reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

alimenty od dziadków

Dołączył(a)
20 Czerwiec 2010
Postów
7
witam
mam pytanie dotyczące alimentów.
Czytałam że jesli rodzic mający zasądzone alimenty nie wywiązuje sie z tego obowiązku można wnieśc o alimenty od jego rodziców - dziadków dziecka.
Mój były partner ma zasądzone alimenty na córke w wysokości 400 zł. Nie zapłacił ani razu. Natomiast głośno i wyraźnie wielokrotnie mówił ze płacił nie będzie.
Od maja do wrzesnia dostawałam zaliczke z Funduszu Alimentacyjnego( 100 % zasadzonej kwoty - 400 zł) . W październiku w związku z tym że przekrocze 725 zł netto na osobę alimentów corka juz nie dostanie.
Czy mogę teraz złożyc wniosek do sądu o alimenty od dziadków dziecka?
Czy wniosek ma byc napisany ogólnie o alimenty?
czy powinnam sie domagac kwoty zasądzonej tatusiowi?
Czy powinnam zgłosic do prokuratury fakt ze alimenty sa notorycznie nie płacone ( komornik nie ma z czego sciagnąć- oficjalnie ojciec dziecka nie ma dochodów nieoficjanie np na wywiadzie kuratorskim mowi otwarcie ze pracuje dorywczo zarabiając 2000 zł )
Słyszałam ze delikfent notorycznie uchylający sie od płacenia moze stracic prawo jazdy. w jaki sposób to sie dzieje? Kto wystepuje z takim wnioskiem i do kogo?
dziekuje za odp i pozdrawiam
 
reklama
Czytałam że jesli rodzic mający zasądzone alimenty nie wywiązuje sie z tego obowiązku można wnieśc o alimenty od jego rodziców - dziadków dziecka.
To nie jest do końca prawda. Jesli rodzice nie są w stanie utrzymać dziecka można wnioskować o alimenty od dziadków dziecka (jednych i drugich). Obowiązek łożenia na dziecko wynika z faktu bycia dziadkiem, a nie jest formą kary dla rodziców ojca dziecka za to, że ojciec nie łozy na dziecko. Zatem winno się wnioskować o alimenty od dziadków, dla których fakt obciążenia finansowego byłby łatwiejszy do udźwignięcia.

Czy mogę teraz złożyc wniosek do sądu o alimenty od dziadków dziecka?
Owszem może Pani złożyć taki pozew.

Czy wniosek ma byc napisany ogólnie o alimenty?
Tak, bo alimentów dotyczy.

czy powinnam sie domagac kwoty zasądzonej tatusiowi?
Nie. Ma Pani prawo wnioskować o kwotę, która jest niezbędna do utrzymania dziecka. Dziadkowie nie płaca alimentów za ojca dziecka.

Czy powinnam zgłosic do prokuratury fakt ze alimenty sa notorycznie nie płacone ( komornik nie ma z czego sciagnąć- oficjalnie ojciec dziecka nie ma dochodów nieoficjanie np na wywiadzie kuratorskim mowi otwarcie ze pracuje dorywczo zarabiając 2000 zł )
Uporczywa niealimentacja jest przestępstwem.

Słyszałam ze delikfent notorycznie uchylający sie od płacenia moze stracic prawo jazdy. w jaki sposób to sie dzieje? Kto wystepuje z takim wnioskiem i do kogo?
TK: Nie mo
 
To nie jest do końca prawda. Jesli rodzice nie są w stanie utrzymać dziecka można wnioskować o alimenty od dziadków dziecka (jednych i drugich). Obowiązek łożenia na dziecko wynika z faktu bycia dziadkiem, a nie jest formą kary dla rodziców ojca dziecka za to, że ojciec nie łozy na dziecko. Zatem winno się wnioskować o alimenty od dziadków, dla których fakt obciążenia finansowego byłby łatwiejszy do udźwignięcia.
może źle się wyraziłam- nie chodzi o "ukaranie" rodziców byłego partnera tylko uzyskanie pieniedzy potrzebnych na utrzymanie córki które bądź co bądź prawnie jej sie należa. Rodzice maja po prostu udokumentowane dochody i licze tez na to ze w momencie zaistnienia takiego pozwu tatuś mojej córki się zreflektuje.

dziekuje za odpowiedź
i pozdrawiam
 
OK, ale jeśli dziadkowie (rodzice ojca dziecka) podniosą zarzut, że nie jest słuszne, że alimentów domaga się Pani od nich, a od swoich rodziców nie - będą mieli rację. Wszyscy są bowiem takimi samymi dziadkami.
 
OK, ale jeśli dziadkowie (rodzice ojca dziecka) podniosą zarzut, że nie jest słuszne, że alimentów domaga się Pani od nich, a od swoich rodziców nie - będą mieli rację. Wszyscy są bowiem takimi samymi dziadkami.
ten zarzut nie istnieje bo razem z córka mieszkam teraz u mojej mamy która pomaga mi i wychowaniu córki i finansowo. Kupuje wnuczce ubrania, czy opłaca przedszkole co którys miesiąc.
 
Witam
Wtrącę się do tematu. W rodzinie mam podobną sytuację. Brat mojego męża jest w trakcie rozwodu i nie płaci almentów na córkę (400zł). Co jakiś czas moja teściowa przesyła jakieś pieniądze dla wnuczki. (jeszcze) żona szwagra natomiast domaga się ciągle pieniędzy od moich teściów. Oni nie są zamożnymi ludźmi - mają łącznie dochodu około 1200zł (dwie emerytury rolnicze), żyją skromnie. Teść jest po 70-tce i ma nowotwór, teściowa ma 65lat i też jest chora. Czy przy takich dochodach teściów ma ona szansę na uzyskanie almentów od dziadków?
CADARKA Swoją drogą za zwykłe chamstwo uważam domagania się almentów od dziadków - zarówno z jednej jak i drugiej strony - czy robiąc dziecko pytałaś ich czy jak cię facet zostawi to będą na dzieciaka płacić - nie sądzę... oboje byliście dorośli i wiedzieliście że dziecko kosztuje.
 
reklama
To czy sąd zdecyduje o tym, ze dziadkowie powinni płacić alimenty zależy nie tylko od dochodu dziadków, ale również od kosztów utrzymania dziecka (uzasadnione potrzeby) i możliwości rodziców w zakresie utrzymania swojego dziecka.
 
Do góry