reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Alimenty oraz pomoc dla samotnej mamy

exquise

Fanka BB :)
Dołączył(a)
14 Styczeń 2012
Postów
213
Miasto
Pruszków
Witam!
W kwietniu zostanę mamą. Moja sytuacja przedstawia się w sposób następujący: z ojcem dziecka rozstałam się zanim dowiedziałam się o ciąży. Przedtem pracowałam, jednak mój stan zdrowia nie pozwolił mi na kontynuowanie jej, ze względu na dobro dziecka, co w konsekwencji skutkowało tym, że musiałam przerwać studia (zaoczne). Mieszkam z rodzicami w wynajmowanym mieszkaniu. Mój ojciec ma umowę o pracę agencyjną, mama nie pracuje. Ojciec dziecka jest studentem, pełnosprawnym, niepracującym jeśli nie liczyć prac dorywczych. Dodatkowo jest sędzią piłkarskim z czego również ma dochody. Jako, że nie poczuwa się do opieki nad dzieckiem, chciałabym wiedzieć jak wygląda przebieg sprawy alimentacyjnej, jakie dokumenty muszę złożyć, o jaką stawkę mogę się ubiegać? Dodatkowo, na co mam się przygotować w przypadku sprawy o ustalanie ojcostwa? ( taka "groźba" wypłynęła z jego strony). Mam pytanie również odnośnie samego aktu urodzenia: czy na podanie nazwiska ojca muszę mieć jego zgodę?
Ostatnim moim pytaniem jest pytanie o możliwe zasiłki, ulgi oraz dofinansowania dla mnie jako matki: jakie są? gdzie mogę się o nie ubiegać?

Bardzo proszę o odpowiedź, jako, że w żadnym ze źródeł nie mogę znaleźć rzetelnej i spójnej odpowiedzi. Z góry dziękuję. Pozdrawiam.
 
reklama
Witam!
W kwietniu zostanę mamą. Moja sytuacja przedstawia się w sposób następujący: z ojcem dziecka rozstałam się zanim dowiedziałam się o ciąży. Przedtem pracowałam, jednak mój stan zdrowia nie pozwolił mi na kontynuowanie jej, ze względu na dobro dziecka, co w konsekwencji skutkowało tym, że musiałam przerwać studia (zaoczne). Mieszkam z rodzicami w wynajmowanym mieszkaniu. Mój ojciec ma umowę o pracę agencyjną, mama nie pracuje. Ojciec dziecka jest studentem, pełnosprawnym, niepracującym jeśli nie liczyć prac dorywczych. Dodatkowo jest sędzią piłkarskim z czego również ma dochody. Jako, że nie poczuwa się do opieki nad dzieckiem, chciałabym wiedzieć jak wygląda przebieg sprawy alimentacyjnej, jakie dokumenty muszę złożyć, o jaką stawkę mogę się ubiegać? Dodatkowo, na co mam się przygotować w przypadku sprawy o ustalanie ojcostwa? ( taka "groźba" wypłynęła z jego strony). Mam pytanie również odnośnie samego aktu urodzenia: czy na podanie nazwiska ojca muszę mieć jego zgodę?
Ostatnim moim pytaniem jest pytanie o możliwe zasiłki, ulgi oraz dofinansowania dla mnie jako matki: jakie są? gdzie mogę się o nie ubiegać?

Bardzo proszę o odpowiedź, jako, że w żadnym ze źródeł nie mogę znaleźć rzetelnej i spójnej odpowiedzi. Z góry dziękuję. Pozdrawiam.

Kluczowe pytanie na które musze znać odpowiedź przed napisaniem czegokolwiek - jaki jest Pani stan cywilny?
 
W kwietniu zostanę mamą. Moja sytuacja przedstawia się w sposób następujący: z ojcem dziecka rozstałam się zanim dowiedziałam się o ciąży. Przedtem pracowałam, jednak mój stan zdrowia nie pozwolił mi na kontynuowanie jej, ze względu na dobro dziecka, co w konsekwencji skutkowało tym, że musiałam przerwać studia (zaoczne). Mieszkam z rodzicami w wynajmowanym mieszkaniu. Mój ojciec ma umowę o pracę agencyjną, mama nie pracuje. Ojciec dziecka jest studentem, pełnosprawnym, niepracującym jeśli nie liczyć prac dorywczych. Dodatkowo jest sędzią piłkarskim z czego również ma dochody. Jako, że nie poczuwa się do opieki nad dzieckiem, chciałabym wiedzieć jak wygląda przebieg sprawy alimentacyjnej, jakie dokumenty muszę złożyć, o jaką stawkę mogę się ubiegać?
Najpierw nalezy ustalic ojcostwo, chyba że ojciec dziecko uzna. Oczywiscie o ustalenie ojcostwa i alimenty można wnieść w jednym pozwie.

Dodatkowo, na co mam się przygotować w przypadku sprawy o ustalanie ojcostwa? ( taka "groźba" wypłynęła z jego strony).
Jak groźba?
W dzisiejszych czasach wobec możliwości przeprowadzenia testów DNA sprawa o ustalenie ojcostwa jest prosta. No chyba, że ten Pan nie jest ojcem dziecka.

Mam pytanie również odnośnie samego aktu urodzenia: czy na podanie nazwiska ojca muszę mieć jego zgodę?
Oczywiście. By mężczyzna inny niż pani maż został wpisany jako ojciec musi być uznanie dziecka lub wyrok sądu.

Ostatnim moim pytaniem jest pytanie o możliwe zasiłki, ulgi oraz dofinansowania dla mnie jako matki: jakie są? gdzie mogę się o nie ubiegać?
.
Zasiłek rodzinny i dodatek dla samotnej matki (do czasu ustalenia ojcostwa), dodatek mieszkaniowy, zasiłki celowe i okresowe z MOPS.
 
Najpierw nalezy ustalic ojcostwo, chyba że ojciec dziecko uzna. Oczywiscie o ustalenie ojcostwa i alimenty można wnieść w jednym pozwie.

Jak wygląda w ogólnym zarysie proces alimentacyjny i ten o ustalanie ojcostwa? Czy testy DNA przeprowadzane są w każdym przypadku i jakie są koszty takiego badania?
 
Do góry