reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

alimenty

Dołączył(a)
14 Grudzień 2011
Postów
6
witam

Mam synka Zamierzam starać się o alimenty na dziecko. Czy jeżeli ojciec dziecka jest niepełnosprawny, pobiera rentę socjalną, nie pracuje sąd może mu zasądzić alimenty wyższe niż 1/4 renty socjalnej? Ja również jestem osobą niepełnosprawną pobieram rentę socjalną i pracuję.
 
reklama
witam

Mam synka Zamierzam starać się o alimenty na dziecko. Czy jeżeli ojciec dziecka jest niepełnosprawny, pobiera rentę socjalną, nie pracuje sąd może mu zasądzić alimenty wyższe niż 1/4 renty socjalnej? Ja również jestem osobą niepełnosprawną pobieram rentę socjalną i pracuję.


Komornik może zająć do 25 % wysokości renty, uwzględniając że kwota wolna od zajęcia musi być równa minimum połowie najniższej renty.

Podstawa prawna: art 140 i 141 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
 
Czyli sąd nie może mu zasądzić więcej alimentów niż te 25%, mimo iż ma większe możliwości do pracy niż ja bo ja jestem niepełnosprawna ruchowo i nie poruszam się samodzielnie a ojciec dziecka tak, ma na koncie dużo odłożonych pieniędzy oraz posiada wyższe wykształcenie, bo ja mam tylko średnie?
 
To że ma na koncie odłożone pieniądze to nie ma żadnego znaczenia. mógłby w totolotka wygrać nawet i jeżeli nie było to w trakie małżeństwa nic ci do tej kasy
 
Czyli sąd nie może mu zasądzić więcej alimentów niż te 25%, mimo iż ma większe możliwości do pracy niż ja bo ja jestem niepełnosprawna ruchowo i nie poruszam się samodzielnie a ojciec dziecka tak, ma na koncie dużo odłożonych pieniędzy oraz posiada wyższe wykształcenie, bo ja mam tylko średnie?

Nie może. Posiadanie renty oznacza, ze osoba została uznana za niezdolną do pracy.
 
Ojciec dziecka już pracował mając rentę tylko niedawno został zwolniony.Ja również jestem niezdolna do pracy a pracuję już kilka lat. A czy w sądzie na rozprawie o alimenty dowodem mogą być smsy, które ojciec dziecka do mnie pisał np. ( że nie ma motywacji szukać pracy, bo ja nie chcę z nim być w związku)?
 
Jeżeli ojciec dziecka ma rentę socjalną i płacił do tej pory dobrowolnie alimenty w kwocie 200 zł to czy teraz gdy ustalę alimenty sądownie, sąd może podtrzymać 200 zł alimentów czy alimenty będą zmniejszone do tych 25% i dostanę mniej?
 
reklama
jeżeli ojciec dziecka powie ze moze nadal płacic 200zł to zostawi sad te 200zł. a jak nie to zmniejszy
 
Do góry