reklama

alimenty przed urodzeniem dziecka

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez gogoja, 7 Czerwiec 2011.

  1. gogoja

    gogoja Fanka BB :)

    Witam, mam kilka pytań.
    Czy można złożyć pozew o alimenty przed urodzeniem dziecka? Jeżeli tak to jak mam napisać pozew, chodzi czy w miejsce powodu mam wpisać swoją osobę.
    Czy jeżeli składam wniosek muszę złożyć komplet dokumentów głównie chodzi mi o faktury (wiadomo,że nie dostarczę aktu urodzenia) ?
    Na początku ciąży dostałam od ojca dziecka jednorazowo pieniądze (dał mi je na aborcje ale pewnie tego się wyprze) czy muszę przyznać przed sądem do tego faktu?
    Czy wszystkie wydatki na dziecko muszę udokumentować?, wiadomo teraz posiadam tylko faktury dotyczące wyprawki dla dziecka i mogę tylko oszacować wydatki,które poniosę po urodzeniu dziecka.
    Ojciec dziecka nie przyznaje się do niego. Czy jeżeli wpiszę go do aktu urodzenia będę musiała otrzymać jego zgodę ?
    Jestem w 28 tygodniu ciąży od czerwca jestem zatrudniona czy do pozwu również muszę dostarczyć zaświadczenie o zatrudnieniu ?
    Kiedy mogę iść na zwolnienie lekarskie, nie chcę z tego przyzwolenia korzystać ale jeżeli zdarzy się taka sytuacja po jakim czasie od zatrudnienia będę miała prawo do urlopu macierzyńskiego ? Czy za okres zwolnienia lekarskiego pracodawca będzie musiał opłacać składki za mnie, czy to on będzie wypłacał mi świadczenia czy ZUS?

    Przepraszam za tak dużą ilość pytań
     
  2. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    brakuje mi podstawowej informacji - jaki jest Pani stan cywilny?
     
  3. reklama
  4. gogoja

    gogoja Fanka BB :)

    przepraszam zagapiłam się....
    nie jestem w związku małżeńskim z ojcem dziecka .... jestem panną
     
  5. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Nie. Nie może Pani żądać alimentów na dziecko, które się nie urodziło. Może Pani jednak żądać pokrycia części wydatków związanych z ciążą (jakieś badania, leki itp.) oraz pokrycia kosztów trzymiesięcznego utrzymania matki w okresie porodu (podstawa prawna: art. 141. § 1 KRO.

    Pozew można napisac odręcznie. Powódką jest Pani, pozwanym ojciec dziecka. prosze jednak pamiętać, że musi Pani podać poważne okolicznosci uprawdopodabniające fakt, że ten Pan jest ojcem Pani dziecka.

    Mówimy już o innym pozwie - o zwrot kosztów utrzymania matki i wydatków związanych z ciążą i tu musi Pani byc przygotowana na udokumentowanie tych wydatków.

    Ja zawsze optuję za prawdą.

    By ów Pan stał się prawnie ojcem dziecka ,musi zajść jedna z sytuacji:
    1. ojciec uzna dziecko w USC
    2. ojcostwo ustali sąd
    Nie ma takiej opcji, że Pani mówi kto jest ojcem, a ktoś w urzędzie po prostu umieszcza dane tego Pana w akcie urodzenia.

    Okres karencji to 30 dni.

    A ilu pracowników zatrudnia Pani firma?
     
  6. gogoja

    gogoja Fanka BB :)

    w takim razie rozumiem że lepiej wstrzymać się z pozwem i poczekać aż dziecko się urodzi , wtedy wystąpić o alimenty i ustalenie ojcostwa

    Firma zatrudnia 5 pracowników .
     

Poleć forum