyscy są bowiem takimi samymi dziadkami.
   
 6. cadarka

  cadarka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  ten zarzut nie istnieje bo razem z córka mieszkam teraz u mojej mamy która pomaga mi i wychowaniu córki i finansowo. Kupuje wnuczce ubrania, czy opłaca przedszkole co którys miesiąc.
   
 7. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
 8. mamaEmilki2005

  mamaEmilki2005 Justyna,potrójna mama...

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Witam
  Wtrącę się do tematu. W rodzinie mam podobną sytuację. Brat mojego męża jest w trakcie rozwodu i nie płaci almentów na córkę (400zł). Co jakiś czas moja teściowa przesyła jakieś pieniądze dla wnuczki. (jeszcze) żona szwagra natomiast domaga się ciągle pieniędzy od moich teściów. Oni nie są zamożnymi ludźmi - mają łącznie dochodu około 1200zł (dwie emerytury rolnicze), żyją skromnie. Teść jest po 70-tce i ma nowotwór, teściowa ma 65lat i też jest chora. Czy przy takich dochodach teściów ma ona szansę na uzyskanie almentów od dziadków?
  CADARKA Swoją drogą za zwykłe chamstwo uważam domagania się almentów od dziadków - zarówno z jednej jak i drugiej strony - czy robiąc dziecko pytałaś ich czy jak cię facet zostawi to będą na dzieciaka płacić - nie sądzę... oboje byliście dorośli i wiedzieliście że dziecko kosztuje.
   
 9. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  To czy sąd zdecyduje o tym, ze dziadkowie powinni płacić alimenty zależy nie tylko od dochodu dziadków, ale również od kosztów utrzymania dziecka (uzasadnione potrzeby) i możliwości rodziców w zakresie utrzymania swojego dziecka.
   
 10. reklama

Poleć forum