reklama

alimenty

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez megika, 15 Grudzień 2011.

 1. megika

  megika Początkująca w BB

  witam

  Mam synka Zamierzam starać się o alimenty na dziecko. Czy jeżeli ojciec dziecka jest niepełnosprawny, pobiera rentę socjalną, nie pracuje sąd może mu zasądzić alimenty wyższe niż 1/4 renty socjalnej? Ja również jestem osobą niepełnosprawną pobieram rentę socjalną i pracuję.
   
 2. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka


  Komornik może zająć do 25 % wysokości renty, uwzględniając że kwota wolna od zajęcia musi być równa minimum połowie najniższej renty.

  Podstawa prawna: art 140 i 141 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
   
 3. reklama
 4. megika

  megika Początkująca w BB

  Czyli sąd nie może mu zasądzić więcej alimentów niż te 25%, mimo iż ma większe możliwości do pracy niż ja bo ja jestem niepełnosprawna ruchowo i nie poruszam się samodzielnie a ojciec dziecka tak, ma na koncie dużo odłożonych pieniędzy oraz posiada wyższe wykształcenie, bo ja mam tylko średnie?
   
 5. To że ma na koncie odłożone pieniądze to nie ma żadnego znaczenia. mógłby w totolotka wygrać nawet i jeżeli nie było to w trakie małżeństwa nic ci do tej kasy
   
 6. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Nie może. Posiadanie renty oznacza, ze osoba została uznana za niezdolną do pracy.
   
 7. megika

  megika Początkująca w BB

  Ojciec dziecka już pracował mając rentę tylko niedawno został zwolniony.Ja również jestem niezdolna do pracy a pracuję już kilka lat. A czy w sądzie na rozprawie o alimenty dowodem mogą być smsy, które ojciec dziecka do mnie pisał np. ( że nie ma motywacji szukać pracy, bo ja nie chcę z nim być w związku)?
   
 8. megika

  megika Początkująca w BB

  Jeżeli ojciec dziecka ma rentę socjalną i płacił do tej pory dobrowolnie alimenty w kwocie 200 zł to czy teraz gdy ustalę alimenty sądownie, sąd może podtrzymać 200 zł alimentów czy alimenty będą zmniejszone do tych 25% i dostanę mniej?
   
 9. jeżeli ojciec dziecka powie ze moze nadal płacic 200zł to zostawi sad te 200zł. a jak nie to zmniejszy
   
 10. reklama

Poleć forum