reklama
 1. Odliczaj z nami do Dnia Dziecka. Klikasz w okienka kalendarza?/ Wygraj magiczne klocki! Kliknij!/
  Zamknij powiadomienie

Alimenty oraz pomoc dla samotnej mamy

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez exquise, 14 Styczeń 2012.

 1. exquise

  exquise Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Witam!
  W kwietniu zostanę mamą. Moja sytuacja przedstawia się w sposób następujący: z ojcem dziecka rozstałam się zanim dowiedziałam się o ciąży. Przedtem pracowałam, jednak mój stan zdrowia nie pozwolił mi na kontynuowanie jej, ze względu na dobro dziecka, co w konsekwencji skutkowało tym, że musiałam przerwać studia (zaoczne). Mieszkam z rodzicami w wynajmowanym mieszkaniu. Mój ojciec ma umowę o pracę agencyjną, mama nie pracuje. Ojciec dziecka jest studentem, pełnosprawnym, niepracującym jeśli nie liczyć prac dorywczych. Dodatkowo jest sędzią piłkarskim z czego również ma dochody. Jako, że nie poczuwa się do opieki nad dzieckiem, chciałabym wiedzieć jak wygląda przebieg sprawy alimentacyjnej, jakie dokumenty muszę złożyć, o jaką stawkę mogę się ubiegać? Dodatkowo, na co mam się przygotować w przypadku sprawy o ustalanie ojcostwa? ( taka "groźba" wypłynęła z jego strony). Mam pytanie również odnośnie samego aktu urodzenia: czy na podanie nazwiska ojca muszę mieć jego zgodę?
  Ostatnim moim pytaniem jest pytanie o możliwe zasiłki, ulgi oraz dofinansowania dla mnie jako matki: jakie są? gdzie mogę się o nie ubiegać?

  Bardzo proszę o odpowiedź, jako, że w żadnym ze źródeł nie mogę znaleźć rzetelnej i spójnej odpowiedzi. Z góry dziękuję. Pozdrawiam.
   
 2. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Kluczowe pytanie na które musze znać odpowiedź przed napisaniem czegokolwiek - jaki jest Pani stan cywilny?
   
 3. reklama
 4. exquise

  exquise Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Jestem panną.
   
 5. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Najpierw nalezy ustalic ojcostwo, chyba że ojciec dziecko uzna. Oczywiscie o ustalenie ojcostwa i alimenty można wnieść w jednym pozwie.

  Jak groźba?
  W dzisiejszych czasach wobec możliwości przeprowadzenia testów DNA sprawa o ustalenie ojcostwa jest prosta. No chyba, że ten Pan nie jest ojcem dziecka.

  Oczywiście. By mężczyzna inny niż pani maż został wpisany jako ojciec musi być uznanie dziecka lub wyrok sądu.

  .
  Zasiłek rodzinny i dodatek dla samotnej matki (do czasu ustalenia ojcostwa), dodatek mieszkaniowy, zasiłki celowe i okresowe z MOPS.
   
 6. exquise

  exquise Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Jak wygląda w ogólnym zarysie proces alimentacyjny i ten o ustalanie ojcostwa? Czy testy DNA przeprowadzane są w każdym przypadku i jakie są koszty takiego badania?
   
 7. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Nie ma jednego schematu. najczesciej sąd zleca badania DNA. Koszty obciążają stronę przegraną.
   

Poleć forum