reklama

alimenty

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez megika, 15 Grudzień 2011.

1. megika

megika Początkująca w BB

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    witam

Mam synka Zamierzam starać się o alimenty na dziecko. Czy jeżeli ojciec dziecka jest niepełnosprawny, pobiera rentę socjalną, nie pracuje sąd może mu zasądzić alimenty wyższe niż 1/4 renty socjalnej? Ja również jestem osobą niepełnosprawną pobieram rentę socjalną i pracuję.

2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Najlepsze odpowiedzi:
    0

Komornik może zająć do 25 % wysokości renty, uwzględniając że kwota wolna od zajęcia musi być równa minimum połowie najniższej renty.

Podstawa prawna: art 140 i 141 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

3. reklama
  4. megika

megika Początkująca w BB

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Czyli sąd nie może mu zasądzić więcej alimentów niż te 25%, mimo iż ma większe możliwości do pracy niż ja bo ja jestem niepełnosprawna ruchowo i nie poruszam się samodzielnie a ojciec dziecka tak, ma na koncie dużo odłożonych pieniędzy oraz posiada wyższe wykształcenie, bo ja mam tylko średnie?

5. mineralnakocica

mineralnakocica Gość

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    To że ma na koncie odłożone pieniądze to nie ma żadnego znaczenia. mógłby w totolotka wygrać nawet i jeżeli nie było to w trakie małżeństwa nic ci do tej kasy

6. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Nie może. Posiadanie renty oznacza, ze osoba została uznana za niezdolną do pracy.

7. megika

megika Początkująca w BB

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Ojciec dziecka już pracował mając rentę tylko niedawno został zwolniony.Ja również jestem niezdolna do pracy a pracuję już kilka lat. A czy w sądzie na rozprawie o alimenty dowodem mogą być smsy, które ojciec dziecka do mnie pisał np. ( że nie ma motywacji szukać pracy, bo ja nie chcę z nim być w związku)?

8. megika

megika Początkująca w BB

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Jeżeli ojciec dziecka ma rentę socjalną i płacił do tej pory dobrowolnie alimenty w kwocie 200 zł to czy teraz gdy ustalę alimenty sądownie, sąd może podtrzymać 200 zł alimentów czy alimenty będą zmniejszone do tych 25% i dostanę mniej?

9. mineralnakocica

mineralnakocica Gość

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    jeżeli ojciec dziecka powie ze moze nadal płacic 200zł to zostawi sad te 200zł. a jak nie to zmniejszy

10. reklama

Poleć forum